Warto pamiętać, że każdy z nas ma w sobie część wiecznego dziecka. I nawet mimo starzenia się, warto w sobie tę cząstkę pielęgnować. Opieka nad osobami starszymi polega przede wszystkim na dbaniu o ich kondycję psychiczną i fizyczną. W jaki sposób pielęgnować jasność umysłu seniora? Dobrym pomysłem na wspólne spędzenia czasu i gimnastykę umysłu są różne gry – karciane, planszowe oraz komputerowe. Zobacz, jakie gry warto zaproponować osobie starszej.
Każdy narząd po prostu się starzeje. Tak samo jest z mózgiem – komórki nerwowe, które odpowiadają za pamięć, obumierają. Tego procesu nie można niestety zatrzymać, jedyne co można zrobić to go spowolnić. Dlatego warto gimnastykować zarówno ciało, jak i umysł. Gry dla seniora poprawiają jego pamięć, spostrzegawczość, ćwiczą koncentrację oraz polepszają szybkość myślenia.
Niezbędne w niektórych grach umiejętności planowania i kombinowania świetnie wpływają na koncentrację oraz na pamięć. Znane i lubiane puzzle, szachy, warcaby, krzyżówki czy gry karciane bezsprzecznie wpływają pozytywnie na stan umysłu seniora. Gry dla seniora są przyjemną formą gimnastyki intelektualnej. Zobacz, jakimi propozycjami możesz urozmaicić tę rozrywkę swoim dziadkom, czy starszej osobie, którą się opiekujesz.
Wybierając gry dla starszych osób, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej stopień trudności. Zasady gry nie powinny być przesadnie skomplikowane, aby senior szybko się do niej nie zniechęcił.
Gra przeznaczona dla 2–6 osób.
Planszówka, w której liczą się umiejętności dedukcji oraz pracy zespołowej – rozruszanie szarych komórek i dobra zabawa gwarantowane.
Liczba graczy: 1 i więcej.
Rodzinna gra, stanowiąca intelektualne wyzwanie w czekających na uczestników łamigłówkach.
Gra skierowana dla 2 i więcej osób.
Odpowiednik klasycznego karcianego remika. Przecież to właśnie dziadkowie uczyli nas w niego grać. Dlatego niewątpliwie szybko podchwycą pomysł układania sekwensów z klocków.
Gra przeznaczona dla 2 osób.
Gra dla sympatyków robótek ręcznych, w której z małych kawałeczków można tworzyć efektowne projekty. Jedno z wydań gry Patchwork – w wersji Express zasady zostały uproszczone, a poszczególne elementy powiększone. Dlatego to wydanie jest wręcz dedykowane dla seniorów.
Gra zalecana dla 2–4 osób.
Popularna gra słowna, która rozwija sprawność intelektualną, poprawia pamięć oraz koncentrację. Co więcej, wzbogaca słownictwo i rozwija logiczne myślenie oraz wyobraźnię.
Gra przeznaczona dla 2 i więcej osób.
Prosta i przyjemna propozycja, będąca wspomnieniem popularnego w latach 90. Tetrisa.
Gra przeznaczona dla 2–4 osób.
Planszowa, nieco bardziej nowoczesne wydanie, dobrze znanej w papierowej wersji gry – kółko i krzyżyk.
Głównym wyzwaniem stojącym przed starzejącym się społeczeństwem jest utrzymanie sprawnego funkcjonowania. To normalne, że z wiekiem pogorszeniu ulegają zdolności koncentracji i pamięć. Godnym uwagi jest fakt, że seniorzy nie boją się technologii i coraz chętnie korzystają z różnych urządzeń, jak np. komputer czy telefon.
Wersje internetowych gier, tj.: krzyżówki, szachy, warcaby czy komputerowy pasjans są świetną propozycją dla starszych osób. Jednak coraz większą popularnością cieszą się gry oraz aplikacje komputerowe i mobilne.
Dlatego zarówno producenci gier na telefon oraz gier komputerowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, potrzeb, jak i możliwościom seniorów. Aplikacje i gry komputerowe dla seniorów są proste i praktyczne, przez co starsze osoby mogą czerpać z nich radość.
Ćwiczenia umysłu są równie ważne, jak aktywność fizyczna. Wybierając zabawy dla seniorów, możesz zapewnić mu nie tylko rozrywkę, sprawność umysłu, ale przede wszystkim towarzystwo. Dlatego zachęcamy do takiej formy rozrywki na długie, zimowe wieczory – gry są prawdziwą frajdą, nie tylko dla najmłodszych.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255