Kontakt z rodziną podczas pobytu w Niemczech

Porady dla opiekunek

Young attractive woman blonde chatting on laptop

Wyjazd do pracy za granicę oznacza kilkutygodniową rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Jednak w dobie telefonów komórkowych i internetu odległość nie musi być przeszkodą w utrzymywaniu stałego kontaktu.

Tęsknota to uczucie, które zna chyba każdy, kto decyduję się na wyjazd z kraju. Jeszcze kilka lat temu osoby pracujące za granicą nie mogły sobie pozwolić na częste kontakty z bliskimi. SMS-y i minuty do Polski kosztowały podwójnie, a przecież liczył się każdy zarobiony grosz. Dziś jest to dużo prostsze i tańsze. W każdej chwili możemy dowiedzieć się, co słychać u rodziny lub po prostu poplotkować z koleżanką. Specjaliści z LAXO Care radzą, jak wybrać najkorzystniejszą dla sobie opcję.

Z domowego na domowy

Wiele opiekunek osób starszych w Niemczech kontaktuje się z bliskimi za pomocą telefonu seniora. Warto już na początku współpracy ustalić, czy taka możliwość istnieje i na jakich zasadach, np. na podstawie bilingu za dany miesiąc opiekunka płaci za swoje rozmowy. Koszty połączeń z Polską można ograniczyć korzystając z tzw. prefiksów. Numery oraz aktualny cennik można znaleźć na stronie operatora, z którym podopieczny ma podpisaną umowę.

– Niektórzy moi podopieczni mieli wykupiony abonament na darmowe połączenie w Europie. Koszt takiego abonamentu to kilka euro miesięcznie, ale dzięki temu mogłam za darmo dzwonić na telefony stacjonarne do Polski – wspomina pani Maria, opiekunka LAXO Care. Warto pamiętać o tym, że istnieje również opcja wykupienia abonamentu z darmowymi połączeniami do krajów Unii Europejskiej u polskich operatorów. Wtedy to domownicy będą mogli się z nami kontaktować.

Zawsze pod ręką

Telefony komórkowe to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania, dlatego wiele opiekunek osób starszych nie ogranicza rozmów także podczas pobytu w Niemczech. Jeszcze do niedawna, żeby zminimalizować koszty, opiekunki zabierały dodatkowy telefon i kupowały niemiecką kartę. Dziś nie jest już to konieczne.

Od 1 lipca 2017 roku operatorzy sieci komórkowych nie naliczają żadnych dodatkowych kosztów za korzystanie z telefonu na terenie krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że za rozmowy, SMS-y i internet płacimy tyle co w Polsce. To ile ostatecznie zapłacimy za rozmowy, zależy od naszego abonamentu, dlatego przed wyjazdem do pracy warto szczegółowo zapoznać się z ofertą swojego operatora. Należy również upewnić się, że mamy dostępną usługę roomingu.

Za darmo w sieci

Sporym udogodnieniem dla niektórych opiekunek osób starszych w Niemczech jest internet. Wystarczy smartfon, tablet czy laptop, żeby mieć cały świat w zasięgu ręki. Na każde z tych urządzeń można również zainstalować Skype – program, dzięki któremu możemy nie tylko porozmawiać z bliskimi, ale również ich zobaczyć.

Jeśli senior mieszka z rodziną często opiekunki mogą korzystać z domowej sieci WiFi, w większych miastach nie ma również problemu ze znalezieniem darmowych puntów WiFi np. w kawiarniach czy centach handlowych. Dostęp do internetu można sobie również zapewnić dzięki abonamentom sieci komórkowych. Zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto porównać oferty operatorów w Polsce i Niemczech, ponieważ w przypadku krajowych sieci mogą pojawić się limity i dodatkowe koszty transferu danych.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!