Ładny uśmiech – czyli jak dbać o zęby seniora?

Porady dla opiekunek

zęby u seniora

Higiena jamy ustnej osób w podeszłym wieku wymaga odpowiedniego podejścia. I nie – nie mamy tutaj na myśli wyłącznie regularnego szczotkowania zębów, a szereg różnorakich kwestii, jakie należy brać pod uwagę. Jak seniorzy powinni dbać o swoje uzębienie? Co możesz zrobić, by pomóc podopiecznemu, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Dowiesz się poniżej!

Higiena jamy ustnej – dlaczego ma znaczenie?

Bez względu na wiek higiena jamy ustnej to absolutna konieczność! Dbałość o nasze zęby pozwoli nam cieszyć się ładnym uśmiechem przez długie lata. O tym, jak ważna jest higiena, chyba nie musimy wspominać… U osób starszych wymaga jednak należytej staranności, gdyż współistniejące choroby czy przyjmowane leki mogą mieć znamienny wpływ na wygląd uzębienia. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym i stosowanie się do zaleceń dentysty pozwolą uniknąć powstawania kolejnych ubytków czy rozprzestrzeniania się próchnicy. To jednak nie wszystko! Pracując jako opiekunka osób starszych, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej twojego podopiecznego.

Szczotkowanie zębów – jak to zrobić prawidłowo?

Systematyczność to podstawa! Niemniej jednak szczotkowanie zębów to nie taka łatwa sprawa. Często robimy to w pośpiechu, a z każdą kolejną wizytą przybywa ubytków… Seniorzy powinni używać szczotek z miękkim włosiem, a w razie potrzeby szczoteczki sonicznej. W zależności od stanu zdrowia seniora niekiedy potrzebna będzie pomoc! Oprócz dopasowania szczoteczki do własnych potrzeb warto też zwrócić uwagę na rodzaj stosowanej pasty. Pasta do zębów z fluorem to doskonały wybór zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, gdyż zapobiega ona występowaniu próchnicy. Zęby myjemy 2-3 razy dziennie ruchem wymiatającym od linii dziąseł w dół. Pamiętaj, by wymieniać szczoteczkę przynajmniej co 3 miesiące. Jest ona bowiem siedliskiem wielu bakterii!

Nitkowanie zębów

Często pomijana kwestia, a jak istotna! Stomatolodzy kładą duży nacisk na nitkowanie zębów, a jak wiemy – pacjenci wciąż o tym zapominają… Do nitkowania należy używać produktów przeznaczonych do tego. Odpowiednio wykonane nitkowanie pozwoli pozbyć się zalegających między zębami resztek jedzenia, które są częstą przyczyną nieświeżego oddechu.

Płukanie jamy ustnej

Wraz z wiekiem dziąsła i zęby seniora są podatne na występowanie wszelkich podrażnień, a o jamę ustną należy przecież dbać! Zalecamy całkowitą rezygnację z gotowych produktów, które znajdziesz na sklepowych półkach, gdyż mogą one zadziałać niekorzystnie na błony śluzowe seniora. Zamiast tego doskonałym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii. Płukanki ziołowe mają właściwości przeciwzapalne, tym samym zmniejszają ilość bakterii w jamie ustnej i redukują dokuczliwy ból.

Odpowiednia dieta

Rezygnacja ze słodyczy i węglowodanów dotychczas spożywanych w nadmiarze nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie, lecz także na stan naszego uzębienia. Jako opiekunka osób starszych, powinnaś zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów. Słodkie przekąski oczywiście nikomu nie zaszkodzą, o ile są serwowane podopiecznemu raz na jakiś czas… Na co dzień zalecamy dietę bogatą w owoce i warzywa!

Profilaktyka

Profilaktyka ma znaczenie – i to ogromne! Dlaczego o tym wspominamy? Seniorzy bardzo często wyrażają niechęć wobec regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Niekiedy może wiązać się to z lękiem o konieczność podjęcia dalszego leczenia… Wówczas warto rozmawiać z seniorem i przedstawić mu skutki braku dbałości o uzębienie. Przeprowadź rozmowę z podopiecznym i zachęć go do wizyty u dentysty!

O czym jeszcze pamiętać?

O zęby należy dbać przez całe życie! Nieodpowiednia higiena może stać się przyczyną późniejszych problemów z uzębieniem, a to zaś w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością zastosowania protezy zębowej. Mamy oczywiście świadomość, iż nie każdy podopieczny jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje uzębienie. Co możesz zrobić jako opiekunka osób starszych? Oprócz kwestii takich jak szczotkowanie czy właśnie nitkowanie warto również regularnie przemywać buzię wewnątrz. Wystarczy wykorzystać patyczek owinięty kompresem i delikatnym ruchem wyczyścić dziąsła. Powtarzanie ów czynności może przynieść rewelacyjne efekty!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!