Letnia dieta – jadłospis dla seniora na letnie miesiące

Kuchnia niemiecka

Wraz z wiekiem nasz organizm traci niektóre swoje zdolności,  a część z nich ulega spowolnieniu. Nie zdziwi nikogo więc fakt, że seniorzy również mają obniżony próg wrażliwości termicznej, dlatego ich dieta podczas letnich miesięcy powinna różnić się od tej, którą im układamy w trakcie innych pór roku. Dieta bogata w świeże warzywa i owoce, jak i w nienasycone kwasy tłuszczowe potrafi skutecznie poprawić samopoczucie seniora oraz wpływać na jego lepsze funkcjonowanie podczas tego trudnego dla nich okresu w roku. W tym tekście znajdziecie wskazówki, jak powinien wyglądać letni jadłospis seniora.

Świeże warzywa i owoce

Latem mamy dostęp do dużej ilości świeżych warzyw i owoców, dlatego warto to wykorzystać i maksymalnie urozmaicać posiłki naszego podopiecznego. Oprócz tego, że te produktu posiadają mnóstwo witamin, to są również bogate w błonnik, który pomaga seniorom odpowiednio trawić posiłki. Pamiętajmy jednak, że owoce należy dawkować, ponieważ zawierają one dużo cukrów, oczywiście naturalnego pochodzenia, jednak są to wciąż cukry, dlatego warto je podawać seniorowi raz dziennie.

Letnia dieta osoby starszej powinna przede wszystkim opierać się na warzywach, które posiadają w sobie bardzo dużo wody, czyli na przykład pomidory czy ogórki. Z innych warzyw możemy przygotować kolorowe sałatki, smoothies lub zupy, które świetnie sprawdzają się latem i przemycają dużo więcej ilości produktów, niż byłoby to możliwe w posiłku w formie stałej.

Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe

W letniej diecie seniora nie może również zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych, które polecane są wszystkim, niezależnie od wieku. Jednak w przypadku osób starszych mają one kluczowe znaczenie, ponieważ regulują poziom cholesterolu oraz minimalizują możliwość powstania zakrzepów krwi. Warto również wspomnieć, że niektóre witaminy nie zostaną przyjęte przez nasz organizm, jeśli nie rozpuścimy ich w tłuszczach, jest to na przykład witamina A czy D. Dlatego do kolorowych posiłków opartych na warzywach warto dodawać, chociażby kilka kropel oliwy czy oleju lnianego, które są świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Produkty bogate w białko

Nie można zapomnieć również o tak ważnym makroskładniku, jakim są proteiny. Są one podstawowym budulcem naszego organizmu oraz są odpowiedzialne za jego regenerację. Dlatego właśnie w trakcie trwania ciepłych miesięcy, warto podawać osobom starszym je w dużej ilości. Białko w lekkostrawnej postaci znajdziemy w jajkach, drobiu, rybach, nasionach dyni, czy roślinach strączkowych.

Rola napojów

Kolejną sprawą jest rola nawodnienia w diecie seniora. Musimy pamiętać, że aby osoba starsza nie odwodniła się lub nie przegrzała, musi pić odpowiednią ilość napojów w ciągu dnia. Należy wystrzegać się jednak słodkich napojów gazowanych, mocnej kawy, czy alkoholu. Tego typu napoje mogą w połączeniu z mocnym słońcem przyczynić się do obniżenia poziomu elektrolitów, co w konsekwencji może poskutkować udarem. Najlepszym rozwiązaniem dla osoby starszej jest woda niegazowana, która może zostać wzbogacona sokami z owoców cytrusowych, na przykład z cytryny czy pomarańczy. Do wody można również dodać świeże kawałki owoców, które zapewniam naturalnie słodki smak wody i dodatkowo będzie to porcja witamin.

Dla lepszego samopoczucia oraz stanu organizmu seniorów poleca się stosować lekką dietę w trakcie trwania letnich miesięcy. Powinna ona obfitować w świeże warzywa i owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe, białko oraz wodę mineralną niegazowaną. W letnich miesiącach korzystajmy z sezonowych produktów i tego co dostarcza nam natura.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!