Niemiecka kuchnia w pracy opiekunki

Kuchnia niemiecka

kuchnia niemiecka

Wyjeżdżając do Niemiec jako opiekunka osób starszych, musimy być przygotowane na to, że nasz podopieczny będzie związany z niemiecką kuchnią. Umiejąc przygotować potrawy niemieckie i znając ichnie zwyczaje, możemy zaimponować naszemu seniorowi, a jednocześnie będzie nam łatwiej zaadoptować się w danym regionie. W tym artykule zestawiliśmy kilka najbardziej popularnych dań i zwyczajów związanych z kuchnią niemiecką. Zapraszamy do lektury.

Opiekunka osób starszych – jak gotować?

Odpowiedź jest prosta – po niemiecku. A u naszych zachodnich sąsiadów nad wyraz cenione są dwa warzywa, a mianowicie kapusta i ziemniaki. To właśnie z nich przygotowywane są liczne dania obiadowe. Jedną z ulubionych sałatek Niemców jest Kartoffelsalat, czyli sałatka z ziemniaków.

Oczywiście nie samymi kartoflami żyje człowiek, dlatego warto wzbogacić dietę seniora w równie smaczne i wartościowe warzywa, takie jak brukselka, seler czy kalafior, które również cieszą się dużym uznaniem.

Mięsne dania

Typowe dla naszych sąsiadów jest częste jedzenie mięsa, dlatego jego również nie powinno zabraknąć w jadłospisie naszego podopiecznego. Podobnie jak w Polsce, Niemcy jedzą mięso w nie najlepszym wydaniu, czyli bardzo tłusto. Jednak warto, aby nieco zmodyfikować niemieckie przepisy, w sposób, który będzie służył organizmowi seniora.

Możemy smażyć mięso na mniejszej ilości tłuszczu lub gotować je na parze. Jednak mięsa nie powinniśmy podawać osobom starszym codziennie. Może ono niekorzystnie wpływać na układ krążenia, a w konsekwencji prowadzić na przykład do miażdżycy.

Warto zatem do menu seniora wprowadzić ryby, które również mocno się wpisały w kulturę niemiecką, zwłaszcza w okolicach Brandenburgii. Możemy przygotowywać pasty rybne, które idealnie nadadzą się na śniadanie bądź kolację osoby starszej czy też piec ryby w piekarniku, aby nie korzystać dodatkowo z oleju. Pamiętajmy, że ryby są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.

Słodkości w Niemczech

Nie możemy również zapomnieć o przyjemnościach, czyli słodyczach, na które starsze osoby są szczególnie łase. Warto wiedzieć, że poszczególne regiony w Niemczech słyną z innego rodzaju słodkości. W Saksonii najpopularniejsze są oczywiście strudle, wykonane z kruchego ciasta z różnego rodzaju nadzieniem w środku. Innym deserem, który jest również uwielbiany w tym regionie, jest ciasto drożdżowe z nadzieniem budyniowym, polewą z miodu oraz drobno zmielonych migdałów.

W Berlinie natomiast najpopularniejszy jest krem, który jest wykonany z utartych żółtek wraz z ubitymi na sztywno białkami z cukrem. Niezależnie jednak od tego, w którym regionie się znajdziemy i jak bardzo nasz podopieczny będzie kochał słodycze, musimy pamiętać, żeby podawać mu je z umiarem, zwłaszcza gdy podopieczny jest cukrzykiem. Warto przyrządzić takie desery, które wykorzystują dużą ilość owoców, zamiast dużej ilości cukru – na przykład strudel jabłkowy. Warto również pamiętać, że przyrządzając deser, możemy użyć zdrowszych zamienników – miodu, ksylitolu czy erytrolu.

Opiekując się osobą starszą w Niemczech, warto znać tamtejsze zwyczaje oraz niemiecką kuchnię. Przygotowując posiłki, które nasz podopieczny zna, z pewnością sprawimy mu przyjemność. Pamiętajmy jednak, że dla osób starszych bardzo ważna jest zbilansowana i zdrowa dieta. Dlatego dbajmy o to, aby była bogata w różnego rodzaju ryby oraz warzywa.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!