Letnie spacery – jakie owady mogą zagrozić zdrowiu osoby podopiecznej

Porady dla opiekunek

Aktywność na świeżym powietrzu to sprawdzony sposób, by zadbać o samopoczucie podopiecznego, a także zapewnić mu codzienną dawkę rozrywki. Upały niestety sprzyjają występowaniu groźnych owadów, przez co mogą uprzykrzyć codzienne spacery z osobą starszą. Jakie owady gryzą nas latem i jak skutecznie unikać ukąszeń? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Spacer z podopiecznym – o tym pamiętaj

Sezon letni niebawem, a wraz z nim cieplejsze dni. Nic więc dziwnego, że opiekunki osób starszych chętnie wykorzystują letnią aurę i organizują spacery na świeżym powietrzu po okolicy. Aktywność fizyczna niewątpliwie sprzyja ogólnemu samopoczuciu, poprawia kondycję i niweluje ryzyko występowania wielu poważnych dolegliwości. Pojawia się jednak pytanie – Na co uważać, spacerując z osobą starszą? O tym, że wszelkiego rodzaju aktywności należy dopasować do stanu zdrowia podopiecznego, wspominać nie musimy. Pamiętajcie również, by spakować do torebki butelkę wody, chusteczki higieniczne oraz niezbędne leki. Ból głowy może dopaść znienacka, a jako opiekunka osób starszych, jesteście zobowiązane, by zapewnić seniorowi wsparcie i potrzebną pomoc w razie nagłej sytuacji.

W dzisiejszym poradniku pragniemy skupić się na jeszcze innym aspekcie, który związany jest ze spacerowaniem po parku. Gdy temperatury na zewnątrz wzrastają, tym samym wręcz proszą o wyjście z domu, owady zaczynają nas atakować. Idealną sytuacją byłoby, gdyby tego nie robiły. Niestety jest to rzadkość i stąd też pragniemy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie przed ukąszeniem. Zobaczcie, co nas gryzie latem!

Komary

Ugryzienie komara potrafi być naprawdę uciążliwe, przez co nie tak chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Nie chodzi jednak o to, aby unikać regularnych spacerów, a zaś odpowiednio się zabezpieczyć. Choć komary w Polsce nie przenoszą groźnych chorób, ugryzienie skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych bąbli. Nie należy ich drapać, gdyż może dojść do infekcji w okolicy ukąszenia. Jak skutecznie ochronić się przed komarami? W chłodniejsze dni poniekąd sprawdzą się zakryte ubrania. Mogą jednak okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. Z pomocą przyjdą natomiast gotowe preparaty przeciw ugryzieniom, a także olejki eteryczne. Komary nie lubią zapachu goździków czy mięty.

Kleszcze

Sezon na kleszcze dotyczy nie tylko właścicieli czworonogów, lecz także nas samych. Nie należy ich bagatelizować, gdyż przenoszą one groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Głównym problemem jest jednak fakt, iż ugryzienie kleszcza jest nieodczuwalne, czego nie można powiedzieć o komarach. Skuteczna ochrona przed kleszczami to zatem absolutna konieczność. Wskazane jest, by stosować odstraszacz na kleszcze, a także unikać spacerowania po wysokiej trawie i zaroślach. Kleszcze mogą zaatakować nas niemal wszędzie. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało i odzież, by wykluczyć ryzyko ugryzienia.

Osy, pszczoły i szerszenie

Owady, które atakują nas latem, mogą powodować dyskomfort, a w wielu przypadkach – również ból. Nic w tym dziwnego, że tak wiele osób rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu w obawie o ugryzienie przez osę, pszczołę czy szerszenia. I choć najczęściej kąszą one w samoobronie, radzimy unikać krzyczenia i machania rękoma. Jeżeli dojdzie do ugryzienia, konieczne może się okazać sięgnięcie po specjalistyczną pomoc. Owady te mogą prowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w przypadku osób na nie uczulonych. Niestety często zdarza się, że o uczuleniu dowiadujemy się dopiero w momencie ugryzienia.

Meszki

Podczas spaceru z podopiecznym radzimy stanowczo unikać miejsc, w których można napotkać meszki. Wbrew pozorom ugryzienie jest bardzo bolesne, a tym samym atakują one chmarami. Najczęściej skutkuje to poważną reakcją alergiczną i swędzącym śladem w miejscu ugryzienia. Olejki eteryczne i specjalne repelenty będa przydatne. Skutecznie je odstraszą, niwelując ryzyko ugryzienia.

Odpowiednia ochrona przed ugryzieniem jest kluczowa. Osoby starsze nie zawsze mogą pochwalić się doskonałym samopoczuciem, przez co na pozór mało groźny owad może skutkować wystąpieniem poważnych skutków ubocznych.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!