Najczęstsze wymagania wobec opiekunek osób starszych

Porady dla opiekunek

wymagania w pracy

Kto może pracować jako opiekunka osób starszych? Co należy do zakresu jej obowiązków i jakie wymagania powinna spełnić? Pytania te niewątpliwie zaprzątają myśli wielu opiekunkom, które dotychczas nie mogły pochwalić się doświadczeniem w pracy za granicą. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć wam temat branży opiekuńczej i na nie odpowiedzieć. Sprawdźcie najczęstsze wymagania wobec opiekunek osób starszych.

Opieka nad starszymi – gdzie szukać zatrudnienia?

Poszukiwania pracy za granicą jako opiekunka osób starszych do najłatwiejszych nie należą. Oferty pracy w Niemczech znajdziecie niemal na każdym portalu internetowym, a to zaś sprawia, iż wybór potencjalnego pracodawcy może znacząco przeciągnąć się w czasie. Radzimy oczywiście korzystać wyłącznie z zaufanych źródeł, w tym pośredniczących agencji zatrudnienia. Pośrednik nie tylko pomoże wam w znalezieniu atrakcyjnej oferty, ale również zorganizuje cały wyjazd i zapewni całodobowe wsparcie. Niestety rynek pracy w Polsce nie sprzyja szukaniu zatrudnienia i właśnie dlatego tak kluczowa jest umiejętność filtracji przeglądanych ofert. Internet to niewątpliwie prawdziwa skarbnica wiedzy. Niemniej jednak zachowajcie nadmierną czujność, decydując się na kontakt z konkretnym pracodawcą, gdyż wcale nie tak trudno natknąć się na fałszywe oferty zatrudnienia. Pośrednicząca agencja pracy powinna być zarejestrowana, a także posiadać certyfikat wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nawiązując wówczas kontakt z agencją, będziecie mogli uzyskać wgląd do dokumentów świadczących o legalności działania. Na tej podstawie należy podjąć decyzję o dalszej współpracy.

Pośrednicząca agencja pracy z reguły przedstawia kilka ofert u naszego zachodniego sąsiada, które mogą poniekąd różnić się charakterem zatrudnienia, wysokością wynagrodzenia, czasem pracy czy wymogami skierowanymi względem opiekunek. Na tych ostatnich pragniemy skupić się poniżej i tym samym wskazać wam kluczowe wymagania, jakie stanowią niekiedy czynnik decydujący o możliwości podjęcia zatrudnienia.

Znajomość języka niemieckiego

Praca w Niemczech to doskonała okazja, by podreperować domowy budżet i nabyć cenne w branży opiekuńczej umiejętności. Zanim jednak tak też się stanie, warto dobrze przygotować się do nowego wyzwania i zaznajomić z aktualną listą wymogów. Znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym jest naprawdę cenna z punktu widzenia pracodawcy, a także przyszłej współpracy z podopiecznym. Czekać was będą zupełnie nowe wyzwania, które będą wymagały odpowiedniej komunikacji, a brak umiejętności posługiwania się niemieckim może wiele utrudnić. Współpraca z seniorem bez niemieckiego może okazać się wprost niemożliwa. Warto bowiem jeszcze przed wyjazdem rozpocząć naukę nakierowaną na niemiecki dla opiekunek, co pozwoli wam zapoznać się z kluczowymi słówkami i wyrażeniami, a także znajdzie odbicie w waszych przyszłych zarobkach.

Doświadczenie i odbyte kursy

W kwestii doświadczenia jako opiekunka dla seniora narosło w ostatnim czasie sporo wątpliwości. Zapewne zauważycie, że w niektórych ofertach pracy doświadczenie jest mile widziane, w drugich zaś stanowi ono kluczowy wymóg. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Nie ukrywamy, że doświadczenie w branży opiekuńczej jest bardzo cenne. To jednak wymóg ten jest często uwarunkowany oczekiwaniami pracodawcy oraz stanem zdrowia podopiecznego, tym samym brak doświadczenia nie zawsze jest równoznaczny z brakiem możliwości ubiegania się o stanowisko jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Jeżeli jednak dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z opieką, a jednocześnie szukacie sprawdzonych sposobów, by przygotować się na nowe wyzwanie, warto skorzystać z dostępnych kursów i szkoleń.

Specjalne predyspozycje

Profesjonalna opiekunka osób starszych to osoba, która niewątpliwie czuje swego rodzaju powołanie, a jednocześnie posiada dużą dozę cierpliwości, wyrozumiałości i asertywności. Każdy kolejny dzień z podopiecznym będzie niósł ze sobą różnorakie sytuacje i to od was w szczególności zależy, jak sobie poradzicie. Specjalne predyspozycje są bardzo ważne, a wręcz możemy posunąć się o stwierdzenie, iż bez nich praca opiekunki w Niemczech może objąć inny tor aniżeli zakładaliśmy. Nie zapominajmy także o empatii, uczciwości oraz zaradności. Pracując z podopiecznym, będziecie nie tylko wykonywać czynności pielęgnacyjne i drobne prace porządkowe, lecz także będziecie odpowiedzialni za wsparcie seniora w trudnych chwilach.

Lista wymagań wobec opiekunki osób starszych jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Wobec tego warto kontaktować się z pośrednikiem, by wyeliminować wszelkie wątpliwości.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!