Opieka nad osobą niedosłyszącą – poradnik dla opiekunki

Porady dla opiekunek

opieka nad seniorem

Opieka nad osobą starszą wiąże się  z wieloma wyzwaniami. Oprócz tego, że opiekunka powinna być empatyczna i cierpliwa, to jest jej niezbędna podstawowa wiedza na temat tego, jak się zachować w konkretnych przypadkach. Każdy z seniorów zmaga się ze swoimi demonami w postaci bólu, zaburzeń, czy innych dolegliwości. Szczególnie trudna może być opieka nad osobami niedosłyszącymi. Dlatego zebraliśmy kilka porad, które powinny pomóc wszystkim opiekunkom zajmującymi się takimi osobami.

Zadbanie o odpowiedni implant słuchowy

Oczywiście nie ma jednego przepisu na to, jak zachowywać się w stosunku do seniora, który niedosłyszy.  Powinniśmy być elastyczni i potrafić się dostosować do konkretnego charakteru osoby, którą się opiekujemy. Jednakże niezależnie od tego, z jakim typem człowieka mamy do czynienia, musimy zadbać o to, aby taka osoba dostała w swoje posiadanie odpowiedni aparat słuchowy, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że osoba starsza nie będzie chciała takiego aparatu nosić lub będzie w jej przypadku niewskazany. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie osobistego kodu komunikacji, którym będziemy mogli się z seniorem posługiwać. Przydatny może być również notatnik, w którym będziemy pisać bardziej rozbudowane wiadomości do naszego podopiecznego.

Opieka nad osobą niedosłyszącą – głośność wypowiedzi

Bardzo istotne w komunikacji z seniorem jest głośność naszych wypowiedzi. Musimy nauczyć się mówić o wiele głośniej niż w przypadku podopiecznych, którzy nie mają problemów ze słuchem. Dodatkowo powinniśmy mówić wyraźnie i stosunkowo wolno, tak aby osoba niedosłysząca mogła, z jak największym prawdopodobieństwem nas zrozumieć.

Inną ważną kwestią jest komunikacja niewerbalna, z czasem senior powinien nauczyć się odczytywać pewne wyrazy z ruchu naszych warg. Dlatego pomieszczenie, w którym przebywa osoba niedosłysząca i my, powinno być dobrze oświetlone. Codzienne rozmowy dla niedosłyszących mogą wiązać się z niemałym wysiłkiem i stresem. Dlatego my jako ich opiekunowie powinniśmy zadbać o to, aby czuli się z nami swobodnie i komfortowo.

Spokojne podchodzenie do osoby niedosłyszącej

Bardzo ważne jest, aby nie podchodzić do takiego seniora z zaskoczenia, ponieważ może to spowodować dyskomfort, niepotrzebne zestresowanie podopiecznego lub jeszcze bardziej poważne konsekwencje, które mogą odbić się na jego zdrowiu.

Cierpliwość

Oczywiście umiejętnością, bez której się nie obędziemy w przypadku opieki nad osobą niedosłyszącą, jest ogromna cierpliwość. Musimy być przygotowani na to, że będziemy musieli powtarzać kilkakrotnie to samo zdanie. Jednak nie możemy się przy tym denerwować, ponieważ nas podopieczny to wyczuje i dodatkowo się zestresuje lub zawstydzi. Może mieć przykre konsekwencje, objawiające się wycofaniem społecznym i niechęcią do jakiejkolwiek formy komunikacji.

W pracy opiekunki bardzo ważna jest empatia oraz cierpliwość, jednak w momencie, gdy mamy do czynienia z osobą niedosłyszącą musimy się skupić na tym, aby w żaden sposób nie urazić podopiecznego i jeszcze bardziej go nie zestresować. Musimy mówić przede wszystkim głośno, wyraźnie i wolno.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!