Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – rodzaje

Porady dla opiekunek

Wiele osób w podeszłym wieku wciąż świetnie radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego, tym samym są one w pełni niezależne od bliskich. Nie każdy ma jednak to szczęście, a co za tym idzie, może wymagać dodatkowej opieki i dużego wsparcia. Jeżeli zatem stoicie przed wyzwaniem, jakim jest podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub poszukujecie sprawdzonego rozwiązania dla bliskiej wam osoby starszej – zostańcie z nami. Poznajcie główne rodzaje opieki nad osobami starszymi.

Opieka całodobowa

Bez wątpienia jest to najczęściej wybierane rozwiązanie wśród polskich opiekunek i opiekunów. Nic w tym dziwnego! Podjęcie zatrudnienia w tym właśnie charakterze pozwoli wam nie tylko podreperować domowy budżet, a także nabyć nowe umiejętności oraz cenne w branży doświadczenie. Całodobowa opieka nad seniorem wiąże się jednak z koniecznością zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz przebywaniem z podopiecznym pod jednym dachem przez 24 godziny na dobę.

Rozwiązanie to zwykle dotyczy osób z poważną niepełnosprawnością lub stale unieruchomionych, których stan zdrowia nie pozwala na wiele. Jak zatem możecie się domyślać, ten rodzaj opieki jest najbardziej wymagający. Podopieczni potrzebują bowiem pomocy w niemal każdym aspekcie życia, a rolą opiekuna jest zapewnienie im wsparcia. Kto powinien zdecydować się na zatrudnienie całodobowe? Przede wszystkim pracownicy opieki posiadający bogate w doświadczenie CV, a zarazem osoby mogące pochwalić się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Profesjonalne podejście i specjalne predyspozycje są tutaj mile widziane.

Opieka godzinowa

Kilkugodzinna opieka najczęściej dotyczy seniorów, którzy mieszkają pod jednym dachem z rodziną. Wówczas nie istnieje konieczność przebywania z podopiecznym przez całą dobę, gdyż to właśnie członkowie rodziny zajmują się nim na co dzień. Opiekunka osób starszych pojawia się w domu od poniedziałku do piątku w zależności od zapotrzebowania. Grafik ustalany jest wraz z członkiem rodziny tak, by mógł zostać dostosowany do godzin jego pracy. Opieka godzinowa to bowiem idealne rozwiązanie dla rodzin, które nie chcą pozostawić bliskiego w ośrodku, a brak możliwości czasowych nie pozwala im na samodzielne sprawowanie całodobowej opieki.

Opieka weekendowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj opieki jest pełniony od soboty do niedzieli. To jednak może nie być gwarancją stabilnego zatrudnienia. Co mamy na myśli? Weekendowa opieka nad starszymi w Niemczech jest sprawowana w sytuacji, gdy członkowie rodziny waszego podopiecznego są zmuszeni do wyjazdu, a senior nie może pozostać sam w domu. Może ona stanowić bowiem świetne uzupełnienie opieki godzinowej. Wówczas warto wcześniej ustalić z pracodawcą warunki pracy i wykorzystać czas spędzany z seniorem na robieniu rzeczy, które poprawią jego kondycję fizyczną i psychiczną.

Opieka nocna

W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów opieki rozwiązanie to wymaga od potencjalnego pracownika dyspozycyjności wyłącznie w nocy. Kto najczęściej decyduje się na opiekę nocną? Z reguły są to członkowie rodziny seniora, który zmaga się z demencją starczą lub chorobą Alzheimera. Osoby starsze mogą również borykać się z bezsennością czy nasileniem objawów, co nakłada na przyszłego opiekuna dodatkowe obowiązki. Dobrze, aby pracodawca zapewnił łóżko lub materac w pokoju podopiecznego.

Opieka doraźna

Wbrew pozorom zajęcie to nie nakłada na pracownika konieczności przebywania z seniorem non stop! Dowodem na to jest oczywiście opieka doraźna… Sprawdzi się w szczególności w przypadku osób, u których diagnoza została postawiona stosunkowo niedawno. Wówczas mogą one potrzebować wsparcia od czasu do czasu. Opiekunki czy opiekunowie decydujący się na tę właśnie formę zatrudnienia muszą jednak być bardzo elastyczni, co więcej – z łatwością dostosowywać się do potrzeb pracodawcy. Na dłuższą metę rozwiązanie to może jednak nie wystarczyć, a z czasem opieka doraźna może przekształcić się w całodobową…

Praca opiekunki w Niemczech – co wybrać?

W zależności od waszych oczekiwań finansowych czy możliwości może sprawdzić się inny rodzaj opieki. Jedni pracownicy wybiorą opiekę doraźną, drudzy zaś całodobową z zamieszkaniem. Przed pierwszym wyjazdem za granicę jako opiekunka osób starszych zróbcie dokładny research i sprawdźcie, z czym tak naprawdę to się wiążę. Praca w Niemczech jest niezwykle wymagająca i to od was zależy, czy podołacie temu wyzwaniu… Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć wam powodzenia na nowej drodze!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!