Opieka nad seniorem – jak radzić sobie ze stresem?

Porady dla opiekunek

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, z pewnością masz świadomość, iż zajęcie to niesie ze sobą sporą odpowiedzialność. I choć w wielu przypadkach jest ono źródłem niesamowitego spełnienia czy życiowej satysfakcji, stres może być nieodłącznym elementem. Jak skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami w stresowych sytuacjach i o czym pamiętać, opiekując się podopiecznym?

Praca opiekunki osób starszych – przyczyny stresu

Sprawowana przez opiekunki i opiekunów całodobowa opieka nad osobami starszymi potrafi niekiedy nieść ze sobą duże pokłady stresu. Częste wyjazdy, zmiana miejsca zamieszkania, trudny senior, zły stan zdrowia podopiecznego, nowe wyzwania… To tylko jedne z nielicznych czynników wpływających na samopoczucie pracowników. Profesjonalna opiekunka osób starszych powinna bowiem posiadać pewne predyspozycje, które ułatwiają sprawowanie opieki, tym samym cechować się empatią, zrozumieniem, cierpliwością oraz umiejętnością radzenia sobie w różnorakich sytuacjach, zachowując przy tym zimną krew. Co możesz zrobić, by skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy i jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia?

Zrozum swoje emocje

Stres niekiedy bywa uciążliwy… To fakt! Aby jednak skutecznie z nim sobie poradzić, musisz koniecznie nauczyć się rozumieć swoje potrzeby oraz emocje. Zastanów się, gdzie tak naprawdę leży źródło twojego stresu. Co w rzeczywistości sprawia, iż twoje samopoczucie pozostawia wiele do życzenia? Być może jest to związane z nadmiarem obowiązków, tęsknotą za rodziną lub złym stanem zdrowia podopiecznego… Problemy te bardzo często dotykają młode opiekunki, które zdecydowały się na swój pierwszy kontrakt za granicą. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się z pośredniczącą agencją pracy, która podpowie, co zrobić w tej sytuacji.

Zadbaj o dobrą relację z podopiecznym

Osoby starsze niekiedy nie ułatwiają opiekunkom wykonywania codziennych obowiązków, zwłaszcza jeżeli zmagamy się z tzw. trudnym seniorem. Nie da się ukryć, iż zajęcie to jest czasochłonne, a zarazem niezwykle wymagające. Codzienny kontakt z podopiecznym, który nie zawsze chce współpracować, może spotęgować odczuwalny stres. Jak temu zaradzić? Każdy senior jest inny! Co więcej, opieka może znacząco różnić się w zależności od jego stanu zdrowia czy ogólnego samopoczucia. Zadbaj o dobrą komunikację i otwórz się na potrzeby podopiecznego oraz spraw, by poczuł się przy tobie komfortowo i bezpiecznie. Pamiętajmy, że osobom starszym niekiedy trudno zaakceptować nową rzeczywistość.

Opieka nad starszymi a życie prywatne

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, iż oddzielenie życia zawodowego od prywatnego to absolutna konieczność. Nie sposób się z tym nie zgodzić! Warto bowiem oddzielić codzienne obowiązki od osobistych spraw poprzez zachowanie dystansu. Tym sposobem o wiele łatwiej utrzymać równowagę i harmonię w życiu. Istotne, aby problemy związane z pracą zawodową nie oddziaływały w znacznym stopniu na nasze zdrowie psychiczne.

Zadbaj o siebie

Wyjazd za granicę w celach czysto zarobkowych to doskonała okazja, by nie tylko zdobyć cenne doświadczenie i udoskonalić nabyte wcześniej umiejętności językowe, lecz także zrobić coś dla siebie. Wolny czas możesz wykorzystać na relaks czy oddanie się swojej pasji. Nadmierne obciążenie nikomu nie służy, co więcej – może prowadzić do wypalenia zawodowego… Naucz się dobrej organizacji pracy i pozwól sobie na odrobinę przyjemności. Skutecznym sposobem na redukcję stresu jest aktywność fizyczna. Codzienne spacery czy ćwiczenia relaksacyjne wykonywane wspólnie z seniorem pozwolą zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną, a także o wzajemną relację z podopiecznym. Wybierz rozwiązanie, które będzie dla ciebie najlepsze!

Stres może towarzyszyć każdemu z nas. Istotne, aby nauczyć się rozumieć własne emocje i potrzeby oraz umiejętnie przeciwdziałać stresowym sytuacjom.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!