Organizacja czasu z seniorem zimą – jak zorganizować wolny czas?

Porady dla opiekunek

Zimą ciężko jest się zmobilizować do jakiejkolwiek aktywności, szczególnie że temperatura nie sprzyja, szybko robi się ciemno, a spacery nie są już tak przyjemne. Każda wymówka jest dobra, by w domu relaksować się pod ciepłym kocem, nie robiąc nic. Jednak opiekunka osób starszych powinna dopilnować, by w czasie wolnym senior uprawiał aktywności podtrzymujące jego sprawność – zarówno tę fizyczną, jak i intelektualną.

Jak zorganizować zimą czas seniorowi?

Przeglądając oferty pracy jako opiekunki osób starszych, w zadaniach najczęściej znajduje się punkt „spędzanie czasu wolnego”. Czasem, po całym dniu ciężkiej pracy, nie mamy ochoty na rozmowy z seniorem. Szczególnie gdy trudności przysparza nam komunikacja po niemiecku. Latem można wybrać się na spacer, czy nawet wspólnie przejść po zakupy do pobliskiego sklepu. Jednak zimą nie zawsze jest to możliwe. Deszcz, bardzo niskie temperatury, czy zwyczajny brak chęci podopiecznego sprawiają, że organizacja czasu wolnego zimą staje się bardziej skomplikowana. Warto więc przygotować się na zimę i w zanadrzu mieć kilka ciekawych propozycji.

Gry planszowe dla seniorów

W Niemczech gry planszowe są niezwykle popularne, więc opiekując się seniorem, dobrze jest też zapoznać się z najbardziej lubianymi przez Niemców planszówkami. W większości domów znajdziemy wybór gier, który dostosujemy do umiejętności i zainteresowań – tak swoich, jak i podopiecznego. Jeśli nie mamy co robić w mroźny, zimowy wieczór, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie wspólna gra.

Dzięki temu pobudzimy logiczne myślenie i kreatywność, bo gry świetnie ćwiczą umysł, a im bardziej zaawansowany wiek, tym bardziej jest to potrzebne. Do wspólnej rozrywki zaprosić można bliskich seniora lub sąsiadów w podobnym wieku – aspekt społeczny jest tu równie istotny. Dla opiekunki będzie to forma relaksu i możliwość oderwania myśli od problemów i tęsknoty za rodziną.

Rozrywki dla seniorów

Rozrywki, pobudzające umysł seniora równie dobrze co gry planszowe, to wszelkie krzyżówki i łamigłówki. Osoby starsze mogą je wykonywać samodzielnie, na przykład wtedy, gdy opiekunka sprząta mieszkanie lub pójdzie po zakupy. Krzyżówki i rebusy rozwiązywane wspólnie to też opcja na naukę języka – poznajemy nowe słówka i ich definicje lub skojarzenia. Jeśli senior lubi niewielką rywalizację, wspólne rozwiązywanie sudoku na czas będzie ciekawym rozwiązaniem.

Opiekując się osobą z demencją, pamiętajmy o tym, że trudne krzyżówki nie będą dla niej dobre, a wręcz doprowadzą do frustracji i złości. W takim wypadku, lepiej będzie wybrać zadania dla dzieci.

Zadbaj o kondycję fizyczną seniora

Gdy naszym podopiecznym jest osoba aktywna fizycznie, nie pozwalajmy jej na to, by zimą nie robiła nic i całkowicie zrezygnowała z ćwiczeń. Szczególnie że odporność na przeziębienia i wirusy z wiekiem słabnie. Jakakolwiek aktywność na świeżym powietrzu czy nawet w domu, wpłynie na jej wzmocnienie. Słoneczne dni, nawet gdy temperatura jest poniżej zera, warto spędzić na dworze, spacerując albo chodząc z kijkami (nordic walking). Natomiast jeśli pogoda nie sprzyja, można wybrać aktywność w domu. Niewymagająca gimnastyka świetnie wpłynie na kondycję i samopoczucie seniora, a lekkie zmęczenie pomoże wytworzyć endorfiny i poprawi humor. Pamiętajmy tylko by zbytnio nie wymęczyć podopiecznego i uważać na jego problemy z kręgosłupem czy stawami.

Zima nie musi oznaczać leżenia w domu przed telewizorem, nawet dla osoby starszej, która niewiele może robić samemu. Opiekunka powinna znaleźć kilka opcji na zimowe wieczory, by wspólnie miło spędzić czas.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!