Oszustwa na seniorach w internecie

Porady dla opiekunek

Osoby starsze chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im Internet, a co za tym idzie, stanowią one doskonały cel dla oszustów. Coraz częściej słyszymy o kolejnych oszustwach dokonanych na seniorach i to właśnie wyłudzenie jest jedną z częstszych form. Jak możesz uchronić podopiecznego przed oszustwem w Internecie, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Co zrobić, by osoba starsza nie padła ofiarą kolejnego oszustwa?

Seniorzy w sieci – zagrożenia

Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń płynących z korzystania z obecnych udogodnień. Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy i możliwości. Niemniej zachowanie wszelkich środków ostrożności jest wskazane, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych wciąż nie traci popularności, a nam nie pozostaje nic innego, jak uchronić naszych bliskich. Osoby w podeszłym wieku często są bardzo samotne… Stąd też wynika ich otwartość na kontakt z obcymi. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych, zachowaj czujność. Bezpieczeństwo to podstawa. Co jeszcze możesz zrobić?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie

Problemem, z jakim mierzymy się jako społeczeństwo, jest brak dostępu do rzetelnych informacji. Kto pada ofiarom oszustów internetowych? Jak możemy uchronić się przed tym zjawiskiem? Na, co powinniśmy uważać jako aktywni użytkownicy sieci? Informacje te powinny udostępniane tak, by każdy użytkownik miał do nich dostęp. Być może wtedy seniorzy przestaliby być łatwym celem dla oszustów… Wciąż tak wiele mówi się o słynnym oszustwie „na wnuczka”. Każdego roku internetowym oszustom padają setki ofiar, a populacja osób nabierających się na sztuczki nieustannie rośnie. Należy bowiem zachować czujność i ostrożność.

Phishing

O zjawisku phishing być może nie słyszeliście… O łowieniu ofiary zapewne tak! Phishing to jedno z najczęstszych oszustw dokonywanych na użytkownikach sieci. Na czym bowiem polega? Oszust wyłudza dane wrażliwe od osób będących w posiadaniu konta bankowego lub karty kredytowej. Ofiara wówczas dostaje e-mail z informacją o konieczności potwierdzenia danych osobowych lub zalogowania się na stronę banku. Wszelkie strony internetowe są oczywiście fałszywe. Oszust natomiast otrzymuje pełen pakiet cennych informacji. Nie podawaj numeru karty kredytowej ani swoich danych na stronach, gdzie brakuje protokołu HTTPS oraz zielonej kłódki w lewym górnym rogu przeglądarki (na początku paska adresu). Co istotne, banki nie wysyłają e-maili do klientów w celu potwierdzenia danych osobowych!

Wygrana na loterii

Wygrałeś w loterii? A czy… w ogóle brałeś udział w losowaniu? No właśnie! Osoba będąca ofiarą oszustwa dostaje e-mail z informacją o wygranej. Aby otrzymać nagrodę, należy zrobić przelew na konkretną kwotę… i tu pojawia się haczyk! Pod żadnym pozorem nie podawajmy swoich danych ani nie wykonujmy przelewów na obcy rachunek.

Dopłata do przesyłki

W ostatnim czasie wiele mówiło się o oszustwach na dopłatę do przesyłki. To kolejne oszustwo! Już wyjaśniamy dlaczego… Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę do naszej przesyłki to jeden z najnowszych trików wśród oszustów w trakcie pandemii. Oszuści zrobią wiele, by uzyskać dostęp do naszych danych osobowych. Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na wiadomości tego typu i nie wchodź w wysłane linki.

Rozmowa i edukacja

Bez tego ani rusz! Kwestia pomijana, a tak potrzebna… Osoby z grupy podwyższonego ryzyka są bardzo często pomijane. Skupiamy się wyłącznie na bezpieczeństwie dzieci, jednocześnie zapominając, że seniorzy również wymagają uwagi. Znaczny odsetek seniorów coraz chętniej korzysta z Internetu. Dlatego też edukacja jest doskonałym rozwiązaniem. Pracując jako opiekunka osób starszych, masz duże pole do popisu. W miarę możliwości rozmawiaj z seniorem i przekaż mu tak cenne informacje. Osoby starsze niekiedy nawet nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie na nie czyhają. Zapoznaj podopiecznego z inicjatywą „Cyberbezpieczeństwo dla seniorów”. Projekt ten zakładał stworzenie cyklu zajęć na temat zasad bezpieczeństwa poruszania się w sieci. Internet rządzi się swoimi prawami i wcale nie tak trudno paść ofiarą oszustwa. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!