Praca czy jednak współpraca – trochę o pracy opiekunki

Porady dla opiekunek

wspolpraca

Zainteresowanie branżą opiekuńczą nieustannie rośnie. Atrakcyjne warunki zatrudnienia i możliwość nabycia nowych umiejętności brzmią naprawdę fascynująco. Potencjalni kandydaci na to stanowisko zapominają jednak o kluczowej kwestii. Praca opiekunki w Niemczech to wymagające zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym pamiętać, decydując się na wyjazd jako opiekunka osób starszych?

Opieka nad starszymi – praca czy powołanie?

W branży opiekuńczej niewątpliwie liczy się coś więcej aniżeli tylko wieloletnie doświadczenie czy posiadane umiejętności. Oczywiście często stanowią one czynnik decydujący o możliwości ubiegania się o stanowisko! Niemniej jednak warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię, jaką są specjalne predyspozycje. Profesjonalna opiekunka osób starszych w Niemczech powinna być cierpliwa, empatyczna, asertywna czy wyrozumiała, a jednocześnie lubić pracę ze starszymi ludźmi i wiedzieć, jak z nimi postępować, by poczuli się bezpiecznie i w pełni komfortowo. Nie jest to zadaniem łatwym. Seniorzy zmagający się z wieloma schorzeniami, a zarazem wymagający całodobowej opieki, bardzo często nie potrafią zaakceptować własnej sytuacji, co zaś przekłada się na ich samopoczucie i zmienne zachowania. Współpraca z trudnym seniorem to nie lada wyzwanie i to od was – jako przyszłych opiekunów, zależy przebieg zlecenia.

Opiekunka do seniora to osoba, która musi poradzić sobie niemal z każdą sytuacją, co więcej – zakres obowiązków może przybrać inną formę zależnie od stanu zdrowia podopiecznego. Pracownik branży opiekuńczej będzie bowiem zobowiązany do wykonywania czynności pielęgnacyjnych, a także i przeprowadzania drobnych prac porządkowych. Nie ukrywamy, że praca opiekunki to ogromna odpowiedzialność. Bez poczucia powołania z czasem może okazać się, iż współpraca z podopiecznym nie przynosi satysfakcji, a każdy kolejny dzień prowadzi do zespołu wypalenia opiekunki.

Współpraca z podopiecznym – dlaczego ma znaczenie?

Jak współpracować z seniorem i zadbać o wspólną relację? Co w sytuacji, gdy senior nie chce współpracować z opiekunką? Pytania te niewątpliwie zaprzątają myśli mniej doświadczonych pracowników branży opiekuńczej i właśnie dlatego postanowiliśmy na nie odpowiedzieć, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Otóż współpraca z osobą starszą może układać się lepiej bądź gorzej i nie zawsze jest to zależne od nastawienia opiekunki. Seniorzy niekiedy nie akceptują faktu, iż nowa osoba przebywa pod ich dachem, co sprawia, iż nie są oni skłonni do jakiejkolwiek formy współpracy. Wyjeżdżając na pierwszy kontrakt, musicie być przygotowani na różnego rodzaju sytuacje. Praca opiekunki w Niemczech nie zawsze jest kolorowa i stąd też tak ważne jest odpowiednie podejście do podopiecznego oraz jego potrzeb. Budowanie relacji opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa to natomiast długotrwały proces, który ma wpływ również na wasze samopoczucie. Warto bowiem dać seniorowi czas, by mógł zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości i zobaczyć, że nowa opiekunka jest tutaj po to, aby mu pomóc. W innym razie współpraca nie przebiegnie zgodnie z planem, a przecież nie o to chodzi!

Jak współpracować z seniorem?

Budowanie każdej relacji oparte powinno być na kilku kluczowych zasadach. Zrozumienie, pełna akceptacja, otwartość na potrzeby drugiej strony i umiejętne słuchanie to niewątpliwie klucz do sukcesu. Jeżeli czeka was pierwsze zlecenie u naszego zachodniego sąsiada, tym samym wciąż jesteście pełni obaw z tym związanych, upewnijcie się, że doskonale wiecie, dlaczego rzeczywiście zdecydowaliście się na wyjazd. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zarówno praca, jak i współpraca. Warto w tym wypadku opracować pewien plan działania i trzymać się harmonogramu dnia, by nie zaburzać rutyny podopiecznego już od samego początku. Na samym starcie przygody z branżą opiekuńczą czekać was również będzie rozmowa z jego rodziną. Wykorzystajcie ten moment na zadawanie pytań i otwórzcie się na to, co bliscy podopiecznego mają wam do przekazania. Każdy kolejny dzień będzie niósł ze sobą wyzwania, którym to wy będziecie musieli sprostać.

Aby współpraca z podopiecznym weszła na odpowiedni tor, nie zapomnijcie o tym, jak ważna jest komunikacja. Osoba starsza musi czuć się ważna i potrzebna, a jednocześnie widzieć, że chcecie ją wesprzeć i pomóc w nawet tych najbardziej przyziemnych sprawach. Mówcie spokojnie i wyraźnie, tym samym unikajcie podnoszenia głosu i nadmiernej gestykulacji. Te na pozór mało istotne szczegóły mają niekiedy największe znaczenie, sprawiając przy tym, że senior z czasem zacznie wam ufać, a praca opiekunki w Niemczech stanie się satysfakcjonująca!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!