Praca opiekunki w Niemczech – największe trudności i sposoby na poradzenie sobie z nimi

Porady dla opiekunek

Osoby decydujące się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech muszą być świadome, że ta praca nie należy do łatwych. Liczne trudności i wyzwania, z którymi codziennie musimy się zmagać się oraz rozłąka z rodziną sprawiają, że to praca dla osób z odpowiednimi predyspozycjami. Jednak liczne korzyści oraz możliwość pomocy innym sprawiają, że jest to bardzo potrzebne i opłacalne zajęcie. W tym artykule przytoczymy największe trudności w tym zawodzie oraz pokażemy jak sobie z nim radzić. 

Praca z daleka od domu

Dla osób, które nigdy nie pracowały za granicą, lub ich ówczesna praca pozwalała na stały kontakt z rodziną, muszą poradzić sobie z przywyknięciem do nowego trybu pracy. Już od pierwszych chwil poza domem u opiekunek pojawia się silna tęsknota za domem i bliskimi. Może ona jednak wpływać negatywnie na pełnione obowiązki. Ciężko skupić się na pracy jednocześnie ubolewając nad sytuacją, w której się znajdujemy. Jednak pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach znacznie łatwiej jest utrzymywać kontakt z bliskimi. Liczne rozwiązania technologiczne pozwalają na łatwe komunikowanie się z osobami znajdującymi się za granicą.

Wiele opiekunek wypracowuje swoje własne sposoby na tęsknotę. Niektórym pomaga odliczanie dni do wyjazdu, innym planowanie swojego wolnego czasu, kiedy wrócą do domu lub po prostu częste wideorozmowy z najbliższymi. Warto pamiętać, że tęsknota za domem i rodziną jest czymś naturalnym, dlatego nie powinno się jej wypierać ze swojego życia. Dzięki tęsknocie uświadamiamy sobie, jak ważni są dla nas nasi bliscy i może to wpływać korzystnie na naszą relację.

Zróżnicowanie i natężenie obowiązków

Kolejną trudnością, z którą muszą zmierzyć się opiekunki osób starszych, jest ilość oraz zróżnicowanie swoich obowiązków. W zależności od pacjenta, którym muszą się opiekować, ich obowiązki mogą być mniej lub bardziej wymagające. Należy pamiętać, że osoby starsze, często bardzo schorowane, potrzebują ciągłej opieki i uwagi. Osoby pracujące na tym stanowisku powinny dobrze organizować swoją pracę i odpowiednio planować swoje obowiązki.

Należy pamiętać, że aby starannie wypełniać swoje codzienne zadania i wygospodarować czas na odpoczynek. Jeśli opiekunka jest przemęczona, jej wydolność i koncentracja spada, przez co znacznie łatwiej o pomyłkę. Rozwiązaniem na tę trudność może być nauka dysponowania własnym czasem oraz planowania swoich zadań. W internecie znajdziemy wiele kursów, które nauczą nas asertywności, dobrej organizacji oraz prawidłowego planowania.

Ograniczenia pacjentów

W zależności od stopnia zaawansowania choroby pacjenta, opiekunka musi mierzyć się z niełatwymi zadaniami. Najczęstszym problemem jest komunikacja oraz osłabiona pamięć – kontakt z seniorem jest utrudniony lub w ogóle niemożliwy. Dla opiekunki może być to frustrujące i znacznie utrudniać jej pracę. Pamiętajmy, że osoby starsze wymagają większej ilości cierpliwości i empatii. Rozwiązaniem tego problemu może być praca nad samym sobą – wzmacnianie swojej cierpliwości i empatii do drugiego człowieka. Warto popracować również nad swoją odpornością na stres.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to zajęcie, które nie wymaga ukończenia konkretnej szkoły czy kursu, jednak wymaga od zainteresowanych pewnych predyspozycji. W karierze każdej opiekunki pojawiają się trudniejsze chwile, dlatego warto wiedzieć co w takich sytuacjach zrobić. Mamy nadzieje, że wszystkie wyżej wymienione wskazówki, pomogą Wam uporać się z trudnościami Was spotykającymi.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!