Praca za granicą – jak zadbać o relacje rodzinne?

Porady dla opiekunek

Opieka osób starszych w Niemczech – nigdy nie jesteś sama

Ogromnym plusem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest fakt, że nigdy nie jest się samotnym. Seniorzy bardzo potrzebują kontaktu, dlatego niezwykle doceniają poświęcenie opiekunki i pragną, by czuła się ona w ich domu jak najlepiej. Świetnym sposobem na oderwanie się od tęsknoty i myśli za rodziną będą codzienne spacery z podopiecznymi, wspólne gotowanie, pieczenie czy wieczorne pogawędki.

Stereotypy o osobach z Niemiec nie są najlepsze, dlatego warto je przełamywać, na przykład dzięki wyjazdom do pracy. Podczas nich można nie tylko poznać ciekawe osoby, ale też kulturę, zwyczaje i język. Osoby starsze to skarbnica wiedzy i doświadczeń. Rozmowa z nimi przybliży nam nie tylko okres młodości naszych rodziców lub dziadków, ale też pozwoli na przypomnienie sobie swoich historii, o których chętnie posłuchają seniorzy.

Z czym zmagają się kobiety za granicą?

Dla kobiety, która decyduje się na pracę za granicą, jest to trudny czas – setki kilometrów dzielą ją od dzieci, męża, rodziców. Zostawia cały dom i codziennie towarzyszą jej zmartwienia o to, jak bliscy radzą sobie bez niej. Matki myślą o swoich dzieciach przez cały czas i chcą dla nich jak najlepiej. W końcu dlatego zdecydowały się na wyjazd do pracy za granicę. Nierzadko muszą zmagać się z krytycznymi docinkami znajomych, że opuściły rodzinę, zostawiły dzieci same. Wszystko ma pomóc zapewnić przyszłość i dobre warunki życia, często jest tylko chwilową sytuacją.

Proste sposoby na utrzymanie kontaktu z bliskimi

W dzisiejszych czasach, gdy technologia opanowała nasze życia na każdym kroku, utrzymanie kontaktu nie jest tak trudne. Możliwości jest naprawdę dużo: rozmowy telefoniczne, pisanie wiadomości, rozmowy wideo, dzięki którym zobaczymy najbliższych. To wszystko sprawi, że poczujemy się lepiej, a odległość nie będzie aż tak odczuwalna.

Najlepiej jest takie rozmowy wprowadzić w codzienną rutynę. Ustalić porę, w której wszyscy bliscy będą razem w domu, a my będziemy mieli chwilę wolnego i wtedy do siebie dzwonić. Taki rytuał pozwoli nam poczuć się bliżej rodziny. Warto też poświęcić chwilę na rozmowy z każdym osobno – wtedy szczerość przyjdzie łatwiej obu stronom.

Skrywanie emocji i zmartwień nie pomoże w walce z tęsknotą, a może jedynie pogorszyć sprawę, dlatego tak ważne jest utrzymywanie kontaktu z najbliższymi. Dzięki powszechności internetu możliwe jest to w każdym zakątku świata, więc warto przełamać barierę technologiczną i zachęcić najbliższych do rozmowy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!