Przyjazne wnętrze – jak urządzić mieszkanie seniora

Porady dla opiekunek

mieszkanie przyjazne seniorom

Współcześnie coraz więcej uwagi poświęca się dekorowaniu i przystosowaniu do potrzeb użytkowników naszych czterech kątów. Nie jest również zaskoczeniem, że osoba starsza ma inne potrzeby niż młodsi, często zdrowsi członkowie rodziny. Przedstawiamy kilka zasad jak stworzyć przyjazne wnętrze dla seniora.

Mniej znaczy więcej – przyjazne wnętrze

Pamiątki i sprzęty mogą mieć sentymentalną wartość i nie trzeba się ich pozbywać wraz z rozpoczęciem emerytury, jednak warto, dla bezpieczeństwa ograniczyć ich ilość, lub umiejętnie je zorganizować w szafkach. Bibeloty to nie wszystko. Równie duże utrudnienia w przemieszczaniu mogą powodować niepotrzebne sprzęty lub zbyt duże meble.

Wygodne łóżko jest sprzymierzeńcem w leczeniu wielu dolegliwości dotykających ludzi starszych. Jest więc niezwykle ważne, aby było dostosowane do potrzeb przyszłego użytkownika. Nie może być ani za niskie, ani za wysokie. Optymalną wysokością będzie ok. 60 cm. Należy dopasować je do wymiarów osoby, która będzie z niego korzystać już na etapie kupna. Istotne jest także dobranie odpowiedniego materaca, który odciąży kręgosłup oraz zapewni odpowiednie podparcie ciała.

Złym pomysłem mogą okazać się dywany lub śliskie podłogi. Dla bezpieczeństwa oraz wygody poruszania się z laską, kulami czy na wózku zadbaj o to, aby posadzka była antypoślizgowa i nie było wielu progów do przekroczenia. Stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia osób starszych. Puszyste dywany natomiast, choć stanowią ozdobę, dodatkowo są trudne w czyszczeniu.

Postaw na technikę

To stwierdzenie może być bardzo kontrowersyjne ze względu na to, że część starszych osób ma trudności z obsługiwaniem skomplikowanych sprzętów. Jednak prostsze cuda techniki takie jak pralka z suszarką czy zmywarka mogą stać się nieocenioną pomocą, gdy zdrowie i energia nie dopisują. Można zakupić łatwe w obsłudze modele bez wielu funkcji, gdzie uruchomienie sprowadza się do wciśnięcia przycisku.

Szczególnie polecamy płyty indukcyjne, ze względu na ryzyko związane z użytkowaniem kuchenek gazowych. Postawmy na taką z automatycznymi czujnikami kipienia lub przypalenia. Czujniki umieszczone w płycie lub zakładane na pokrywkę garnka powodują wyłączenie płyty, gdy zawartość naczynia się wygotuje lub wykipi.

Polecamy również pomyśleć nad oświetleniem automatycznym za pomocą sygnałów dźwiękowych lub przycisków, a nawet ruchu. Mogą okazać się dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla seniorów cierpiących na eksplorujące choroby. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, aby nie przytłoczyć seniora ilością wprowadzonych przez nas „udogodnień”.

Rozmieszczenie ma znaczenie

Niezwykle ważne dla komfortu seniora będzie miało też to gdzie i jak zostaną rozłożone sprzęty oraz rzeczy osobiste. Można to zauważyć najwyraźniej w łazience i kuchni.

W kuchni postarajmy się o to, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki. Zrezygnujmy z zawieszonych szafek, a przynajmniej zadbajmy, aby najczęściej używane narzędzia znajdowały się najbliżej. Zmniejszymy tym samym ryzyko upadku, ale też unikniemy narażania seniora na ciągłe schlanie się i sięganie, co dla starszej osoby może powodować niemały dyskomfort.

W łazience strzałem w dziesiątkę mogą okazać się barierki wspomagające. Funkcjonalne uchwyty przymocowane w odpowiednich miejscach mogą stać się nieocenioną pomocą, gdy występują problemy ze stawami i mięśniami. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie mat antypoślizgowych pod prysznicem lub w wannie. Udogodnieniem dla seniora może się także okazać siedzisko w kabinie prysznicowej. Należy pamiętać, aby wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria łazienkowe znajdowały się na wyciagnięcie ręki.

Całe mieszkanie powinno być na tyle przestronne, aby można było się po nim poruszać na wózku czy o balkoniku. Należy zadbać o to by zarówno drzwi wejściowe jak  i wewnętrzne miały odpowiednią szerokość, minimum 80 cm oraz zamontować je tak by nie posiadały progów.

 

Kolory i oświetlenie jako sprzymierzeńcy

Oświetlenie może albo utrudniać, albo uprzyjemniać funkcjonowanie ludziom. Szczególnie wyczuleni na nie są seniorzy. Zwróćmy więc uwagę na to, gdzie i jak umieszczone jest oświetlenie. Warto zainstalować włączniki światła na niskiej wysokości (80 cm), aby mogła je dosięgnąć osoba na wózku. Ciekawym pomysłem może okazać się podłogowe oświetlenie led reagujące na ruch, które nie jest zbyt wyraźne, dzięki temu nie oślepi seniora podczas nocnego pobytu w toalecie.

Starajmy się również wybierać przyjemne kolory ścian, mebli i sprzętów. Nie zbyt jaskrawe, aby nie powodować nieprzyjemnego wrażenia i niestapiające się ze sobą, aby osoba z wadą wzroku nie miała kłopotów z zauważeniem poszczególnych elementów.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!