Samotna starość – jak pomóc podopiecznemu?

Porady dla opiekunek

samotna starość

Samotna starość staje się dość powszechnym problemem wśród seniorów. I choć samotność i starość to dwa zupełnie różne zjawiska, bardzo często występują w parze. Seniorom o wiele trudniej się z nią żyje, zwłaszcza gdy ich stan zdrowia nie pozwala na wiele. Jak możesz to zmienić, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Jak pomóc podopiecznemu?

Opieka osobami starszymi a samopoczucie podopiecznego

Samotność może dopaść każdego z nas. Jest to choroba cywilizacyjna, która dopada zarówno osoby starsze, jak i młode. To jednak seniorzy są bardziej podatni na doskwierającą samotność. Co istotne, częściej zapadają na różnego rodzaju choroby, co również nie sprzyja zawieraniu nowych znajomości czy utrzymywaniu kontaktu z bliskimi. Brak obeznania z nowinkami technologicznymi czy brak dostępu do pewnych udogodnień sprawia, iż osoby starsze są często skazane wyłącznie na siebie. Pracując jako opiekunka dla seniora w Niemczech, możesz skutecznie pomóc podopiecznemu. Do twoich obowiązków należeć będzie nie tylko pomoc w czynnościach higienicznych czy obowiązkach domowych, lecz także dotrzymanie seniorowi towarzystwa. Co możesz zrobić, by twój podopieczny nie czuł się zapomniany?

Nauka korzystania z komputera

W poszukiwaniu nowości seniorzy coraz częściej decydują się na korzystanie z sieci. Może jest to dobra okazja, by zapoznać podopiecznego z tajnikami Internetu… To właśnie tam senior może nabrać dużo więcej odwagi i zacząć stopniowo przekonywać się do tworzenia nowych relacji. Internet to kopalnia wiedzy. Jeżeli twojemu podopiecznemu zaczyna doskwierać samotność, naucz go korzystać z komputera. Tym sposobem zadbasz o jego samopoczucie i czas wolny. Nie zaszkodzi spróbować!

Zajęcia aktywizujące osoby starsze

Głównym problemem, z jakim muszą mierzyć się opiekunki do osób starszych, jest niechęć podopiecznych. Wielu seniorów jest negatywnie nastawiona do zmian, przez co zachęcenie ich do konkretnej aktywności może nieść ze sobą sporo trudności. Jeżeli twój podopieczny z obawy o obcowanie wśród nowych ludzi wyraża niezadowolenie, możesz temu zaradzić. Osoby starsze bardzo często boją się, czy aby na pewno poradzą sobie wśród obcych. Przy odpowiednim wsparciu na pewno uda im się przełamać. Sprawdź, czy w okolicy nie ma klubów seniora, czy placówek integrujących osoby starsze.

Rozmawiaj

Komunikacja to podstawa! Będąc profesjonalną opiekunką do osoby starszej, należy również zadbać o relację z podopiecznym. Osoby starsze często szukają rozmówcy. Uwielbiają gawędzić, plotkować, opowiadać historie z przeszłości… Mieszkając z podopiecznym pod jednym dachem, spędzacie ze sobą dużo czasu. Wykorzystaj ten czas na rozmowę. Tym sposobem nie tylko zadbasz o wzajemną relację, lecz także sprawisz, iż twój podopieczny poczuje się z tobą w pełni bezpiecznie.

Aktywność fizyczna

Aktywność w podeszłym wieku pomaga uwolnić się od stereotypów dotyczących starości. Redukuje ona wysoki poziom stresu, ma znamienny wpływ na kondycję i ogólne samopoczucie oraz generuje nowe więzi towarzyskie. Jeśli twój podopieczny nie jest w pełni mobilny, a stan zdrowia nie pozwala na wiele, warto wspólnie podjąć się aktywności. Regularne spacery, nordic walking… Możliwości jest wiele!

Samotna starość a depresja u osób starszych

Depresja u seniorów jest bardzo trudną sytuacją. Gdy twój podopieczny żyje w poczuciu osamotnienia lub nie jest w stanie wyrazić chęci zmiany, rozmowy czy usilne zachęcanie go może nie zdać egzaminu. Seniorzy często wycofują się z życia społecznego, tym samym unikają kontaktów z bliskimi. Poczucie osamotnienia może sprawić, iż czują się pominięci. W najgorszym przypadku warto skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli podopieczny nie zgodzi się na wizytę, zachęć go do rozmowy z lekarzem prowadzącym.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!