Senior w sieci – o czym pamiętać?

Porady dla opiekunek

senior w internecie

Wzrost zainteresowania Internetem wśród seniorów już nikogo chyba nie dziwi. Robótki ręczne, plewienie ogródka czy plotki z sąsiadką już dawno odeszły do lamusa. Coraz więcej osób w podeszłym wieku korzysta z udogodnień i możliwości, jakie daje nam sieć. Na, co powinnaś zwrócić uwagę jako opiekunka do osób starszych? Jak uchronić podopiecznego przed niebezpieczeństwem? Jakie treści interesują seniorów i co tak naprawdę tam robią? Odpowiadamy!

Internet – wybawienie czy zmora społeczeństwa?

Internet to kopalnia wiedzy! Temu zaprzeczyć nie możemy. Nic więc dziwnego, że podążając za trendami, seniorzy również pragną być aktywni w sieci. Wysoki odsetek seniorów korzystających z Internetu świadczy, iż również dla nich stał się atrakcyjną formą spędzania czasu. Zapewne zastanawiacie się, czy zatem warto nauczyć seniora korzystania z sieci! Internet jest bowiem doskonałym źródłem informacji, tym samym bardzo często pomaga rozwiązywać codzienne problemy bez większego wysiłku. Wyszukiwanie pożądanych treści jest niezwykle proste. Niekiedy jednak stanowi dużą barierę dla seniorów. Zapoznanie się z technologią wymaga czasu, a przede wszystkim… chęci i cierpliwości. Jeśli twój podopieczny wykazuje spore zainteresowanie Internetem, wdróż go w nowinki technologiczne!

Jakie treści interesują seniorów?

Korzystanie z Internetu to spore ułatwienie dla osób starszych. Co więcej, w łatwy i szybki sposób pozwoli zasięgnąć po interesujące seniora treści. Co zatem może zainteresować twojego podopiecznego? Otóż seniorzy bardzo często używają Internetu w poszukiwaniu informacji dotyczących ich zdrowia, profilaktyki i kwestii z nią związanych. Seniorzy znajdą tam też ciekawe poradniki podpowiadające, jak załatwić krok po kroku daną sprawę. Dzięki opanowaniu obsługi komputera, twój podopieczny uzyska nowe możliwości!

Najtrudniejszy jest pierwszy krok

Nie róbmy nic na siłę. Bariera technologiczna, z jaką mierzą się seniorzy, nie zachęca do korzystania z sieci. Warto bowiem postawić na współpracę międzypokoleniową. Ty możesz nauczyć czegoś podopiecznego, a on ciebie! Spędzając wspólnie czas, zadbacie też o waszą relację. Jeśli zauważysz, że podopieczny szybko się zniechęca, a korzystanie z komputera nie przychodzi mu z łatwością, nie naciskaj na niego! Wykaż się pełnym zrozumieniem i otocz go troską. Małymi kroczkami do przodu…

Rozrywka

Umiejętne wykorzystanie potencjału sieci przyniesie wiele korzyści. Pokaż podopiecznemu, jakie możliwości przed nim stoją i naucz go obsługi komputera. W sieci znajdziemy wiele ciekawych rzeczy, które umilą czas, bez nadmiernego jego marnowania. Można zarówno obejrzeć film, posłuchać muzyki, znaleźć cenne informacje, jak i zagrać w gry logiczne. Pamiętaj, że ćwiczenia mózgu są tak samo ważne, jak aktywność fizyczna.

Kontakt z bliskimi

Obecność seniora w sieci jest istotna także z punktu widzenia rodziny. Warto wprowadzić seniora w tajniki sieci i nauczyć go poruszania się po platformie. Bliska rodzina będzie miała ułatwiony kontakt z osobą starszą i nie będzie musiała się o niego martwić. Dostępne komunikatory online pozwolą za pomocą kilku kliknięć skontaktować się z bliskim. Co więcej, seniorzy mają bardzo silną potrzebę kontaktu. Często czują się osamotnieni… Kto wie? Być może twój podopieczny nawiąże ciekawą znajomość…

Bezpieczeństwo seniora w Internecie

Na przestrzeni ostatnich lat, tak wiele mówiono o niebezpieczeństwie, jakie może czyhać na osoby starsze w Internecie. Zanim oboje przysiądziecie do urządzenia, przeprowadź z podopiecznym krótką rozmowę o możliwych zagrożeniach. Zachowanie wszelkich środków ostrożności to podstawa. Wyjaśnij podopiecznemu na, co powinien uważać ze szczególnym uwzględnieniem transakcji bankowych. Co istotne, zwróć również uwagę na robienie zakupów online. Internet to świetna sprawa. Daje nam ogrom możliwości, łatwo jednak o nieuwagę. Naciągaczy i wyłudzaczy pieniędzy jest naprawdę wielu, a uśpienie czujności seniora nie jest tak trudne.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!