Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to niezwykle trudne, a zarazem bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo, a na przyszłych opiekunów czeka bowiem sporo wyzwań. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy poruszyć dość nietypową, lecz kluczową z punktu widzenia pracowników opieki kwestię. Mowa tutaj o odejściu podopiecznego… Jakie kroki należy podjąć w przypadku śmierci seniora i jak poradzić sobie z tak trudną sytuacją? Zobaczcie sami!
Śmierć naszego podopiecznego to bardzo emocjonująca chwila. Choć stanowi całkowicie naturalną kolej rzeczy, wcale nie tak łatwo rozmawia się o emocjach z tym związanych, zwłaszcza jeżeli nadchodzi ona dość niespodziewanie… Samo zetknięcie z odejściem osoby starszej potrafi wywołać ogromny smutek i ból. W przypadku osób starszych wymagających całodobowej opieki, których stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia, musimy liczyć się z tym, iż moment śmierci prędzej czy później nadejdzie. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak zaakceptować trudną sytuację oraz podjąć odpowiednie kroki. Bez tego ani rusz! Jakie formalności należy zatem wypełnić, pracując jako opiekunka osób starszych i z kim skontaktować się z pierwszej kolejności?
Choć praca opiekunki osób starszych w Niemczech wymaga od potencjalnych pracowników pewnych umiejętności czy predyspozycji, osobą odpowiedzialną za potwierdzenie zgonu jest oczywiście lekarz. Co to tak naprawdę oznacza? W momencie rozpoznania pierwszych oznak zatrzymania funkcji życiowych należy niezwłocznie zawiadomić służby ratunkowe, wpisując obowiązujący na terenie Niemiec numer alarmowy 112. Należy podać operatorowi swoje dane kontaktowe oraz adres miejsca zamieszkania. Jeżeli wasz podopieczny miał swojego lekarza prowadzącego, jego również należy powiadomić o zaistniałej sytuacji. Gdy pracownicy pogotowia zjawią się pod wskazanym adresem, podejmą szereg czynności umożliwiających potwierdzenie śmierci pacjenta oraz podanie jej przyczyny. Dodatkowo lekarz przeprowadzający sekcję powiadomi zakład pogrzebowy o konieczności zabrania zwłok.
Pamiętajcie, iż korzystanie z telefonu alarmowego wiąże się także z przyjazdem policji. Pracownicy tej jednostki zostaną wówczas wezwani w celu wykluczenia udziału osób trzecich.
Emocje, jakie mogą mieć miejsce w przypadku potwierdzenia zgonu podopiecznego, są wręcz nie do opisania – to fakt! Niemniej musicie koniecznie powiadomić rodzinę zmarłego seniora o tym fakcie. Mimo iż nie należy to do najprzyjemniejszych, powinni zjawić się wraz ze służbami ratunkowymi, by po raz ostatni zobaczyć bliskiego… To z pewnością ułatwi całą sprawę, a wy będziecie mogli skupić się na równie istotnych kwestiach. Jeżeli nie macie zapisanego w telefonie numeru do bliskich seniora, znajdziecie go w dokumentach przekazanych w trakcie podpisywania umowy z agencją pośredniczącą. Warto trzymać je pod ręką, by w razie tak niefortunnej okoliczności bez problemu po nie sięgnąć.
Najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem na podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech, jest oczywiście skorzystanie z zaufanego źródła. Pośrednicząca agencja pracy jest nie tylko gwarancją stabilnej i legalnej pracy, a także całodobowego wsparcia. Jeżeli znajdziecie się w tak trudnej sytuacji, jaką jest śmierć waszego podopiecznego – skontaktujcie się z pracownikiem agencji. Wspólnie ustalicie dalszy plan działania. Z pewnością zostaną wam przekazane dwa rozwiązania – podjęcie współpracy z nowym podopiecznym lub powrót do kraju. Ostateczna decyzja powinna być uwarunkowana waszymi możliwościami, a także czynnikami zewnętrznymi.
W zależności od stopnia zażyłości z podopiecznym jego bliscy mogą poprosić was o pomoc w organizacji pogrzebu i pozostanie w dotychczasowym miejscu aż do terminu pochówku zmarłego. Wówczas koszt dojazdu na pogrzeb zmarłego powinien zostać opłacony przez was – oczywiście, o ile rodzina seniora nie postanowi inaczej. Niekiedy to właśnie bliscy decydują się na opłacenie kosztów z tym związanych w ramach podziękowań za należytą opiekę i wsparcie. Jeżeli natomiast zdecydujecie się na wcześniejszy powrót, to właśnie agencja zatrudnienia jest zobowiązana do opłacenia waszej podróży powrotnej. Pamiętajcie o tym, by nie narazić się na nadprogramowe koszty!
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255