Tęsknota za rodziną – jak sobie radzić na emigracji?

Porady dla opiekunek

Tęsknota za rodzinnym domem to całkowicie normalne zjawisko, o którym wciąż niestety nie tak wiele się mówi. Polscy pracownicy zatrudnieni na kontrakcie za granicą muszą nie tylko przejść proces aklimatyzacji w nowej rzeczywistości, ale również dostosować się do panujących tam standardów i radzić sobie nawet z tymi negatywnymi emocjami. Co zrobić, gdy tęsknimy za domem?

Jak wygląda praca za granicą?

Praca opiekunki w Niemczech to niezwykle wymagające, a jednocześnie niosące ze sobą sporo satysfakcji zajęcie. Niemniej jednak z reguły wiąże się ono z koniecznością długotrwałej zmiany miejsca zamieszkania. Tuż po podpisaniu kontraktu z agencją pośredniczącą nie pozostanie wam nic innego, jak spakować walizki i przygotować się na nowe wyzwanie. Tęsknota za rodziną na emigracji jest całkowicie zrozumiała, zwłaszcza jeżeli zawarta umowa obowiązuje przez kolejny rok czy dwa. Wówczas samodzielny wyjazd często powoduje swego rodzaju zachwianie równowagi psychicznej i poczucia bezpieczeństwa. Z czasem może pojawić się stres i lęk, które potrafią niekiedy sprawić, że przestajemy myśleć o czymkolwiek innym aniżeli tylko o powrocie w rodzinne strony. Faza ta jest przejściowa! Wyjeżdżając za granicę jako opiekunka osób starszych, musicie liczyć się z tym, iż nie zawsze będzie kolorowo i przyjemnie. Zrozumienie własnych emocji to absolutna konieczność. Bez tego wykonywanie codziennych obowiązków nie będzie możliwe, a wy pogrążycie się w negatywnych emocjach. Jak skutecznie radzić sobie z tęsknotą, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Myśl pozytywnie

Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych może stanowić spore wyzwanie zwłaszcza w przypadku osób, które nie posiadają dużego doświadczenia w branży, a znajomość języka niemieckiego jest na poziomie komunikatywnym. Pamiętajcie, że pozytywne nastawienie to podstawa! Wraz z trwaniem pierwszego kontraktu pewne umiejętności przyjdą do was same, a praca opiekunki w Niemczech zacznie sprawiać wam przyjemność. Gdy nadejdą gorsze chwile, przypomnijcie sobie, dlaczego tak naprawdę zdecydowaliście się na wyjazd. Czy podjęliście zatrudnienie za granicą z powodów finansowych? Czy to właśnie chęć zdobycia doświadczenia i poszerzenia własnych horyzontów była czynnikiem decydującym? O wiele łatwiej będzie wam poradzić sobie z tęsknotą, mając dobrze określony cel.

Zadbaj o relację z podopiecznym

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech pozwala nie tylko podreperować domowy budżet, ale również otworzyć się na nowe wyzwania. Aby jednak tak też się stało, należy zwrócić szczególną uwagę na obopólną relację z podopiecznym, która powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Wyjeżdżając za granicę, tak naprawdę nie wiecie, z kim będziecie współpracować. Może okazać się, iż podopieczny to tzw. trudny senior, z którym praca wymaga odpowiedniego podejścia i pełnego profesjonalizmu. Dbałość o relację z seniorem to klucz do sukcesu. Podopieczny powinien czuć się przy was bezpiecznie i komfortowo, tym samym spędzanie z nim czasu powinno być czymś więcej aniżeli obowiązkiem. Codzienne spacery czy rozmowy o zainteresowanych z pewnością pozwolą wam skutecznie poradzić sobie z tęsknotą.

Pielęgnuj swoje zainteresowania

Robótki ręczne, czytanie książek czy aktywność fizyczna? Wyjeżdżając za granicę jako opiekunka osób starszych, dobrze jest wykorzystywać swój czas wolny na rozwijanie własnych pasji. Jeżeli nie wyobrażacie sobie dnia bez przeczytania kilku stron ulubionej książki, upewnijcie się, że rzeczywiście to robicie każdego wieczora. Warto także aktywizować podopiecznego i wspólnie podjąć się jakiejś czynności. Kto wie? Być może wasz nowy podopieczny również uwielbia rozwiązywać łamigłówki i szyć na drutach… Połączenie przyjemnego z pożytecznym przyniesie wam wiele korzyści. Wasze zdrowie psychiczne jest najważniejsze!

Regularnie kontaktuj się z bliskimi

W dobie wszechobecnych technologii utrzymywanie kontaktu z bliskimi nie powinno stanowić większych trudności nawet z najdalszego zakątka ziemi. Wystarczy dostęp do Internetu, by porozmawiać z rodziną i tym sposobem skutecznie poradzić sobie z tęsknotą. Przed wyjazdem do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, sprawdźcie, czy aby na pewno laptop został spakowany. Pozwoli wam połączyć się z najbliższymi o każdej porze dnia i nocy bez obawy o wysokie koszty.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!