Ubezpieczenie opiekunki w Niemczech

Porady dla opiekunek

Planujesz wyjazd jako opiekunka osób starszych? Przed podpisaniem umowy z pośredniczącą agencją zatrudnienia koniecznie zapoznaj się z obowiązującym na terenie Niemiec prawem. Niestety zdarza się, że przyszli pracownicy nie biorą pod uwagę kwestii formalnych, co przekłada się na przykre niespodzianki już na miejscu. W dzisiejszym artykule poruszymy zatem niezwykle ważny aspekt z punktu widzenia pracowników branży opiekuńczej. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie musi wykupić opiekunka osób starszych i dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – co mówią przepisy?

Praca opiekunki w Niemczech niewątpliwie stanowi dobry sposób, by poszerzyć własne horyzonty i jednocześnie podreperować domowy budżet. Każdego roku pracownicy z Polski decydują się na wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Doskonale to rozumiemy! Na przestrzeni ostatnich lat udało nam się jednak zaobserwować, iż potencjalni kandydaci zainteresowani zatrudnieniem jako opiekunka dla seniora, zdają się bagatelizować pewne formalności, bez których wyjazd za granicę na legalnych i stabilnych warunkach nie byłby możliwy. Mamy tutaj oczywiście na myśli ubezpieczenie zdrowotne, które stanowi podstawę do podjęcia zatrudnienia za granicą.

Dotychczas zdarzało się, że pracownicy z Polski niechętnie poruszali ten wątek. Niesłusznie! Praca opiekunki w Niemczech to nie lada wyzwanie. Zajęcie to jest bardzo obciążające dla sfery fizycznej i psychicznej, niefortunny wypadek może natomiast przytrafić się każdemu z nas. W nieprzewidzianych sytuacjach ratunkiem jest ważne ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia podjęcie leczenia za granicą bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Jest to kluczowy warunek, którego nie sposób pominąć.

Jakie ubezpieczenie powinna wykupić opiekunka w Niemczech?

Decydując się na wyjazd z pośredniczącą agencją zatrudnienia, uzyskasz gwarancję, że wszelkie niezbędne formalności zostaną załatwione za Ciebie. Dotyczy to oczywiście kwestii, jaką jest ubezpieczenie w Niemczech. W podpisanym wcześniej kontrakcie powinna znaleźć się adnotacja, mówiąca o opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Miesięczny koszt oscyluje zazwyczaj w okolicy kilkudziesięciu euro, co wydaje się być niską kwotą, biorąc pod uwagę możliwe koszty leczenia pacjenta, który doznał urazu za granicą i jednocześnie nie posiadał ubezpieczenia.

Dodatkowo każda opiekunka osób starszych powinna posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument uprawniający do korzystania z podstawowego wariantu opieki zdrowotnej (transport do szpitala, możliwość leczenia czy dostęp do badań) na terenie państw Unii Europejskiej. Umożliwia też sprawne spełnienie niezbędnych formalności w razie niefortunnego wypadku.

Ubezpieczenie OC a praca w Niemczech – to trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie zdrowotne to absolutna konieczność, jeśli rozważasz podjęcie zatrudnienia jako profesjonalna opiekunka osób starszych. Niemniej jednak uważamy, że dobrze byłoby pomyśleć o dodatkowej polisie, jaką jest OC. I choć zarobki w Niemczech zdecydowanie przewyższają te, które można uzyskać w Polsce, warto chronić siebie przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ochroni Cię na wypadek, gdybyś przypadkiem potłukła wazon lub złamała krzesło.

Ubezpieczenie OC nie jest oczywiście koniecznością! W przypadku małych szkód najczęściej istnieje możliwość porozmawiania z rodziną podopiecznego i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Praca na czarno w Niemczech – tego należy unikać

Przepisy prawne obowiązujące na terenie Niemiec nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Praca opiekunki na czarno jest nielegalna. Gdyby ten fakt wyszedł na jaw, kara zostałaby nałożona zarówno na nieuczciwego pracodawcę, jak i pracownika. Wspominamy o tym z jednego prostego powodu – poszukiwania zatrudnienia w branży opiekuńczej na własną rękę niestety bardzo często nakładają na przyszłych pracowników konieczność podjęcia zatrudnienia na czarno, przed czym pragniemy Cię ostrzec. Tym sposobem nie tylko narazisz się na przykre konsekwencje, lecz także stracisz dostęp do podstawowych świadczeń.

Praca opiekunki w Niemczech na legalnych warunkach to jedyne słuszne rozwiązanie. Przed zawarciem umowy upewnij się, że wszelkie Twoje obawy zostały rozwiane!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!