Wady i zalety opieki nad kobietą i nad mężczyzną

Porady dla opiekunek

Elderly woman with grandchild

Doświadczone opiekunki z LAXO Care przyznają, że płeć nie ma znaczenia w sprawowaniu opieki nad starszą i chorą osobą. Czy tak jest naprawę? Na jakie niuanse warto zwrócić uwagę, aby dobrze wywiązać się ze swoich obowiązków?

Osoby, które decydują się na pracę opiekuna osób starszych i chorych, zawsze powinny jak najlepiej wywiązać się z powierzonego im zadania. Na jakość usług opiekuńczych nie powinny mieć wpływu rodzaj schorzenia, charakter podopiecznego, ani jego płeć. Obawy, które towarzyszom opiekunkom jeszcze przed podjęciem pracy, często oparte są o krzywdzące stereotypy. Doświadczone opiekunki z LAXO Care przyznają jednak, że zarówno opieka nad kobietą i nad mężczyzną, ma swoje wady i zalety.

Mężczyźni i kobiety mają zupełnie inne podejście do tematu prowadzenia domu i obowiązków domowych. Choć nie jest to regułą, panowie są mniej kłopotliwymi podopiecznymi. W kwestii prowadzenia domu chętniej dają opiekunkom wolną rękę. Dużo łatwiej jest im zaakceptować propozycje dotyczące zmian w najbliższym otoczeniu, które mają usprawnić codzienne funkcjonowanie. Są również otwarci na nowości w codziennym menu, co daje opiekunce możliwość pokazania swoich umiejętności.

Kobietom znacznie trudniej zaakceptować „rządy” innej kobiety w ich domu. Mimo wieku i choroby chcą nadal pełnić rolę pani domu. Przestawienie sprzętów w kuchni czy ubrań w szafie traktują bardzo osobiście. Chcą mieć także wpływ na przygotowywane potrawy, co może stanowić źródło konfliktów. Dlatego warto znaleźć nić porozumienia. Gdy opiekunka i podopieczna poznają się lepiej, ich relacja zmienia się, a wraz zaufaniem pojawia się chęć współpracy.

Bez względu na płeć i preferencje podopiecznego opiekunka powinna zachęcać go do codziennej aktywności. Panie chętniej spędzają czas na robótkach ręcznych, zajęciach plastycznych np. decoupage czy pracach w domu i ogrodzie. Przyjemność sprawiają im również spacery i sporty w zorganizowanych grupach np. aqua aerobic, joga dla seniorów itp. Z kolei mężczyźni z reguły chętniej zaangażują się w działania, którym towarzyszyć będzie nutka rywalizacji. Dlatego podopiecznemu-mężczyźnie można zaproponować gry karciane, szachy czy sporty drużynowe. Warto pamiętać o tym, że jeśli senior sam nie może uprawiać sportu, prawdopodobnie chętnie przyjmuje rolę kibica. Trzeba jednak przyznać, że wspieranie podopiecznego w pielęgnowaniu jego męskich zainteresowań nie zawsze przychodzi opiekunkom z łatwością.

Ważnym elementem opieki nad osobami starszymi jest higiena osobista. Kobiety z reguły dbają o swój wygląd, więc nie trzeba ich zachęcać do codziennych kąpieli, zmian garderoby czy wizyt u fryzjera. Z mężczyznami bywa różnie. Niektórzy seniorzy to prawdziwi eleganci, ale są również panowie, którzy lubią „oszczędzać” wodę i mydło. Mimo wszystko nie należy ustępować podopiecznemu. Czasami unikanie kąpieli może być spowodowane skrępowaniem, wówczas w przełamaniu oporu pomoże odrobina taktu i profesjonalne podejście opiekunki.

Profesjonalizm należy zachować również wtedy, gdy podopieczny zachowuje się wyzywająco i składa opiekunce niejednoznaczne propozycje. Czasem takie sytuacje wynikają z osobliwego poczucia humoru seniora, innym razem mogą być wynikiem choroby, która wpływa na zmniejszenie zahamowań. Bez względu na okoliczności opiekunka powinna zachować zimną krew i sprowadzić relacje na właściwy tor.

Podczas opieki nad mężczyzną znaczenia ma również siła fizyczna. Zazwyczaj panowie są wyżsi i ciężsi niż kobiety. Może to stanowić problem, gdy podopieczny leży lub porusza się na wózku. Dla niedoświadczonej opiekunki taka praca może być bardzo obciążająca. Jednak przy znajomości podstawowych technik podnoszenie i przenoszenie pacjenta, nie powinno sprawiać trudu. Z drugiej jednak strony nie można wykluczyć sytuacji, w której to kobieta będzie ważyła nieco więcej.

Opieka nad kobietą i mężczyzną może wyglądać inaczej. Jednak na ostateczny kształt relacji z podopiecznym ma wpływ wiele indywidualnych czynników. Dzięki profesjonalizmowi, odrobinie empatii i pozytywnego nastawienia każda opiekunka jest w stanie podołać zawodowym zadaniom.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!