Wskazówki dla początkujących opiekunek osób starszych w Niemczech

Porady dla opiekunek

Gdy już zdecydujemy się na podjęcie pracy jako opiekunki osób starszych, a wyjazd za zachodnią granicę będzie się zbliżał wielkimi krokami, możemy mieć wiele obaw i wątpliwości co do tego, w jaki sposób opiekować się seniorami. W tym artykule znajdziecie kilka porad dla początkujących opiekunek. Zapraszamy do lektury.

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i seniora

Po pierwsze musimy wiedzieć, że praca opiekunki osób starszych, jest wyjątkowo odpowiedzialnym zajęciem. Przez nasze niedopatrzenia, senior, który nie jest już w stanie pewnych rzeczy kontrolować, może być narażony na cierpienie czy pogorszenie stanu zdrowia.

Dlatego wykonując codzienne zadania, powinnyśmy dawać z siebie 100%, ale również mierzyć siły na zamiary. W momencie, gdy nieobiektywnie ocenimy trudność danej czynności i weźmiemy zbyt dużo na siebie, możemy narazić swoje zdrowie, ale i zdrowie seniora na niebezpieczeństwo.

Bądź cierpliwa i empatyczna

Kolejnym ważnym aspektem są nasze cechy charakteru. Jeśli jesteśmy osobami z natury cierpliwymi i potrafimy współodczuwać, to z pewnością odnajdziemy się w tej pracy. Jeśli jednak szybko się denerwujemy, to przed rozpoczęciem opieki nad osobą starszą, powinniśmy popracować nad swoją cierpliwością. Seniorzy mogą dostrzec nawet najmniejsze przejawy naszego podenerwowania, co może przełożyć się na ich stan psychiczny i obniżony nastrój.

Planowanie to podstawa

Kolejną wskazówką dla początkujących opiekunek, o której musimy wspomnieć, jest planowanie. Opiekunki powinny być osobami wysoce zorganizowanymi, które potrafią zaplanować tak dzień, aby wszystkie zadania, które są niezbędne podczas opieki, zostały wykonane. Jeśli będziemy polegać tylko i wyłącznie na naszej pamięci, możemy być pewne, że coś nam wypadnie z głowy.

Dlatego warto zaopatrzyć się w kalendarz, w którym będziemy notować wszystkie wizyty u lekarza oraz planować każdy dzień. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko początkujące opiekunki, ale i te, które mają za sobą lata doświadczeń. Dzięki notatkom i odpowiedniemu planowi praca opiekunki do osób starszych będzie dużo łatwiejsza.

Wykorzystuj wolny czas

Oczywiście opieka nad seniorem jest najważniejsza w naszej pracy, jednak ważne jest również wygospodarowanie czasu dla siebie. Możemy to robić na przykład, gdy położymy już swojego podopiecznego do łóżka. Jeśli relaksuje Cię sport – idź na wieczorny spacer lub zrób trening. Jeśli zaś odpoczywasz przy dobrej książce, to koniecznie się w taką zaopatrz i czytaj w każdej wolnej chwili.

Pamiętajmy, że jeśli same nie będziemy odpoczywać i dbać o siebie, to nie będziemy również potrafiły w odpowiedni sposób opiekować się seniorami.

Opieka nad osobą starszą wymaga od nas poczucia odpowiedzialności i umiejętnego oceniania swoich możliwości, tak aby nie skrzywdzić siebie, a w konsekwencji podopiecznego. Dodatkowo powinnyśmy pracować nad swoją cierpliwością oraz umiejętnościami planowania. Musimy również pamiętać o tym, żeby wykorzystywać wolny czas w umiejętny sposób i nie zaniedbywać siebie.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!