Zasady bezpieczeństwa w codziennej pracy opiekunki

Porady dla opiekunek

Praca jako opiekunka osób starszych to coraz częściej wybierany sposób na zarobek za granicą. Choć zazwyczaj na takie stanowisko decydują się kobiety, zdarzają się też opiekunowie. To praca dla odpowiedzialnych i troskliwych, lubiących kontakt z ludźmi i choć do najważniejszych obowiązków należy dbanie o seniora, trzeba też zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poznaj zasady bezpieczeństwa w codziennej pracy opiekunki.

Obowiązki opiekunki osób starszych

Jeśli wyjazd do pracy za granicę organizowany jest przez specjalistyczną firmę, na jej stronie zazwyczaj widnieją ogłoszenia wraz z obowiązkami, które mielibyśmy wykonywać na miejscu. Najczęściej znajdują się tam zadania z zakresu higieny i pielęgnacji seniora: codzienna toaleta, zmiana pieluch, czesanie i golenie, kąpiele. Oprócz tego pomoc w poruszaniu się w domu oraz poza nim, dbanie o porządek, przygotowywanie posiłków. Dla samego seniora niezwykle ważny jest po prostu kontakt – rozmowa czy wspólne spacery, które z rodziną są rzadkością. Dla opiekunki to też szansa na poznanie kultury zagranicznej, a nawet darmową naukę języka obcego.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Podczas wykonywania przez opiekuna czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, bardzo istotne jest zachowanie środków ostrożności. Przede wszystkim trzeba pamiętać o stosowaniu jednorazowych rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji. W rękawiczkach powinno się myć i kremować podopiecznego, ale równie zmieniać mu pieluchy czy przebierać. Dzięki temu unikniemy kontaktu z płynami ustrojowymi i zadbamy o bezpieczeństwo obojga. Te przybory znajdą swoje zastosowanie również podczas czynności niezwiązanych bezpośrednio z pielęgnacją, takich jak zmiana pościeli czy ręczników, oraz sprzątanie łazienki. Wszędzie tam narażeni jesteśmy na kontakt z płynami ustrojowymi podopiecznego.

Czynności okołomedyczne i medyczne – sprawdź, co możesz robić

W zakres obowiązków opiekuna wchodzi też opieka okołomedyczna, czyli podawanie leków oraz pilnowanie przyjmowania specyfików o odpowiednich porach. Przydatne okażą się pudełeczka z podziałem na pory dnia lub dni tygodnia. Umieszczając tabletki w takich przegródkach, mamy pewność, że wszystko zostało podane w odpowiednim czasie. Medyczne czynności, takie jak zastrzyki  czy zmiana opatrunków, są jednak obowiązkami pielęgniarzy i w to nie powinien mieszać się opiekun, nawet gdy ma on uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce.

Zadbaj także o siebie

Opiekunka czy opiekun osoby starszej bardzo często pomaga się jej przemieszczać i wstać. Opiekun również podnosi lub nawet przenosi z krzesła na łóżko czy też odwrotnie, co jest bardzo dużym obciążeniem dla pleców. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, bólu i kontuzji, należy zadbać o prawidłową postawę oraz regularne, proste ćwiczenia. W sieci znajdziemy wiele zestawów ćwiczeń możliwych do wykonania w domu, bez żadnego sprzętu czy dużej przestrzeni. Oprócz tego dobrze jest poprosić o wyposażenie domu seniora w przedmioty, które pomogą się podnieść lub utrzymać, np. uchwyty przymocowane do mebli i ścian, ale też balkoniki czy wózki.

Przed wyjazdem do pracy jako opiekun osoby starszej, dobrze jest zapoznać się z warunkami panującymi na miejscu, a takie rzeczy jak jednorazowe rękawiczki czy płyn do dezynfekcji rąk zabrać ze sobą, w razie gdyby nie było ich w domu seniora. Podstawowe zasady bezpieczeństwa warto poznać wcześniej, choć na pewno osoba organizująca nasz wyjazd przedstawi je przed podpisaniem umowy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!