Zdrowy sen podopiecznego – jak dobrze spać i budzić się wypoczętym?

Porady dla opiekunek

opieka nad osobami starszymi w niemczech

Praca jako opiekunka do osoby starszej za granicą nakłada na nas szereg różnorakich obowiązków. Oprócz codziennej pielęgnacji podopiecznego czy zapewnienia mu rozrywki warto również zwrócić uwagę na jego sen. Co zrobić, by senior nie cierpiał na uciążliwą dolegliwość, jaką jest bezsenność? Jak sprawić, by budził się wypoczęty? Poniżej znajdziesz kilka łatwych sposobów, z których skorzystasz zarówno ty, jak i twój podopieczny!

Dlaczego sen seniora jest ważny?

Opieka nad seniorem wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Osoby starsze bardzo często są ograniczone ruchowo, niekiedy cierpią na zaniki pamięci, a nieustanne bóle sprawiają, iż trudno im o zdrowy sen. Co istotne, organizm osoby starszej może źle znosić niespodziewane zmiany trybu życia. Bezsenność może być też objawem chorób somatycznych, depresji czy innych dolegliwości ruchowych. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na zdrowe nawyki seniora.

Nieodpowiednia dieta

Niewłaściwe podejście do odżywiania ma nie tylko znamienny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, lecz także może przyczynić się do wystąpienia problemów ze snem. W celu poprawy jakości wypoczynku zadbaj, by twój podopieczny unikał ciężkostrawnych potraw czy picia kawy w godzinach wieczornych. Właściwy rytm posiłków jest wręcz wskazany. Dobrze zbilansowana dieta dostarczy mu energii na cały dzień i pozwoli na poprawę jakości snu!

Wycisz umysł

Często popełnianym błędem zarówno wśród młodych, jak i starszych osób, jest korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed planowanym snem. Korzystanie z telefonu czy oglądanie telewizji w łóżku rozbudza nasz umysł, niosąc przy tym negatywne dla naszego zdrowia skutki.

Aktywność fizyczna? Jesteśmy na tak!

O korzyściach płynących z aktywności fizycznej nie musimy chyba mówić! Codzienny wysiłek poprawi kondycję osoby starszej, wpłynie pozytywnie na ruchomość stawów… i wyeliminuje problem bezsenności na stałe. Pamiętaj jednak, by wspólne treningi miały miejsce 2-3 godziny przed porą wieczorową. W przeciwnym razie organizm rozbudzi się, a my uzyskamy rezultat odwrotny od pożądanego.

Światło

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, iż to właśnie tak elementarne czynniki wpływają na rytm naszego życia. Nieodpowiednie światło wpływa niekorzystnie na długość i jakość snu. Upewnij się, że w pokoju osoby starszej są idealne warunki nie tylko do wykonywania codziennych czynności, lecz także do odpoczynku. Inwestycja w odpowiednie zasłony i dobre oświetlenie to podstawa. Zadbaj, by w pomieszczeniu było odpowiednio ciemno w nocy, światło dzienne zaś nie wyrywało seniora ze snu przed czasem.

Nieodpowiednie warunki

Nic tak nie zaburza snu, jak niewygodny materac! Nieodpowiednia powierzchnia zaburzy sen, a nieprawidłowe ułożenie może nasilić bóle kręgosłupa. Wysokiej jakości materac spełni zarówno swe podstawowe funkcje, jak i poprawi jakość naszego życia. Dobry materac rozłoży równomiernie ciężar ciała i uśmierzy wszelkie dolegliwości.

Odpowiednia dawka snu

Czy wiedzieliście, że zbyt długi sen może być szkodliwy dla naszego zdrowia? Jeżeli twój podopieczny nie wysypia się bądź cierpi na bezsenność, zmieńcie wasze dotychczasowe nawyki. Być może problem po prostu leży gdzie indziej! Pamiętaj, że osoby starsze prowadzą zupełnie inny tryb. Wraz z wiekiem organizm zaczyna wysyłać nam pewne sygnały, których nie możemy bagatelizować. Skróćcie czas snu i wyczekujcie rezultatów. Liczy się jakość, a nie ilość czy długość!

Zdrowy sen

Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym zjawiskiem wśród naszego społeczeństwa. Zbyt krótki sen nie tylko osłabia nasz organizm, a także oddziałuje negatywnie na nasze samopoczucie psychiczne. Spędzając wolny czas z seniorem, dostosuj się do jego potrzeb. Długi, zdrowy sen pozwoli mu prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Regeneracja organizmu i wypoczynek są wówczas niezbędne. Zastosuj kilka naszych wskazówek, wprowadź nowe nawyki i cieszcie się lepszym samopoczuciem!

 

 

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!