Zdrowy tryb życia a praca opiekunki

Porady dla opiekunek

W momencie, gdy decydujemy się na wyjazd do Niemiec i podejmujemy się pracy opiekunki do osób starszych, to rzadko zastanawiamy się nad tym, czy będziemy mogły prowadzić dotychczasowy styl życia. Dzieje się tak, ponieważ mamy wiele do załatwienia i ciężko znaleźć czas na dodatkowe przemyślenia odnoszące się do nas samych. Jeśli jednak ta praca ograniczałaby nas w ten sposób, to mogłoby się szybko okazać, że nie jesteśmy szczęśliwe. Jakie możliwości daje nam praca opiekunki i czy prowadzenie zdrowego stylu życia jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Czas dla siebie w pracy opiekunki

Oczywiście nie jest niczym zaskakującym, że opiekunką jest się 24 h na dobę. Jednak nie jest prawdą, że pracuje się bez przerwy. Warto ustalić z firmą nas zatrudniającą oraz z podopiecznym i jego rodziną czas w ciągu dnia, który jest przeznaczony tylko dla nas samych. Mogą to być na przykład 2 godziny wieczorem.

Oczywiście nie dotyczy to nagłych wypadków, w których musimy być do dyspozycji obojętnie, czy trwa akurat nasz czas wolny, czy nie. Dzięki tym dwóm godzinom w ciągu każdego dnia możemy zaplanować sobie trening, czy samotny spacer.

Zdrowa dieta dla opiekunki

Oczywiście najważniejszy jest dla nas podopieczny i jego stan zdrowia, jednak musimy również dbać o siebie. W pracy przeważnie jemy, to samo, co podopieczny. To znaczy, że robimy zakupy na dany tydzień czy miesiąc i uwzględniamy przy tym ilość, która zaspokoi również nasze potrzeby. Jednak mimo wszystko listę ustala senior lub jego rodzina, oczywiście możemy wtrącać nasze uwagi, jednak nie muszą one być wysłuchane.

Niemcy są fanami gotowych dań, które są szybkie w przygotowaniu i oczywiście dzięki temu, my jako opiekunki mamy mniej pracy. Jednak zdrowie podopiecznego, jak i nasze przy tym cierpi. Możemy zatem zaproponować seniorowi oraz jego rodzinie, że same coś przygotujemy. Posiłki z produktów świeżych, bogatych w wartości odżywcze i witaminy, mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie podopiecznego.

Uprawianie sportu

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, jesteśmy w stanie wyznaczyć określone godziny w ciągu dnia na czas wolny od pracy. Są to przeważnie godziny wieczorne, kiedy senior najczęściej już śpi. W ich trakcie możemy pobiegać, ponieważ taki trening nie wymaga dostępu do specjalistycznych urządzeń, czy drogich akcesoriów.

Jednak jeśli boimy się wieczorami samotnie biegać w miejscowości, w której mieszkamy, to świetnym pomysłem jest trening domowy. Jest wiele aplikacji, czy kanałów na YouTube, dzięki którym z łatwością wykonamy trening siłowy całego ciała, bez konieczności wychodzenia z domu. Innym rozwiązaniem jest chodzenie na basen, jednak w takim wypadku musimy mieszkać w mieście, który taki basen publiczny posiada.

Odpoczynek psychiczny w pracy opiekunki

Jest on kluczowy w naszym zawodzie. Musimy dbać o nasz dobrostan psychiczny, w innym wypadku nie damy pomóc naszym podopiecznym, być dla nich cierpliwe i empatyczne. Pamiętajmy, aby odpoczywać w każdej wolnej chwili, która nam się nadarzy, nawet jeśli trwa ona niedługo, na przykład 15 minut.

W tym czasie możemy na przykład poczytać książkę, napić się kawy, odpocząć, zresetować myśli. Dzięki czemu nabierzemy nowej energii, czy motywacji.

Zdrowy tryb życia w pracy opiekunki jest możliwy. Największym wyzwaniem okazuje się zdrowa dieta, do której nie muszą być przyzwyczajeni nasi podopieczni. Jednak nie można się poddawać, ponieważ Niemcy są najczęściej otwarci na propozycje ze strony opiekunek. Jeśli w inteligentny sposób uargumentujemy zmianę listy zakupów na zdrowszą, z dużym prawdopodobieństwem zgodzą się na nasz pomysł.

Pamiętajmy, aby w ciągu dnia mieć ustalony czas tylko nas samych, dzięki czemu będziemy mogły w jego trakcie zrobić trening, czy odpocząć psychicznie.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!