Zespół stresu opiekunki osób starszych – jak sobie z nim poradzić?

Porady dla opiekunek

zespół stresu opiekunki osób starszych

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech może nieść ze sobą mniej bądź bardziej poważne dla zdrowia konsekwencje. Nieustanne bagatelizowanie wysyłanych przez organizm sygnałów niczego dobrego jednak nie wróży, co więcej – niekiedy skutkuje wystąpieniem zespołu stresu opiekuna. Czym jest zespół stresu opiekunki osób starszych oraz gdzie leży źródło problemu? Zobaczcie sami!

Zespół stresu opiekunki osób starszych – co to jest?

Praca opiekunki w Niemczech to bardzo wymagające, a jednocześnie niezwykle satysfakcjonujące zajęcie. I choć z reguły wiąże się ono z wysokimi zarobkami i atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia, nie jest pozbawione wad. Co mamy na myśli? Długofalowa współpraca z podopiecznym jest sporym obciążeniem dla zdrowia osoby sprawującej opiekę. Opiekunka osób starszych bardzo często rezygnuje ze swojego życia prywatnego na rzecz codziennych obowiązków, a to niekiedy może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych czy wypalenia zawodowego. Nieodzowny w tej pracy ciężar, z jakim zmagają się opiekunki, sprawia poniekąd, iż staje się ona trudna i męcząca. 

Z czasem zaczyna pojawiać się natomiast frustracja i niezadowolenie z obecnej sytuacji. Wspomniany przez nas wcześniej zespół stresu opiekunki osób starszych to często spotykane zjawisko, o którym wciąż niewiele się mówi. Stan ten objawia się najczęściej poprzez psychiczne oraz fizyczne wyczerpanie na skutek, którego pracownicy branży opiekuńczej również podupadają na zdrowiu. Jak objawia się zespół stresu opiekuna i jak skutecznie sobie z nim poradzić?

Zespół stresu opiekuna – przyczyny

Ryzyko wystąpienia zespołu stresu opiekunki może wzrastać wraz z wiekiem czy okresem trwania zlecenia. Otóż opieka nad osobami starszymi w Niemczech nakłada na pracowników multum różnorakich wyzwań czy obowiązków, które mogą przysporzyć im sporo stresu, a także i trudności. Pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, konieczność adaptacji w nowej rzeczywistości, współpraca z trudnym seniorem, brak czasu wolnego i rezygnacja z własnych potrzeb sprawiają niekiedy, że wszelkie negatywne emocje i zmęczenie narastają, prowadząc jednocześnie do wypalenia. Fizyczne i psychiczne wyczerpanie organizmu to krótka droga do wystąpienia zespołu stresu opiekuna. Podopieczni nie zawsze ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, tym samym opiekunowie są zdani tylko i wyłącznie na siebie. Nie da się ukryć, że opieka nad starszymi to nie lada wyzwanie i to tak naprawdę od was zależy, jak poradzicie sobie w nowej rzeczywistości.

Zespół stresu opiekunki osób starszych – objawy

Brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi, a niekiedy nawet i frustrującymi sytuacjami dnia codziennego prowadzi do wystąpienia zespołu stresu. Mamy jednak świadomość, iż pierwsze objawy są bardzo często bagatelizowane, co więcej – pracownicy branży opiekuńczej zaczynają stopniowo wycofywać się z życia towarzyskiego, jednocześnie skupiając się wyłącznie na wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie tędy droga! Zespół stresu opiekunki osób starszych prowadzi do depresji, stanów lęków oraz problemów natury kardiologicznej. Jeżeli zauważycie któryś z poniższych objawów, należy koniecznie podjąć specjalistyczne środki. Zespół stresu opiekuna najczęściej objawia się poprzez:

 • wzmożony lęk i stres,
 • poczucie bezsilności i frustracji,
 • osamotnienie,
 • nerwowość i drażliwość,
 • przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie,
 • bezsenność,
 • problemy z koncentracją,
 • dolegliwości natury gastrycznej.

Objawy te to oczywiście nie wszystko! Zespół stresu opiekunki osób starszych może objawiać się na wiele sposobów. Kluczowa tutaj jest bowiem umiejętność radzenia sobie z nimi!

Jak sobie poradzić z zespołem stresu opiekunki?

Zespół stresu opiekunki osób starszych może dotyczyć także pracowników z wieloletnim doświadczeniem w branży. Kluczem do sukcesu jest jednak dbałość o własne „ja”. Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych nie należy do najłatwiejszych, tym samym z pewnością nie zabraknie nowych wyzwań czy obowiązków. Każdego dnia dbajcie o siebie i własne zainteresowania. Należy bowiem oddzielić życie prywatne od życia zawodowego i skupić się na własnych potrzebach. Niekiedy to właśnie aktywność fizyczna czy sięgnięcie po ulubiony serial mogą wpłynąć na wasze samopoczucie. Opiekując się osobą starszą, nie możecie zapominać o sobie. Jeśli z czasem okaże się, iż opieka nad starszymi przytłacza was, sprawiając przy tym, że uwielbiane dotąd czynności przestały was cieszyć – to znak, iż należy zgłosić się do specjalisty i podjąć dalsze kroki.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!