Zespół wypalenia opiekuna do osób starszych

Porady dla opiekunek

wypalenie zawodowe opiekuna

Syndrom wypalenia opiekuna często pojawia się znienacka, gdy jesteś pochłonięty nadmiarem obowiązków, a charakter twojej pracy nie pozwala ci na dłuższy odpoczynek. Trudności związane z przeciążeniem prędzej czy później mogą dopaść także i ciebie. Jak rozpoznać zespół wypalenia opiekuna osób starszych? Co możesz zrobić, by tego uniknąć?

Praca opiekunki do osób starszych w Niemczech a wypalenie zawodowe

Opieka osobami starszymi od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród Polaków. Niedoświadczeni opiekunowie często pochopnie podejmują decyzję o wyjeździe, nie biorąc pod uwagę kilku istotnych czynników. Praca opiekunki do seniora jest zajęciem dobrze płatnym. Niemniej obowiązki, z jakimi opiekunowie muszą się mierzyć, często przerastają ich własne wyobrażenia. Zajęcie opiekunki do seniora do łatwych nie należy. Wymaga dobrego przygotowania, dużych pokładów cierpliwości, a także pełnej sprawności fizycznej. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę zawodową za granicą lub od kilku lat pracujesz jako opiekunka osób starszych, ten artykuł jest dla ciebie. Podpowiemy, czym objawia się syndrom wypalenia i jak możesz temu zaradzić.

Pierwsze objawy – kiedy możesz je zauważyć?

Nie jesteśmy w stanie podać wam jednoznacznej odpowiedzi. Syndrom wypalenia zawodowego dotyka miliony osób na całym świecie. Nie mylmy go jednak ze stresem, który może objawiać się w stosunkowo podobny sposób… Wypalenie dotyka zazwyczaj opiekunów, którzy sprawując opiekę nad seniorem, nie mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony otoczenia. Wówczas organizm zaczyna dawać pierwsze sygnały, iż coś jest nie tak. Zespół ten powoli zaczyna atakować każdą sferę naszego życia prywatnego, negatywnie przy tym oddziałując na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Jednych opiekunów dotknie na początku, drugich może nie dotknąć wcale…

Czym się objawia zespół wypalenia opiekuna do osób starszych?

Odczuwając pierwsze objawy wypalenia opiekuna, coraz trudniej jest wykonywać swoje codzienne obowiązki. Praca z obłożnie chorym podopiecznym również tego nie ułatwia. Zespół wypalenia w początkowej fazie zwykle dotyka sferę fizyczną. Opiekunowie borykający się z wypaleniem zazwyczaj skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz nieustające bóle głowy. Cierpią także na długotrwałe poczucie zmęczenia, a nawet bezsenność. Wielu z nich często sięga po używki, a sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia…

Sfera emocjonalna

Ogólne przygnębienie, brak wiary w zmianę na lepsze, utrata poczucia własnej wartości, zmienność nastrojów… Jeżeli zauważyłeś zmianę w swoim zachowaniu i samopoczuciu, nie zwlekaj. Zespół wypalenia opiekuna może również objawiać się przez zmienne zachowania tj. obojętność wobec potrzeb podopiecznego, ciągłe narzekanie, obwinianie się, krytycyzm względem siebie i własnych kompetencji czy dość częste konflikty. Pamiętaj, iż twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Należy o nie dbać tak samo, jak dbamy o nasze ciało. Nikt nie zrobi tego za ciebie!

Zadbaj o relacje z bliskimi

Praca na odległość to duże wyzwanie zwłaszcza dla osób, które mają dobre stosunki z bliskimi. Technologia poszła w takim kierunku, iż dziś bez problemu skontaktujemy się z rodziną, będąc na drugim końcu świata. Pielęgnuj swoje relacje i regularnie je podtrzymuj. Pracując jako opiekunka do osób starszych w Niemczech, możesz także nawiązać kontakt z innymi opiekunami i nabrać dystansu do otaczającej cię rzeczywistości. Kontakty z ludźmi potrafią być najlepszym źródłem wsparcia, swego rodzaju odskocznią od codziennych problemów.

Rób to, co lubisz

Mamy świadomość, iż syndrom wypalenia potrafi odebrać chęci do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Zapewnij sobie różne formy wypoczynku. Zadbaj o zdrowy, regularny sen. Wychodź z domu, by nabrać nowej energii. Być może masz jakieś hobby… Może czytanie książek lub oglądanie seriali cię odpręża? Skup się na sobie i własnych potrzebach!

Poszukaj wsparcia

Pamiętaj, że nie jesteś sam! Wyjeżdżając do pracy za pośrednictwem agencji, masz prawo do zasięgnięcia pomocy. Skontaktuj się z pośrednikiem i dowiesz się, co w tej sytuacji możesz zrobić. Agencje pracy otaczają opiekunów opieką również w trakcie pobytu za granicą. Wypalenie zawodowe to bardzo uciążliwy syndrom, którego nie można bagatelizować.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!