Zwierzak dla seniora – czy to dobry pomysł?

Porady dla opiekunek

Czy adopcja zwierzaka przez osoby w podeszłym wieku to dobre rozwiązanie? Czy wiek w tym przypadku może stanowić jakąkolwiek przeszkodę? Seniorzy bardzo często uwielbiają zwierzęta, a my możemy niekiedy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy! Jeżeli rozpoczynasz pracę w Niemczech jako opiekunka osób starszych, ten artykuł jest dla ciebie! Podpowiemy, jakie zalety i wady płyną z posiadania zwierzęcia domowego przez seniorów i czy rzeczywiście warto!

Zwierzak w domu – tak czy nie?

Decydując się na wyjazd jako opiekunka osób starszych, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż będziesz dzielić dom z twoim nowym podopiecznym, jego małżonkiem… i zwierzakiem. Co poniektóre rodziny decydują się na adopcję zwierzaka dopiero na emeryturze, by umilić sobie czas wolny. Zwierzak może również być najlepszym przyjacielem zwłaszcza dla osób, które poza pupilem nie mają praktycznie nikogo. Stąd też kładziemy duży nacisk na uświadamianie opiekunów oraz ich nieustanny rozwój. Warto wiedzieć, czym dla seniora jest kontakt z pupilem i jakie korzyści może nieść posiadanie kota lub psa.

Walka z samotnością

Samotność doskwiera ludziom w każdym wieku. Seniorzy stanowią jednak grupę często pomijaną, a zarazem najbardziej narażoną na doskwierającą im samotność. Wówczas dobrze jest mieć do kogo się odezwać. W zależności od stanu zdrowia twojego podopiecznego adopcja zwierzaka nie zawsze wchodzi w grę. Seniorzy borykający się z bardzo dużymi problemami natury zdrowotnej nie zawsze są w stanie należycie zająć się zwierzęciem. Niemniej jednak w wielu przypadkach jest to doskonałe rozwiązanie, by skutecznie walczyć z towarzyszącym seniorowi poczuciem osamotnienia. Nie od dziś wiadomo, iż kontakt ze zwierzęciem oddziałuje na samopoczucie osoby starszej i eliminuje ryzyko wystąpienia zjawiska wycofywania się z życia społecznego czy wyobcowania.

Kondycja fizyczna a posiadanie psa

Osobom samotnym zwykle zalecane jest posiadanie psa. Codzienne spacery z pupilem nie tylko wpłyną na wysoki poziom wydzielanych przez organizm endorfin, lecz także na ogólną kondycję. O ile stan zdrowia twojego podopiecznego na to pozwala, wskazane jest dostarczanie organizmowi codziennej dawki aktywności fizycznej. Spacery z psem pozwolą wam na zacieśnienie relacji oraz poprawę kondycji ogólnej wydajności organizmu. Zwierzak może też stanowić doskonały motywator do wykonywania codziennych, nawet najprostszych czynności.

Nuda? To nie problem

I choć nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie zwierzaka, jedno jest pewne – seniorzy, będący posiadaczami pupila mniej skarżą się na poczucie osamotnienia i niższy poziom izolacji. Co więcej, opieka nad zwierzęciem jest niezwykle angażująca, tym samym uwalnia pozytywne emocje i zapobiega nudzie. Seniorzy niekiedy izolują się w swoich czterech ścianach, nie wykazują chęci zmiany… Posiadanie zwierzaka dostarczy seniorowi codziennej dawki rozrywki!

Stres

Obecność zwierzaka w domu skutecznie redukuje stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu w organizmie, a także wzrost oksytocyny, będącej jednym z hormonów miłości. Czynniki te mają bowiem znamienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne seniorów. Co to tak naprawdę oznacza? Osoby starsze będące w posiadaniu pupila czują się znacznie lepiej, tym samym zyskują szansę na unormowanie ciśnienia tętniczego, które stanowi ogromny problem wśród seniorów.

Na ból i nie tylko…

O tym, że zabawa ze zwierzakiem odpowiada za wydzielanie w organizmie endorfin, już wiecie! Dlaczego o tym wspominamy? Zwierzęta mogą być dobrym sposobem na łagodzenie bólu oraz lęków.

Czy warto mieć zwierzaka?

Oczywiście, że tak! O ile, twój podopieczny ma tę możliwość, posiadanie zwierzaka niesie ze sobą wiele korzyści. Zwierzęta zapobiegają depresji i poczuciu osamotnienia, tym samym zapewnią seniorowi towarzystwo. Opieka nad zwierzakiem ma duży wpływ na zdrowie seniora, co jako opiekunka osób starszych powinnaś mieć na uwadze!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!