Nasz mózg, tak jak każdy organ w ciele się starzeje, jednak gdy dzieje się to zbyt szybko, występują niepokojące objawy. Demencja czyli otępienie starcze dotyka coraz więcej seniorów. Choroba przejawia się w stopniowym i nieodwracalnym obniżeniem zdolności umysłowych, co wpływa na jakość życia chorego i jego otoczenia. Proces starzenia się mózgu można jednak opóźnić, dlatego ćwiczeń aktywizujących pamięć nie powinno się pomijać w codziennym życiu.
Demencja starcza jest zjawiskiem, które towarzyszy chorobom upośledzającym sprawne funkcjonowanie mózgu. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, osoba dotknięta demencją ma problem między innymi z oceną sytuacji, postrzeganiem rzeczywistości, rozumieniem, orientacją czasowo-przestrzenną. W początkowym etapie rozwoju demencji chory ma świadomość popełnianych błędów, najczęściej próbuje jednak ukrywać objawy. Z czasem wykonywanie codziennych czynności staje się coraz trudniejsze. W najcięższej fazie chory nie rozpoznaje nikogo z rodziny, nie mówi wyraźnie. Każda czynność sprawia mu kłopot, cały czas spędza w łóżku.
Jednym z pierwszych objawów demencji są problemy z koncentracją. Seniorowi zdarza się zapominać o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Występują również problemy z koordynacją ruchów i niechęć do podejmowania aktywności. Obniżony nastrój wraz ze skłonnością do drażliwości także może być jednym z objawów choroby. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie chorego.
Proces starzenia się mózgu możemy opóźnić poprzez dbanie o dietę, aktywność fizyczną i przede wszystkim różne aktywności. Ćwiczenia wspomagające pracę mózgu powinny sprawiać seniorom przyjemność. Wszelkie czynności, które pobudzają pracę mózgu i skupienie zaliczają się do ćwiczeń. Rozwiązywanie krzyżówek czy różnych łamigłówek, robótki ręczne – wszystkie te czynności stymulują mózg. Trening powinien być przede wszystkim regularny i różnorodny. Z tego powodu wymaga systematyczności, ale warty jest cierpliwości. Ćwiczenia możemy przeprowadzić na różne sposoby:
Możemy również wykonywać proste domowe ćwiczenia, które aktywizują mózg osób dotkniętych chorobą:
Regularne ćwiczenia i aktywizowanie pamięci seniora pomagają umysłowi pozostać sprawnym. Nie warto poprzestać na samym rozwiązywaniu krzyżówek, najlepiej sprawdzą się ćwiczenia wszechstronnie angażujące.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255