10 rad zanim wyjedziesz do pracy jako opiekunka osób starszych

Przygotowanie do wyjazdu

kostka informacje

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to niezwykle wymagające zajęcie. Cierpliwość, empatia, dobre zorganizowanie – to zaledwie kilka zagadnień, które należy wziąć pod uwagę planując udział w tego typu wyjazdach. Praca w charakterze opiekunki wiąże się z określonymi obowiązkami, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co powinnam wiedzieć, zanim wyjadę do pracy jako opiekunka?

Czy ja się do tego nadaję?

Powyższe pytanie jest proste jedynie z pozoru. Opiekun osób starszych w takim kraju jak Niemcy musi bowiem posiadać pewne określone cechy, bez których praca w tym charakterze nie jest możliwa. Nie wystarczą tu niestety jedynie chęci. Opieka nad osobami starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi wymaga od pracownika ogromnej cierpliwości oraz dużych pokładów empatii. Nawyki podopiecznych wymagają zrozumienia. Osoba, która nie posiada wspomnianych cech, nie będzie w stanie wykonywać swojej pracy z pełnym zaangażowaniem. Co więcej, opiekunka osób starszych powinna cechować się rzetelnością oraz dobrym zorganizowaniem, a także otwartością, która pomoże w szybkim nawiązaniu kontaktu ze swoim podopiecznym. Jeśli sądzisz, że posiadasz wszystkie wspomniane wyżej cechy, nie musisz się niczego obawiać.

Wolontariat

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę, warto abyś spróbowała swoich sił jako wolontariuszka. Dzięki temu poznasz specyfikację pracy oraz sprawdzisz, czy rzeczywiście praca w charakterze opiekunki jest dla Ciebie satysfakcjonująca.

Którą ofertę wybrać?

Na rynku jest wiele ofert pracy dla opiekunek osób starszych. Jak więc wybrać tę właściwą? Na tym etapie warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami oraz umiejętnościami. Niezwykle ważne jest bowiem zdanie sobie sprawy z tego, co potrafię, na czym mi zależy oraz czego oczekuję po tego typu pracy. Gdy uda Ci się odpowiedzieć na to pytanie, poszukiwania będą zdecydowanie łatwiejsze, a Ty będziesz miała pewność, że bez problemu poradzisz sobie z wybranymi obowiązkami.

Indywidualnie czy z agencją?

Podczas poszukiwań pracy w Niemczech z pewnością natkniesz się zarówno na indywidualne oferty pracy, jak i propozycje przygotowane przez różne agencje. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Skorzystanie z usług profesjonalnej agencji zagwarantuje Ci jednak w pełni bezpieczne i korzystne warunki pracy. Co więcej, dzięki współpracy z doświadczoną firmą będziesz mieć pewność, że wybierzesz ofertę idealnie odpowiadającą Twoim preferencjom oraz umiejętnościom.

Poznaj szczegóły współpracy

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją, bardzo dokładnie zapoznaj się z przygotowaną umową. Tylko wtedy będziesz miała całkowitą pewność, że Twoja praca jako opiekunka w Niemczech będzie w pełni legalna. Zwróć także szczególną uwagę na rodzaj proponowanego zatrudnienia. Pamiętaj, że LAXO Care zapewnia Ci zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, z opłacaniem składek emerytalno-rentowych oraz zdrowotnych. Praca opiekunki zdobyta z pomocą naszej agencji będzie doskonale zorganizowana.

Język

Jeśli czujesz, że praca opiekunki w Niemczech to zajęcie stworzone dla Ciebie, spróbuj określić swój poziom znajomości języka. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ w dużej mierze decyduje on o efektach współpracy z podopiecznymi. Co więcej, dobra znajomość języka wyeliminuje możliwość powstania nieporozumień, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo codziennej opieki nad starszymi, chorymi bądź niepełnosprawnymi. Doskonałym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z kursów językowych, dzięki którym zaznajomisz się ze słownictwem koniecznym podczas pracy z osobami starszymi.

Poznaj kulturę Niemiec

Dobra znajomość kultury oraz zwyczajów w Niemczech z pewnością pomoże Ci nawiązać kontakt ze swoimi podopiecznymi, a tym samym zwiększy Twoją pewność siebie.

Zasięgnij informacji o dolegliwościach osób starszych

Jest to jeden z najważniejszych aspektów podczas spędzania czasu ze swoimi podopiecznymi. Dzięki zasięgnięciu odpowiednich informacji o chorobach dotykających osoby w podeszłym wieku, z pewnością łatwiej będzie Ci się odnaleźć w roli opiekunki. Warto zaznaczyć, że osoby starsze często cierpią na problemy z zaburzeniami pamięci. W tej kwestii rola opiekunki jest niezwykle ważna.

Kilka słów o właściwej diecie

Liczne przypadłości, które dotykają osoby starsze, determinują konieczność przestrzegania odpowiedniej diety przez podopiecznych. Warto, byś zapoznała się z tajnikami komponowania posiłków oraz wartościami odżywczymi sporządzanych dań. Dzięki temu Twoi podopieczni z pewnością będą czuli się komfortowo.

Zdobywaj doświadczenie

Z pewnością nic tak nie przygotuje Cię do wymagającej roli, jaką jest praca opiekunki osób starszych w Niemczech, jak doświadczenie. Nieustannie się doszkalaj i sprawdzaj swoje możliwości – tylko wtedy Twoja praca przyniesie spodziewane rezultaty. Nie tylko finansowe.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!