Jak zacząć pracę jako opiekun seniora?

Przygotowanie do wyjazdu

Jako że opieka nad starszymi to nasza specjalność, postanowiliśmy przybliżyć w dzisiejszym artykule nurtujące was od dawna kwestie i rozwiać wszelkie wątpliwości. Przyszłe opiekunki osób starszych często bowiem zastanawiają się, jakie wymogi obowiązują na stanowisku oraz jak zacząć pracę u zachodniego sąsiada. Jeśli zatem dopiero rozważacie podjęcie pierwszego zlecenia, zostańcie z nami. Wszystko, co musicie wiedzieć o branży opiekuńczej, znajdziecie poniżej!

Praca jako opiekunka osób starszych – wymagania

Kto może pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Gdzie szukać zatrudnienia i na co uważać podczas trwania kontraktu? Te kilka pytań nie bez przyczyny zaprząta myśli wielu przyszłym opiekunkom, a my zdecydowaliśmy się nie pozostawiać ich bez odpowiedzi. Otóż doskonale zdajemy sobie sprawę, z czym wiąże się praca opiekunki w Niemczech i jak niekiedy trudno jest znaleźć zatrudnienie u zaufanego pośrednika.

Zanim jednak do tego przejdziemy, chcielibyśmy skupić się na podstawowej kwestii, jaką są wymagania obowiązujące przyszłe opiekunki i opiekunów. W branży opiekuńczej duże znaczenie ma posiadane doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego. Czasami zdarza się, że bez spełnienia tych oto wymogów kandydat otrzyma atrakcyjną posadę. Uważamy jednak, że bez doświadczenia i umiejętności językowych start na miejscu będzie o wiele trudniejszy. Osoby dopiero wchodzące w branżę opiekuńczą, powinny zainteresować się kursami językowymi i dodatkowymi szkoleniami, które często oferują pośrednicy. Niemiecki dla opiekunek pozwoli w krótkim czasie nabyć niezbędne kwalifikacje i znaleźć pracę na stabilnych warunkach.

Czy wykształcenie medyczne jest konieczne w branży opiekuńczej? Nie, choć nie ukrywamy, że opiekunka osób starszych, która posiada wiedzę medyczną, a tym samym przeszła kurs pierwszej pomocy, niewątpliwie o wiele szybciej zaaklimatyzuje się w nowej rzeczywistości. W pracy jako opiekunka osób starszych najważniejsze są posiadane predyspozycje. Empatia, cierpliwość i wyrozumiałość są pożądane!

Praca opiekunki w Niemczech – gdzie znaleźć zatrudnienie?

Opieka nad starszymi w Niemczech to bez wątpienia trudne zadanie, a przeszkód na starcie przygody z branżą opiekuńczą nie zabraknie, jeśli odpowiednio nie przygotujecie się do pierwszego zlecenia. Nie chodzi nam wyłącznie o zapoznanie się z branżą, ale również o poszukiwania pracy w Niemczech, które warto rozpocząć od skontaktowania się z zaufanym pośrednikiem. Legalnie działająca agencja zatrudnienia, tj. zarejestrowana w KRS oraz posiadająca certyfikat wydany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, umożliwi wam znalezienie atrakcyjnej oferty pracy w Niemczech na warunkach, które w pełni wam odpowiadają. Wybrany pośrednik wspomoże was również w organizacji zlecenia, a także zapewni wsparcie podczas trwania całego kontraktu. Oczywiście należy zachować dozę ostrożności i nie podejmować decyzji na podstawie jednej oferty. Dajcie sobie czas do zastanowienia!

Poniżej znajdziecie kilka istotnych kwestii, które powinny znaleźć się w ogłoszeniu. Oto one!

 • Czas trwania kontraktu – wydawać by się mogło to oczywiste, a jednak! Zlecenie jako opiekunka osób starszych może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Ważne, aby powiedzieć pośrednikowi, jakie oferty was interesują. Osoby, które dotychczas nie pracowały w tym charakterze, powinny raczej rozważyć wyjazd kilkumiesięczny, by sprawdzić, czy praca opiekunki im odpowiada.
 • Miejsce zatrudnienia – wspominamy o tym dlatego, że opiekunki w Niemczech mogą podjąć zatrudnienie zarówno w małych miasteczkach, jak i dużych miastach. W przypadku tych drugich koszty utrzymania na miejscu będą wyższe, to jednak pośrednik najczęściej zapewnia darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. W mniejszym miasteczku będzie natomiast prościej zaaklimatyzować się w trakcie pierwszych tygodni.
 • Rodzaj umowy – praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych na czarno jest nielegalna. Upewnijcie się, że agencja pośrednicząca przekazała wam umowę do podpisania, na której znajdują się wspomniane przez nas kwestie.
 • Wysokość wynagrodzenia – opiekunka osób starszych zarabia od 1300 do 1800 euro w zależności od posiadanych umiejętności czy doświadczenia, a także miejsca zatrudnienia. W wielu przypadkach może również liczyć na dodatkowe premie. Co istotne, zapis dotyczący wynagrodzenia musi bezwzględnie pojawić się w ogłoszeniu oraz umowie.

Podpisana umowa z pośredniczącą agencją zatrudnienia stanowi kluczowy element, bez którego rozpoczęcie zlecenia jako opiekunka dla seniora nie będzie możliwe. Przygotowując się zatem do wyjazdu, upewnijcie się, że wszelkie kwestie są dla was jasne.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!