Praca w Niemczech jako opiekunka osoby starszej – jak się przygotować do wyjazdu?

Przygotowanie do wyjazdu

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech z punktu widzenia przyszłych pracowników to bardzo opłacalne zajęcie, które z czasem może przynieść niesamowitą satysfakcję z pomagania osobom najbardziej tego potrzebującym. Nie wystarczy jednak zaaplikować na stanowisko jako opiekunka osób starszych i spakować walizkę wraz z niezbędną dokumentacją. Praca opiekunki wiąże się z wieloma wyzwaniami, do których należy odpowiednio się przygotować, jeszcze zanim zdecydujecie się na wyjazd za granicę. Kto może pracować jako opiekunka dla seniora i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Praca opiekunki w Niemczech – dla kogo?

Branża opiekuńcza na przestrzeni ostatnich kilku lat uległa znacznym przeobrażeniom. Na obecną chwilę wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na atrakcyjne zarobki oraz stabilne warunki zatrudnienia, nie wspominając już o perspektywach, jakie niesie ze sobą praca opiekunki w Niemczech. Zajęcie to – choć niewątpliwie bardzo wymagające, pozwala rozwinąć nabyte dotąd umiejętności, podszlifować język niemiecki i poszerzyć własne horyzonty. Nie oznacza to jednak, że każdy kandydat na stanowisko powoła wyzwaniu. Profesjonalna opiekunka osób starszych powinna być osobą wyrozumiałą, cierpliwą i empatyczną, a przede wszystkim lubić pracę z drugim człowiekiem.

W tym wypadku cenne okaże się doświadczenie oraz przebyte wcześniej szkolenia. Agencja pośrednicząca również przygotuje kandydata do nowego wyzwania! Niemniej warto mieć na uwadze, że na przebieg pierwszego zlecenia, ma przede wszystkim wpływ przyszła opiekunka osoby starszej, a raczej jej… nastawienie. Wówczas o wiele prościej będzie zaadaptować się w nowej rzeczywistości i wykonywać powierzone obowiązki, nie zapominając jednocześnie o profesjonalizmie. Jak zatem przygotować się do wyjazdu do pracy w Niemczech?

Opieka nad starszymi – tych dokumentów nie możesz zapomnieć

Poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech to nie lada wyzwanie. Jesteśmy zdania, że w tym wypadku należy korzystać z pomocy zaufanych pośredników, którzy odpowiedzialni będą za organizację wyjazdu. Pracownicy z Polski tak naprawdę nie muszą spełniać zbyt wielu formalności, co więcej – nimi zajmie się pośrednik. To jednak pamiętajcie, żeby spakować do walizki podpisaną wcześniej umowę, która stanowi podstawę do podjęcia pierwszego zlecenia w Niemczech. Przydatny będzie też paszport lub dowód osobisty, które w razie zaistniałej konieczności pozwolą zweryfikować waszą tożsamość.

Przed wyjazdem warto również wyrobić kartę EKUZ, która jest bezpłatna i stanowi uzupełnienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ważna karta EKUZ usprawnia korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie państw europejskich.

Walizka opiekunki osób starszych – co powinno się w niej znaleźć?

Kontrakt z pośredniczącą agencją zatrudnienia podpisany, dokumenty przygotowane i co dalej? Na tym etapie nie pozostaje wam nic innego, jak spakować walizkę, w której powinny znaleźć się ubrania i akcesoria niezbędne podczas zlecenia. Poniżej znajdziecie listę rzeczy, które należy ze sobą zabrać.

 • Wygodne ubrania i buty – choć w branży opiekuńczej nie istnieje wymóg noszenia sterylnej odzieży medycznej, wybrane ubrania powinny być schludne, a przy tym nie krępować ruchów. Wskazane jest, aby zostały wykonane z materiałów naturalnych, które pozwalają skórze oddychać. Jeśli chodzi natomiast o buty, koniecznie wybierzcie dobrze wyprofilowany model.
 • Elegancki strój wizytowy – pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto wykorzystać czas wolny na rozwijanie swoich dotychczasowych zainteresowań. Kto wie? Być może w okolicy znajduje się teatr lub kino. Okazji do włożenia formalnego stroju zapewne nie zabraknie.
 • Słownik polsko-niemiecki – niemiecki dla opiekunek w formie internetowego kursu to nie jedyne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Wolne chwile spędzajcie na powtarzaniu nabytych już umiejętności. Niebawem bariera językowa zniknie, a wy będziecie mogli w pełni korzystać z atrakcji na miejscu.
 • Akcesoria elektroniczne – telefon, ładowarka i laptop to konieczność. Nawet jeśli nie jesteście wielbicielami elektroniki, możecie mieć pewność, że ułatwią wam kontakt z bliskimi w Polsce.
 • Kosmetyczka – wraz z trwaniem kontraktu zapewne zdecydujecie się na zakupy w niemieckiej drogerii. Na początku przygody wskazane jest, aby w walizce znalazły się kosmetyki do pielęgnacji codziennego użytku, w tym szampon czy żel do mycia ciała.

Walizka opiekunki osób starszych powinna zostać też wyposażona w akcesoria, które pozwolą wam zadbać o siebie. Jeżeli nie wyobrażacie sobie dnia bez muzyki lub dobrej książki, upewnijcie się, że posiadacie niezbędny do tego sprzęt. Praca opiekunki w Niemczech to w końcu nie tylko przebywanie z podopiecznym 24 godziny na dobę. Rodziny podopiecznych często wychodzą naprzeciw potrzebom opiekunek, a wolne dni od pracy zapewne zostaną uwzględnione w podpisanej umowie.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!