Wyjazd do Niemiec jako opiekunka osoby starszej – co spakować?

Przygotowanie do wyjazdu

Decydując się na pracę jako opiekun osób starszych w Niemczech, staniesz przed wyborem, co spakować do walizki. Jakie przedmioty będą niezbędne i przydatne, a jakie całkowicie niepotrzebne. Na pierwszy rzut oka kwestia ta wydaje się być całkiem prosta, jednak często sam moment pakowania jest dosyć problematyczny i okazuje się być rozczarowaniem. Co zatem najlepiej spakować do walizki, aby być przygotowanym na każdą ewentualność?

Chęć poprawy swojej sytuacji majątkowej sprawia, że coraz więcej Polek i Polaków szuka możliwości pracy poza granicami kraju. Ogromną popularnością cieszy się praca na stanowisku opiekuna osób starszych w Niemczech. Pierwszy wyjazd często wiąże się z poczuciem stresu i niepewności. Perspektywa wielomiesięcznego pobytu poza domem, w obcym kraju sprawia, że osoby wyjeżdżające do pracy chcą zabrać ze sobą, jak największy bagaż. A wszystko to w obawie o to, że zabraknie im niezbędnych, potrzebnych do życia rzeczy.

Dokumenty to podstawa

Bez względu na to na jak długo i gdzie się wybierasz, niezbędne będą dokumenty. Podstawą jest oczywiście dowód osobisty i paszport, zaświadczenie do prawa korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, czyli EKUZ oraz umowy zawarte z agencją pracy. Dobrze, aby każdy z posiadanych dokumentów posiadał kilka kopii, w przypadku zgubienia oryginału. Oprócz tego warto sobie także zapisać na kartce adres oraz numer telefonu osoby u której będziesz pracować oraz numer telefonu do Twojej agencji pracy. Dobrze też znać niemieckie numery alarmowe oraz telefon do polskiej ambasady w Niemczech i najbliższego konsulatu. Zadbaj o to, aby wszystkie Twoje dokumenty znalazły się w bezpiecznym miejscu. Wygospodaruj dla nich osobną przestrzeń – kieszonkę w walizce lub plecaku czy teczkę. Dopilnuj, aby Twoje dokumenty nie były widoczne dla osób postronnych.

Nie zapomnij o swoim zdrowiu

Jeśli jesteś osobą, która musi przyjmować leki na stałe – koniecznie o nich pamiętaj! Przed wyjazdem udaj się do swojego lekarza prowadzącego, aby wystawił Ci recepty na wystarczającą ilość leków. Oprócz tego nie zapomnij o swojej dokumentacji medycznej na wypadek konieczności wizyty w niemieckim szpitalu. Twoja dokumentacja medyczna będzie ułatwieniem dla lekarza, który będzie zapoznawał się z Twoją chorobą. Jej posiadanie zdecydowanie usprawni proces leczenia. Nie zapomni spakować apteczki, w której znajdą się plastry, środki dezynfekujące, leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne. Z pewnością przyda się także żel antybakteryjny oraz jednorazowe, odświeżające, mokre chusteczki.

Przedmioty codziennego użytku

Oczywistym jest spakowanie swoich rzeczy osobistych i ubrań. Pamiętaj, aby były one dopasowane do aktualnej pory roku. Latem i wiosną postaw na luźne, zwiewne ubrania, które nie wymagają specjalnego traktowania, a dodatkowo zajmują niewiele miejsca w walizce. Zimą nie zapomnij o kurtkach i ciepłych bluzach lub swetrach. Pamiętaj także o wygodnych butach. Zwróć uwagę na to, aby zabrane przez Ciebie ubrania były wygodne i nie ograniczały Twoich ruchów. Zabierz ze sobą przynajmniej jeden formalny strój. Być może podczas swojego pobytu zostaniesz zaproszony na urodziny seniora czy innej uroczystości rodzinnej, która wymaga zadbanego, eleganckiego wyglądu.

Sprzęt do komunikacji

Zabierz ze sobą wszystkie ułatwiające kontakt urządzenia elektroniczne. Nie zapomnij o telefonie komórkowym, który jest podstawowym środkiem komunikacji. Z pewnością przydatny będzie także laptop i tablet, które umilą Ci czas wolny. Pamiętaj, aby do każdego ze swoich urządzeń zabrać także kabel i wtyczkę ładującą. Zadbaj także o swój transfer danych. Zorientuj się czy korzystanie z Internetu za granicą w Twojej sieci jest bezpłatne, czy wymaga wykupienia dodatkowego pakietu danych.

Akcesoria do komunikacji

Jeśli nie znasz biegle języka niemieckiego, niezbędnymi okażą się być słownik kieszonkowy lub tłumacz w telefonie. Popularne rozmówki polsko-niemieckie mogą okazać się zbawienne zarówno w pracy z seniorem, jak i podczas zakupów na mieście. z

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!