5 cech dobrej opiekunki osób starszych

Przygotowanie do wyjazdu

Starzejące się społeczeństwo to problem wielu wysoko rozwiniętych krajów. Nic więc dziwnego, że w Niemczech jest bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunki do osób starszych. Dzięki temu odpowiednio wykwalifikowane opiekunki z Polski mogą wyjeżdżać do naszych sąsiadów i zarabiać dużo więcej niż we własnym kraju. Jednak należy pamiętać, że kwalifikacje to nie wszystko, w pracy opiekunki liczą się przede wszystkim nasze cechy osobiste, które decydują o tym, czy nadajemy się do tej pracy. W tym artykule znajdziecie 5 cech dobrej opiekunki osób starszych.

Empatia

Bez współodczuwania nie będziemy w stanie wykonywać swoich obowiązków – empatia i zrozumienie są podstawowymi cechami dobrej opiekunki. Wielu seniorów, którzy z ogromnym bólem i żalem przeżywają utratę swojej samodzielności i zdrowia, potrzebuje od swojej opiekunki wsparcia i szeroko rozumianej troski. Dzięki naszej empatii i zrozumieniu senior poczuje się przy nas bezpiecznie i obdarzy nas zaufaniem.

Sumienność

Kolejną cechą, bez której nie wyobrażamy sobie dobrej opiekunki do osób starszych, jest sumienność, czyli inaczej mówiąc staranność i skrupulatność. Każde zadanie, które mamy do codziennie do wykonania powinno być zrobione. Nie jest możliwe, żeby osoba, która jest nieuporządkowana, mogła zajmować się osobą starszą, przede wszystkim, dlatego, aby nie stwarzać zagrożenia dla seniora i jego zdrowia.

Cierpliwość

Osoby starsze, które są doświadczone przez różnego rodzaju przewlekłe lub postępujące choroby, z biegiem czasu stają się coraz mniej samodzielne lub ich reakcje są znacznie wolniejsze. Naszym zadaniem jest uszanowanie ich tempa i znalezienie porozumienia, tak aby w żaden sposób nie urazić seniora. Pamiętajmy, że nawet nasza mimika, która wyrazi niezadowolenie czy frustracje może sprawić przykrość osobie starszej, W konsekwencji może doprowadzić do trwałego obniżenia nastroju czy depresji.

Warto również wspomnieć, że seniorzy, którzy zmagają się z różnego rodzaju bólem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym potrafią być zgryźliwi, a nawet agresywni w stosunku do osób najbliższych oraz swoich opiekunów. Jednak my jako profesjonaliści nie powinniśmy dać wyprowadzić się z równowagi, naszym zadaniem jest ofiarowanie podopiecznym serdeczności i wsparcia.

Zaradność

Kolejną cechą dobrej opiekunki jest zaradność, rozumiana jako umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków. Z uwagi na to, że w momencie decyzji opieki nad osobą starszą decydujemy się również na zmianę miejsca zamieszkania, musimy również potrafić się szybko przystosować do nowego otoczenia.

Dodatkowo w życiu seniora mogą wydarzyć się różne wypadki, chociażby udar cieplny czy osłabnięcie – dobra opiekunka powinna umieć poradzić sobie w każdej sytuacji, a przede wszystkim umieć szybko zareagować i spostrzec niepokojące objawy.

Komunikatywność

Ostatnią cechą, którą powinna się charakteryzować opiekunka osób starszych, jest komunikatywność. Powinnyśmy być przede wszystkim szczere w stosunku do podopiecznego, jak i jego rodziny, dzięki czemu będziemy w stanie zbudować głęboką relację z seniorem. Wysokie kompetencje komunikacyjne będą ułatwieniem w codziennym życiu opiekunki, która znalazła się w nowym miejscu zamieszkania.

Oprócz odpowiednich kwalifikacji opiekunki osób starszych powinny również posiadać konkretne cechy osobiste. Najważniejszą z nich jest empatia, bez której ciężko jest sobie wyobrazić pracę z ludźmi starszymi i schorowanymi.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!