5 sposobów na spędzenie jesiennych wieczorów z seniorem

Porady dla opiekunek

Gdy dni stają się coraz krótsze, a słońce zaczyna chować się za chmurami, osoby starsze nie tak chętnie wychodzą na zewnątrz. Jesienna aura niewątpliwie wpływa na ich nastrój, sprawiając jednocześnie, że wieczory zazwyczaj spędzają we własnych czterech kątach. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę. Profesjonalna opiekunka osoby starszej powinna bowiem zadbać o samopoczucie podopiecznego i zapewnić mu codzienną dawkę rozrywki. Co zrobić, by nie odczuwać jesiennej chandry i jak spędzać czas z seniorem w chłodniejsze wieczory? Poznaj nasze sposoby!

Gry planszowe i karciane

Idealny wieczór z podopiecznym nie istnieje? A jednak! Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak niekiedy trudno jest znaleźć zajęcie dla podopiecznego, którego stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Wszelkiego rodzaju aktywność trzeba nie tylko dopasować do jego zainteresowań czy preferencji, lecz także ogólnych możliwości. Nordic walking nie będzie możliwy w przypadku osoby zmagającej się z chorobą stawów. Gry planszowe i karciane już natomiast tak!

Jakie gry zaproponować seniorowi? Może być to chińczyk lub warcaby, a nawet i nieco bardziej urozmaicona zabawa, która pozwala ćwiczyć umysł seniora. Pamiętaj, że nawet na pozór mało rozwijająca planszówka dla osób starszych potrafi nieść ze sobą liczne korzyści.

Wspólne oglądanie filmów

Gdy jesienna pogoda zaczyna dawać się we znaki, wówczas nie pozostaje nic innego, jak zorganizować wieczór z ulubionym filmem. Wbrew pozorom seniorzy również uwielbiają spędzać czas z Netfliksem i rozgrzewającą herbatką. Wspólne oglądanie filmów to też sprawdzony sposób, by zadbać o obopólną relację i przynajmniej na moment nie skupiać się na codziennych obowiązkach. Razem wybierzcie film i pozwólcie sobie na odrobinę przyjemności.

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki jako opiekunka osób starszych, oglądanie filmów stanowi świetną okazję, by podszkolić dotąd nabyte umiejętności językowe.

Ćwiczenia relaksacyjne

Brzydka pogoda na zewnątrz nie oznacza, że musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – Twój podopieczny również jej potrzebuje, a my znamy sprawdzony sposób, by pozbyć się jesiennej chandry. Spróbuj wprowadzić w życie – Twoje i seniora, ćwiczenia relaksacyjne, które pozwalają złagodzić napięcia fizjologiczne i psychiczno-emocjonalne. Należy dopasować stopień intensywności ćwiczeń do możliwości podopiecznego, a jeśli okaże się to konieczne – skonsultować z lekarzem prowadzącym, który wykluczy możliwe przeciwwskazania.

Wspólne czytanie książek

Opieka nad osobami starszymi bywa niekiedy obciążająca dla sfery fizycznej i psychicznej. Pragniemy tym samym zwrócić uwagę na aspekt, jakim jest dbałość o własne potrzeby. Jeżeli dotąd nie wyobrażałeś sobie dnia bez przeczytania kilku stron książki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wciąż pielęgnować ten zwyczaj… we dwoje.

Warto oczywiście wybrać pozycję, która spodoba się podopiecznemu. Wówczas wystarczy zaparzyć zieloną herbatę i oddać się dobrej książce. Tym sposobem zadbasz o umysł seniora i poprawisz jego koncentrację.

Pieczenie ciasta

Czy znajdzie się tutaj jakiś wielbiciel słodkości? Wspólne pieczenie domowego ciasta to sprawdzony sposób, by poprawić swój nastrój i jednocześnie zrobić coś, co przysparza nam multum radości. W zależności od kondycji seniora wybierz przepis, który nie sprawi mu większych trudności. Kto wie? Może akurat okaże się, że posiada dar do pieczenia i odtąd będziecie regularnie coś przygotowywać. Tradycyjne niemieckie ciasto z pewnością umili nawet najbardziej ponure dni, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi kubek gorącej czekolady.

Jesienne wieczory z podopiecznym można spędzać na różne sposoby. Ważne, aby porozmawiać z podopiecznym o jego preferencjach i zainteresowaniach. Nie chodzi o to, aby robić coś na siłę. Rozrywka, jak sama nazwa wskazuje, powinna być przyjemna i umożliwiać błogi odpoczynek. Razem wybierzcie, co chcecie robić i zaplanujcie nadchodzące wieczory. U jednych sprawdzi się nordic walking, u drugich – zajęcia w klubie seniora. Ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!