Mózg seniora – jak o niego zadbać? Gry umysłowe

Zdrowie podopiecznych

Jak zachować sprawność umysłu w wieku senioralnym? To pytanie nieustannie nasuwa się na myśl profesjonalnym opiekunkom, które towarzyszą osobom starszym w tym trudnym dla nich czasie. Wraz z wiekiem pewne funkcje organizmu zaczynają bowiem ulegać stopniowemu pogorszeniu, co przekłada się na ogólne samopoczucie podopiecznego. Wówczas mogą pojawiać się też pierwsze problemy z pamięcią i koncentracją, wobec czego pozostajemy niekiedy bezsilni. Umysł seniora wymaga zatem dodatkowych bodźców, które nie tylko pozwalają o niego zadbać, lecz także zapewniają podopiecznemu spokojną starość. Jak ćwiczyć umysł seniora i co możesz zrobić, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Sprawdzamy!

Gimnastyka umysłu seniora – dlaczego ma znaczenie?

Mózg to najważniejszy narząd w organizmie człowieka. Nie bez powodu określany jest mianem centrum dowodzenia. Daje nam wprost nieograniczone możliwości i odpowiada za funkcjonowanie organizmu. Gdy przestaje działać prawidłowo, jakość życia zaczyna ulegać diametralnym zmianom, co najłatwiej jest zaobserwować podczas pracy ze starszymi ludźmi. W natłoku obowiązków zdajemy się niestety zapominać, jak ważna jest codzienna gimnastyka umysłu osoby starszej. Skupieni wokół przygotowywania odpowiednio zbilansowanych posiłków i podawania leków o ustalonej ze specjalistą porze, rezygnujemy z dodatkowych zajęć. Niesłusznie! Praca opiekunki w Niemczech polega bowiem nie tylko na dbałości o kondycję fizyczną naszego podopiecznego. Profesjonalna opiekunka powinna przyjrzeć się stymulacji umysłu osoby starszej i zaplanować szereg aktywności, dzięki którym podopieczny będzie mógł w pełni wykorzystać wolny czas.

Zapewne zastanawiasz się, jak skutecznie poprawić sprawność umysłu osoby starszej i równocześnie opóźnić proces obumierania komórek nerwowych mózgu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które łączą przyjemne z pożytecznym. My jednak pragniemy w szczególności wziąć pod lupę gry umysłowe. Jakie łamigłówki będą najlepsze dla seniora i kiedy zacząć je wprowadzać?

Na czym polega trening umysłu seniora?

Kondycja umysłu osoby starszej w głównej mierze jest uwarunkowana stylem życia, jaki dotychczas prowadziła. Na jego funkcjonowanie wpływa zatem odpowiednio zbilansowana dieta bądź codzienna dawka aktywności fizycznej. Niestety pewnych procesów nie da się ot tak zatrzymać, przez co jesteśmy zmuszeni do podejmowania dodatkowych działań. Jeśli pracujesz jako profesjonalna opiekunka osób starszych, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest praca z seniorem, który ma kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zdarza się, że podopieczni nie potrafią zaakceptować obecnego stanu zdrowia, a to natomiast przekłada się na ich zachowania. Seniorzy wymagający całodobowej opieki bywają niekiedy agresywni i obwiniają opiekunkę o wszelkie przeciwności losu.

W zależności od stanu zdrowia Twojego podopiecznego należy podejmować inne środki. Jeśli współpraca z osobą starszą weszła na dobry tor, warto zacząć stopniowo wdrażać nowe nawyki. Gry umysłowe dla seniora to sprawdzony sposób, by poprawić funkcjonowanie mózgu i zadbać o jego nastrój. I choć podopieczny może początkowo nie wykazywać zainteresowania tą oto formą spędzania czasu, dobrze byłoby porozmawiać z nim o korzyściach płynących z gimnastyki mózgu.

Jakie gry umysłowe dla seniora wybrać?

Gimnastyka umysłu niewątpliwie przyczynia się do zachowania samodzielności przez dłuższy czas. Jako profesjonalna opiekunka osób starszych, masz wprost nieograniczone pole do manewru. Uwielbiane przez osoby starsze puzzle poprawiają spostrzegawczość i wspomagają myślenie. Pisanie listów i tworzenie fiszek umożliwia natomiast ćwiczenie pamięci i koncentracji. Jeśli podopieczny uwielbia łamigłówki, postaw na sudoku bądź tradycyjne krzyżówki. Kto wie? Być może okażą się najlepszym wyborem. Możemy też zaproponować klasyczne gry planszowe i karciane. Z dostępnością tego typu rozwiązań w Niemczech nie powinno być trudności.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by zadbać o umysł podopiecznego!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!