Aktywność fizyczna seniora zimą

Zdrowie podopiecznych

aktywność seniora

Jak to mówią, każda wymówka jest dobra, aby tylko nie opuszczać naszego cieplutkiego łóżka, gdy niskie temperatury na zewnątrz są wnet odczuwalne. Sezon jesienno-zimowy to czas, gdy nasi bliscy bardzo często rezygnują z ruchu na rzecz własnego komfortu. Otóż nie tędy droga! Niezależnie od warunków pogodowych nie warto rezygnować z aktywności. Seniorzy bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy, jak znamienny wpływ ma ona na ich ogólny stan zdrowia. Jak zatem zachęcić naszego podopiecznego do aktywności? Co zrobić, gdy senior odmawia codziennej dawki ruchu? Podpowiemy, jak rozmawiać z seniorem i jak zadbać o jego kondycję w tym ponurym okresie.

Aktywność fizyczna – dlaczego jest ważna?

Nie musimy długo się zastanawiać, by wspólnie stwierdzić, iż brak ruchu negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. Regularny wysiłek fizyczny niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Codzienne ćwiczenia poprawią sprawność i ogólną kondycję seniora, jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, cukrzycy czy zawału serca. Dostosuj stopień zaawansowania treningu do możliwości seniora, zadbaj o ciepły i wygodny ubiór, i zaszczep w podopiecznym bakcyla do aktywnego stylu życia!

Spacer – relaks i dotlenienie w jednym

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że osoby starsze są niekiedy ograniczone ruchowo, a samodzielne wyjście jest niemożliwe. Nie nadwyrężajmy naszych bliskich i dopasujmy się do ich barier. Spacer jest prostym, lecz skutecznym rozwiązaniem, gdy nie możemy sobie pozwolić na intensywne aktywności. Godzinna przechadzka po lesie przywoła wspomnienia i zadziała kojąco na wszelkie troski i zmartwienia. Sprawdź, czy podopieczny ma w posiadaniu specjalnych butów z antypoślizgową podeszwą i udajcie się na wspólny spacer na świeżym powietrzu.

Nordic walking

Ci, którzy kiedykolwiek próbowali marszu ze specjalnymi kijkami, wiedzą, że nie jest to tak łatwe, na jakie wygląda. Umiejętność prawidłowego operowania sprzętem wymaga wiedzy. Aktywność ta jest idealnym rozwiązaniem, gdy niskie temperatury dają nam w kość. Nordic walking wpłynie rewelacyjnie na układ krążenia seniora, poprawiając przy tym jego gibkość i wytrzymałość. Idealnie wyprofilowane kijki z kompletem talerzyków zminimalizują ryzyko upadku i zapewnią pełną stabilizację.

Gimnastyka dla seniora

Gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, a nam stanowczo brakuje ochoty i energii na intensywny trening, możemy zadbać o kondycję seniora, nie wychodząc domu. Jeśli masz gdzieś w zanadrzu schowaną karimatę, czym prędzej ją wyciągnij! Ćwiczenia relaksacyjne czy rozciągające mają nieskończenie wiele walet. Uelastyczniają mięśnie, zwiększają ruchomość stawów i wzmacniają ścięgna. Warto wówczas wdrożyć je w rutynowe obowiązki i czerpać korzyści z tak niewielkich przyjemności!

Pływanie? Czemu nie?

Czy pływanie nie jest szkodliwe dla seniorów? Czy treningi na krytej pływalni nie obciążą zbytnio stawów, a nasz podopieczny nie złapie infekcji? Wątpliwości jest wiele… i wszystkie są niesłuszne. Pozbądź się obaw i zorganizuj wyjście na basen. Regularne treningi wzmocnią odporność i zwiększą wydolność płuc i serca. Pływanie to jedna z przyjemniejszych aktywności, jakie możesz zafundować bliskiemu. Po udanym treninguudajcie się do jacuzzi, by rozluźnić napięte mięśnie. Każdy czasem powinien pozwolić sobie na odrobinę relaksu.

Ćwiczenia grupowe

Ponura aura zimowa nie wpływa korzystnie na samopoczucie psychicznie. Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na samotność. Nie bądźmy bierni i zafundujmy im stały kontakt z osobami w podobnym wieku. Doskonałą alternatywą powszechnie uwielbianego przez seniorów pływania są zajęcia z aqua aerobiku. Prowadzone pod okiem wyszkolonych trenerów, poprawią koordynację ruchową i ogólną kondycję. Być może staną się też źródłem nowych wrażeń i ułatwią nawiązanie ciekawych znajomości!

Organizacja czasu wolnego

Opieka nad osobą starszą jest ciężkim i odpowiedzialnym zajęciem. Oprócz benefitów w formie wysokich zarobków czeka cię wiele przeszkód, a także nowych, trudnych wyzwań. Dbałość o zdrowie podopiecznego i organizacja czasu wolnego mogą niekiedy sprawić trudności. Jak mówi słynne powiedzenie, w zdrowym ciele zdrowy duch – zadbaj, by senior aktywnie spędzał czas. Lepsza kondycja i sprawność ruchowa umożliwią mu wykonywanie codziennych czynności, a ciebie odciążą! Znajdź idealną formę rekreacji dla twojego podopiecznego i wspólnie cieszcie się nadchodzącą zimą.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!