Alergia u seniora – jak sobie z nią radzić na co dzień

Zdrowie podopiecznych

To, w jaki sposób powinniśmy radzić sobie z alergią u seniora, w największym stopniu zależy od rodzaju alergii, która dotyczy seniora. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych i ułatwić seniorowi funkcjonowanie. Najważniejsze jest jednak to, aby mieć oczy otwarte i zebrać wszystkie potrzebne informacje o problemie. Przedstawiamy przydatne wskazówki, które możesz wykorzystać podczas pracy opiekunki do osób starszych.

Rodzaje alergii

Alergia pokarmowa dotyczy osób, które nie mogą spożywać niektórych produktów. Osoby starsze mogą być najczęściej uczulone na orzeszki, niektóre owoce, a zwłaszcza cytrusy, seler, zboża, niektóre przyprawy, ryby oraz owoce morza.

Alergia iniekcyjna to uczulenie na jakiś składnik leku. Zaaplikowanie preparatu z alergenem ujawnia reakcję alergiczną, która może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia.

Alergia wziewna objawia się najczęściej wiosną i latem, ponieważ osoba uczulona jest na pyłki, które wytwarzają wtedy rośliny. To jednak nie wszystko, do alergii wziewnych zalicza się również uczulenie na roztocza kurzu.

Alergia kontaktowa to najbardziej powszechna z alergii, która pojawia się przy kontakcie z alergenem. Tu uczulenie może powodować wszystko, od poszczególnych produktów, po składniki chemiczne, a nawet rodzaje materiału.

Jak przystosować mieszkanie dla alergika

Jeśli wiesz, że senior jest uczulony na jakiś produkt czy materiał, upewnij się, że nie ma go w mieszkaniu. Dokładnie sprawdzaj skład produktów spożywczych oraz materiałów, z których wykonane są ubrania. Gdy senior jest uczulony na roztocza kurzu, zapewnij filtry HEPA na odkurzacz, które lepiej pochłaniają alergeny. Również przy zakupie nowych leków, sprawdź lub dopytaj aptekarza o skład. Istnieją specjalne urządzenia i filtry na okna, które pochłaniają niechciane elementy z powietrza, zmniejszając  ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Zbierz informacje na temat tego, kiedy pylą rośliny, na które senior jest uczulony i ogranicz wtedy wychodzenia z domu.

Leki przeciwhistaminowe dla seniora

Bardzo ważnym elementem radzenia sobie z alergią u seniora jest kwestia podawania lekarstw. Przy cięższych alergiach, odpowiednie dawki leków przeciwhistaminowych będą musiały być podawane nawet codziennie. Nawet jeśli staramy się wyeliminować z przestrzeni, w której funkcjonuje senior wszelkie potencjalne alergeny, nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego. Gdy dojdzie do reakcji alergicznej, warto mieć w domu kremy oraz odpowiednie preparaty łagodzące objawy alergii. Częstym sposobem na łagodzenie objawów alergii kontaktowej jest spożywanie wapna czy kąpiel w ziołach, które leczą wysypkę i zaczerwienienie. Gdyby zdarzył się silny atak alergii, należy zabrać seniora do lekarza.

Najważniejsze jest to, aby być w stałym kontakcie z rodziną i lekarzem seniora. Już przy rozpoczęciu pracy postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji o stanie zdrowia seniora. Pomoże ci to w przygotowaniu się do pracy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!