Wyjeżdżając za granicę jako opiekun osoby starszej, musisz zapoznać się z pojęciami choroby Alzheimera i demencji starczej. Czy to to samo? Wiele osób traktuje te dwie dolegliwości jako jedną jednostkę chorobową. Tymczasem są to różne od siebie schorzenia. Prawdą jest, że Alzheimer w 80% rozwija się w towarzystwie demencji, lecz warto znać pomiędzy nimi różnice. Taka wiedza sprawi, że dużo lepiej zadbasz o swojego podopiecznego.
Choroba Alzheimera to nieuleczalna choroba mózgu, która niszczy neurony, a co za tym idzie, pamięć, zdolność myślenia, aż w końcu możliwość wykonywania najprostszych, codziennych czynności. Ma charakter postępowy, co oznacza, że objawy rozwijają się stopniowo przez wiele lat, stale zwiększając swoją intensywność i prowadząc do coraz większych problemów. W zaawansowanym stadium tej choroby pacjent nie jest już w stanie sobie poradzić z żadnymi czynnościami – ubraniu się, jedzeniu czy umyciu. Jest całkowicie uzależniony od opieki innych. Bywa, że chory nie pamięta tego, co robił wcześniej, ani tego co było kiedyś.
Przyczyną choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu dwóch rodzajów białek: beta-amyloidu oraz białka tau, które zajmują miejsce komórek nerwowych. Obszar ten działa coraz słabiej i w końcu zanika.
Choroba Alzheimera jest schorzeniem, które powoduje specyficzną demencję. Jest to otępienie typu korowego, czyli powoduje uszkodzenia w korze mózgowej. W miarę postępu choroby pojawiają się następujące objawy:
Chorobę tę dzieli się na etapy. Senior skarży się na uczucie zmęczenia, jest zmartwiony, zaniepokojony i ma pierwsze zaburzenia pamięci. W drugim etapie pojawiają się nastroje depresyjne i większe problemy z koncentracją. Trzeci i czwarty etap to faza stopniowego zmniejszania się zdolności do wykonywania prostych, codziennych czynności. Piąty zaś wiąże się już z całkowitą zależnością od bliskich.
Czym jest demencja starcza? To ogólny zespół objawów, które pojawiły się na skutek choroby albo uszkodzenia struktur mózgu. U seniora zauważalne są zaburzenia pamięci, rozumowania, myślenia, orientacji i przyswajania informacji. Wraz z postępowaniem schorzenia, chory ma problemy z przypomnieniem sobie rzeczy, które miały miejsce w przeszłości.
Demencja starcza to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do rozmaitych zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych oraz zanikowych różnych tkanek mózgu. Warto mieć świadomość, że pod pojęciem demencji kryje się tak naprawdę wiele różnych jednostek chorobowych, takich jak: alzheimer, parkinson czy choroba Picka. Różnią się one m.in. rodzajem zmian degeneracyjnych, do których dochodzi w tkankach mózgu, oraz ich umiejscowieniem.
Jest ona wywołana przez różnego rodzaju zmiany neurodegeneracyjne zachodzące w tkankach mózgu.
Do powstawania tego typu nieprawidłowości mogą się przyczyniać czynniki genetyczne, naturalne procesy starzenia, a także pierwotne zmiany chorobowe i czynniki zewnętrzne. Ryzyko wystąpienia demencji zwiększają:
Pierwsze objawy demencji starczej nie są mocno dokuczliwe, dlatego łatwo je przeoczyć. W miarę rozwoju choroby objawy są coraz bardziej widoczne i kłopotliwe dla podopiecznego. Trudniej mu normalnie funkcjonować, a w ostatnim etapie choroby staje się całkowicie zależny od innych.
Do objawów demencji starczej należą:
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255