Aparat słuchowy – dlaczego warto go nosić?

Zdrowie podopiecznych

Jeszcze do niedawna aparaty słuchowe mogły kojarzyć się z dużymi, nieestetycznymi czy niewygodnymi urządzeniami. Z biegiem lat uległo to ogromnym przeobrażeniom i dziś mamy już do czynienia z nowoczesnymi modelami niewidocznymi na pierwszy rzut oka. Niemniej jednak wciąż tak wielu seniorów zmagających się z problemami ze słuchem rezygnuje z tego rozwiązania… To natomiast może skutkować pogorszeniem wady oraz komfortu życia. Dlaczego zatem warto nosić aparat słuchowy i jak skutecznie zachęcić do niego podopiecznego?

Aparat słuchowy – dla kogo?

Wbrew pozorom noszenie aparatu słuchowego nie dotyczy wyłącznie seniorów. Wręcz przeciwnie! Może dotyczyć także dzieci, nastolatków oraz dorosłych. To jednak seniorzy są często pomijaną, a zarazem najbardziej narażoną na problemy ze słuchem grupą społeczną. Z roku na rok wzrasta odsetek seniorów zmagających się z tzw. niedosłuchem starczym.

Dochodzi wówczas do stopniowego zaniku komórek słuchowych, co bez wątpienia ma znamienny wpływ na jakość odbieranych dźwięków. I choć schorzenie to ma charakter nieodwracalny, konieczne jest wdrożenie odpowiednich środków. Seniorzy jednak niechętnie sięgają po pomoc, a to niesie ze sobą nieprzyjemne skutki. Głuchota starcza może z czasem uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a brak jakichkolwiek działań zapobiegawczych nie wróży niczego dobrego…

Aparat słuchowy a poprawa jakości życia

Niewątpliwie do jednych z głównych zalet noszenia aparatu słuchowego jest poprawa jakości życia. Seniorzy z wielu powodów niechętnie sięgają po takie rozwiązania, a to zaś prowadzi do poważnego uszczerbku na ich zdrowiu. Niedosłuch starczy jest bardzo dużym problemem, a nieustannie bagatelizowany wpływa negatywnie na funkcje poznawcze oraz zaburzenia pamięci.

Co więcej, na skutek rosnącego poczucia wstydu osoby starsze wycofują się z jakichkolwiek kontaktów społecznych, a to zaś wzmaga ryzyko wystąpienia depresji czy zaburzeń lękowych. Decydując się na aparat słuchowy, osoba starsza zmagająca się z niedosłuchem w krótkim czasie zauważy pierwsze rezultaty. Konieczność proszenia o powtórzenie wypowiedzi przez rozmówcę zniknie raz na zawsze i pozwoli żyć pełnią życia!

Poruszając tę tematykę, nie sposób też nie wspomnieć o kwestii niezależności i poczucia bezpieczeństwa. Odpowiednio dopasowany aparat słuchowy dla seniora ma nie tylko wpływ na jego ogólne samopoczucie czy kondycję psychiczną, lecz także na otoczenie zewnętrzne. Seniorzy niedosłyszący niekiedy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, co zabiera im jakiekolwiek szanse na pozostanie aktywnym zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dbajmy o naszych bliskich oraz o ich zdrowie.

Jak zachęcić seniora do aparatu słuchowego?

Stygmatyzacja społeczna sprawia, iż seniorzy bardzo często unikają rozmów o problemach dotykających ich na co dzień, a co za tym idzie, rezygnują z rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić im funkcjonowanie. Jeżeli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, porozmawiaj z seniorem o konsekwencjach zaniedbania wady narządu słuchu. Brak działań w tym kierunku może skutkować pogłębieniem istniejącej już wady, a w najgorszym przypadku całkowitą utratą słuchu. Komunikacja to bowiem klucz do sukcesu!

Jaki aparat słuchowy wybrać dla seniora?

Nieodpowiednio dobrany aparat słuchowy może wywołać dyskomfort oraz poczucie wstydu, co jest często zauważalnym zjawiskiem wśród osób w podeszłym wieku. Decydując się na konkretny model, należy szczegółowo określić oczekiwania i potrzeby podopiecznego. Na obecną chwilę wyróżniamy bowiem dwa rodzaje aparatów słuchowych – aparaty słuchowe ze słuchawką zewnętrzną oraz aparaty wewnątrzuszne.

Drugie rozwiązanie cieszy się większym zainteresowaniem – to fakt! Niestety nie jest ono odpowiednie dla każdego pacjenta m.in. ze względu na specyfikę kanału słuchowego. Istotne, aby wybrany model był łatwy w użyciu, a senior bez większych trudności mógł samodzielnie go obsłużyć. Pamiętajmy, że to właśnie komfort i wygoda mają największe znaczenie, a nie – estetyka.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!