Boże Narodzenie w Niemczech – świąteczne tradycje

Kultura niemiecka

Jeśli decydujemy się na wyjazd do pracy do innego kraju, warto zaznajomić się z tamtejszą kulturą. Jest to ważne, aby nie popełnić różnego rodzaju nietaktownych wypowiedzi i gaf. Jest to też wspaniałe doświadczenie, móc uczestniczyć kultywowaniu ciekawych zwyczajów i próbować lokalnych potraw. Przedstawiamy kilka ciekawych informacji o tym, jak spędzają ten magiczny czas nasi zachodni sąsiedzi.

Przygotowania do świąt w Niemczech

Czas adwentu w Niemczech jest prawie tak ważny, jak same święta Bożego Narodzenia. W domach stawia się wieńce adwentowe z drzewek iglastych z ustawionymi czterema świecami, ozdobionymi filetowymi kokardami. Całość ma bardzo ważne znaczenie duchowe i pozwala przygotować się lepiej na narodziny zbawiciela. Wszystkie niemieckie dzieci otrzymują kalendarz adwentowy z czekoladkami w środku, aby jak dorośli również odświętnie i w napięciu przezywać ten czas.

Niemieckie kiermasze bożonarodzeniowe tzw. Weihnachtsmärkte, słynne są na całym świecie. To z tego kraju wywodzi się tradycja jarmarków, na których w czasie adwentu można kupić tradycyjne potrawy świąteczne, ozdoby choinkowe, drzewka, lampki, świeczki, przyprawy oraz prezenty dla bliskich. To właśnie dzięki kiermaszom, popularność zyskał inny zwyczaj świąteczny, którym jest serwowanie w tym szczególnym czasie grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein).

Potrawy świąteczne w Niemczech

W Polsce najważniejszym momentem świąt jest kolacja wigilijna. Niemcy natomiast nie celebrują jej jak my. Potrawy, które się wtedy spożywa to prosta sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej. Nic wykwintnego, jednak te tradycyjne potrawy są kochane przez pokolenia. Święta, jako takie w Niemczech rozpoczynają się 25 grudnia. Do tego momentu trwają przygotowania. Pierwszego dnia świąt podawana jest najczęściej gęś. Faszeruje się je kasztanami i jabłkami, naciera ziołami, podaje z ziemniakami i czerwoną kapustą, a całość polewa się sosem.

Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw. Weihnachtsstollen. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii przede wszystkim rodzynek. W każdym domu roznosi się zapach przypraw korzennych, ponieważ piecze się imbirowe ciasteczka (tzw. Plätzchen). Słodycze te mają przeróżne kształty, ale te najbardziej tradycyjne wyglądają jak ludziki lub szopki bożonarodzeniowe.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

Ciekawym faktem jest że pierwsze choinki stawiali właśnie Niemcy na przełomie XV i XVI w. w Nadrenii. Świerk miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Przy kolacji składane są życzenia, a pod talerzem znajduje jakiś pieniążek, który ma zapewnić rodzinie dostatek przez cały rok.

Niemcy to również ziemia obiecana dla fanów kolęd. W każdym domu odbywa się rodzinne muzykowanie i śpiewanie. Prezenty dla dzieci tzw. Bescherung znajdują się na stole. Dzieci otrzymują zestawy słodyczy, orzechów i owoców, jak również zabawki.

Niemieckie zwyczaje nie różnią się bardzo od tych, które są kultywowane u nas. Prawdą jest, że zawirowania historyczne sprawiły, że to Polacy przejęli bardzo dużo zwyczajów od naszych zachodnich sąsiadów.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!