Choroba Alzheimera – jak pomóc choremu?

Zdrowie podopiecznych

Elderly care

Alzheimer to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, z którą spotykają się opiekunowie osób starszych w Niemczech. Choć na początku chory jest samodzielny, to z czasem wymaga coraz większej opieki i wsparcia w codziennych czynnościach.

Rodzina i bliscy seniora chorującego na Alzheimera bardzo często chcą mu zapewnić opiekę w domu. To oczywiście jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ chory może przebywać w otoczeniu, które zna i w którym czuje się bezpiecznie. Osobie chorej na Alzheimera potrzebna jest nie tylko obecność i wsparcie opiekunka. Codzienne funkcjonowanie ułatwi mu również odpowiednie dostosowanie otoczenia. Nie trzeba od razu przeprowadzać wielkich remontów, które mogłyby przytłoczyć seniora. Zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo.

W pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie dla seniora miejsca do wypoczynku z regulowanym łóżkiem oraz wygodnym fotelem. Wokół warto zgromadzić ulubione rzeczy seniora np. pamiątki rodzinne, zdjęcia, książki itp. W zasięgu ręki powinien znajdować się również telefon, a obok kartka z najważniejszymi numerami telefonów np. do członków rodziny, bliskich znajomych itp.

Wraz pojawieniem się kolejnych objawów choroby konieczne będzie usunięcie dywanów i wykładzin, kabli oraz mebli utrudniających poruszanie po domu, zabezpieczanie okien i drzwi. Leki i chemia domowa powinny znaleźć się w zamkniętej szafce. Warto również ograniczyć dostęp chorego do gazu i prądu, np. wymienić zwykły czajnik na elektryczny, zabezpieczyć gniazdka zaślepkami oraz dla bezpieczeństwa wszystkich domowników zamontować czujnik dymu. Z kolei w łazience pomocne będą uchwyty, maty antypoślizgowe czy plastikowy taboret pod prysznicem. Z czasem konieczne może być opisanie etykietami wszystkich pomieszczeń czy szafek, aby ułatwić seniorowi odnalezienie się we własnym domu.

W opiece nad osobą z Alzheimerem bardzo ważny jest stały rytm dnia – toaleta, posiłki, regularne przyjmowanie leków, spacery, codzienne rozrywki. Opiekunki osób chorych powinny zadbać o to, żeby żadnego z tych punktów nie zabrakło.

Jak długo jest to możliwe chory powinien sam dbać o codzienną higienę. Warto zwrócić uwagę na to, żeby zawsze miał obcięte i uczesane włosy, umyte zęby (dobry stan uzębienia pozwoli uniknąć problemów z odżywianiem). Mężczyzna powinien być ogolony, ułatwi mu to zastąpienie tradycyjnej maszynki elektryczną. Z czasem senior będzie potrzebował pomocy podczas kąpieli (umycia ciała, bezpiecznego wyjścia z wanny itp.) oraz wizyt w toalecie, a zazwyczaj w połowie choroby pojawi się problem z nietrzymaniem moczu i kału. Wówczas opiekunka będzie musiała zadbać o regularną zmianę pieluch dla dorosłych i odpowiednią pielęgnację skóry.

W ramach opieki nad chorym z Alzheimerem należy również pamiętać o regularnej zmianie odzieży. Warto wybrać ubrania, które chory bez problemu będzie mógł sam nałożyć np. dresy i bluzy zakładane przez głowę. Kłopotliwe guziki czy sznurowadła przy butach można zastąpić zamkami błyskawicznymi i rzepami. Dla bezpieczeństwa podopiecznego warto doszyć do ubrań metkę z imieniem, nazwiskiem seniora oraz adresem i numerem telefonu opiekunka.

Jak długo jest to możliwe osoba chora na Alzheimera powinna robić rzeczy, które sprawiały mu przyjemność przed chorobą. Wolny czas seniorowi może wypełniać oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, rozwiązywanie krzyżówek, gry planszowe i karciane, robótki ręczne lub malowanie. To uspokaja i pobudza pracę mózgu. Osoby chore nie muszą rezygnować z kontaktów towarzyskich, które wpływają na lepsze samopoczucie. Spotkania ze znajomymi czy rodziną to również okazja do wspomnień, oglądania albumów. Niezwykle istotne są także codzienne spacery czy gimnastyka, aby zachęcić podopiecznego do ćwiczeń, można je wykonywać wspólnie.

Opiekun osoby chorej powinien również zadbać o właściwą dietę. Posiłki powinny być lekkostrawne i dobrze zbilansowane, a ich kaloryczność dostosowana do codziennej aktywności seniora. Chory powinien przyjmować także dwa litry płynów dziennie, bo odwodnienie może być niebezpieczne w skutkach. Również na tym polu opiekunka osób starszych powinna strać się angażować podopiecznego w codzienne czynności np. w przygotowanie jedzenia, nakrycie do stołu. Chory powinien jak najdłużej jeść samodzielnie. Z czasem szklaną zastawę można zastąpić plastikową. Gdy pojawi się problem z używanie sztućców, warto przygotować dania, które można jeść palcami. Z kolei gdy chory zacznie mieć problem z przyjmowaniem jedzenia, w menu powinny pojawić się zupy krem lub kaszki, które można podawać w kubku niekapku.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!