Choroba Parkinsona – proste zasady ćwiczeń i pomoc w czynnościach dnia codziennego

Zdrowie podopiecznych

choroba Parkinsona

Wraz z wiekiem przybywa chorób, na które jest się narażonym. Do najczęstszych chorób wieku podeszłego zalicza się m.in.: nadciśnienie tętnicze, chorobę Alzheimera i właśnie chorobę Parkinsona, na którą cierpi coraz więcej osób. Czym się objawia? Jakie ćwiczenia pomogą w zmaganiach z nią? Jak pomóc starszemu w czynnościach dnia codziennego?

Choroba Parkinsona – objawy i geneza

Choroba Parkinsona dotyka układu nerwowego człowieka i jest jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych. Zwykle cierpią na nią osoby starsze, a jej częstotliwość rośnie wraz z wiekiem. Nazwę wzięła od nazwiska angielskiego lekarza, Jamesa Parkinsona, który zdiagnozował i opisał jej objawy na początku XIX wieku. Mimo badań, które od tamtego czasu trwają, nie wykryto jeszcze dokładnej przyczyny, a za przybliżone podaje się głównie: uwarunkowania genetyczne, czynniki toksyczne czy neuroinfekcje. Choroba Parkinsona polega na zmniejszeniu produkcji dopaminy, odpowiedzialnej za koordynację. Jej niedobór skutkuje właśnie objawami choroby, które widoczne są niestety dopiero w późnym stadium. Należą do nich m.in.:

 • Spowolnienie ruchów,
 • Zaburzenia równowagi,
 • Problemy z koordynacją ruchową,
 • Drżenie palców lub całej dłoni, gdy leży ona swobodnie.

Stan zaawansowany choroby Parkinsona to pogłębione wyżej wymienione objawy: upadki z powodu braku równowagi, problemy z mową i z pisaniem, zanikająca pamięć krótka, stany lękowe. Rozróżnia się trzy główne postaci choroby: drżenna, akinetyczno-hipertoniczna oraz mieszana.

Ćwiczenia w życiu codziennym

Leczenie choroby Parkinsona polega głównie na łagodzeniu objawów, co może również spowalniać jej przebieg. Dostosowuje się je do indywidualnych potrzeb pacjentów i objawów, które u nich występują. Najczęściej podaje się tabletki, których dozy zwiększa się wraz z postępem choroby. Jednak zapomina się o rehabilitacji, która może być równie – lub nawet bardziej – pomocna. Ćwiczenia z chorym i pomaganie w czynnościach dnia codziennego jest ważna przez cały okres.

Na samym początku choroby, we wczesnym jej stadium, zaleca się spacery po zróżnicowanych powierzchniach – zarówno po betonie, jak i po piasku czy trawie. W trakcie zaleca się np.: wysokie unoszenie kolan, przechodzenie przez przeszkody, krawężniki, pracę ramion – wymachy.

W II stadium najważniejsze jest pilnowanie prawidłowej, wyprostowanej postawy. 30 minut dziennie powinno się spędzać leżąc płasko na brzuchu i plecach, a ponadto: wstawanie i siadanie na krzesło, chodzenie po schodach, przysiady z plecami opartymi o ścianę, otwieranie zamka w drzwiach, przelewanie wody z jednego do drugiego naczynia czy też dokładne pisanie w zeszycie w linie.

W kolejnych stadiach liczą się: ćwiczenia równoważne (III stadium), krótkie spacery lub chodzenie po domu w towarzystwie opiekuna (IV stadium). W V stadium choroby Parkinsona należy zadbać o to, aby chory nie doznawał następstw długotrwałego leżenia, zmieniać jego pozycje i stosować ćwiczenia oddechowe.

Choroba Parkinsona na ten moment nie jest uleczalna, jednak dużą nadzieję dają przeprowadzane w Szwecji badania, które być może przyniosą jakieś rozwiązanie. Póki co trzeba dbać o rehabilitację i pomoc chorym, bo wsparcie jest dla nich bardzo ważne.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!