Co mogą nam zaoferować nasi zachodni sąsiedzi?

Kultura niemiecka

Germany, german landmarks, travel and retro suitcase

Wyjazd za granicę to dla wielu Polek ważny krok w karierze zawodowej. Perspektywa pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech wydaje się interesująca, a lepsze zarobki to tylko jeden z wielu argumentów „za”.

Kiedyś na wyjazd za granicę decydowały się osoby, które uciekały przed bezrobociem lub liczyły na lepsze zarobki u naszych zachodnich sąsiadów. Dziś to nie jedyne powody, dla których decydujemy się na pracę poza krajem. Dla wielu Polaków w różnym wieku praca na Zachodzie wciąż wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Szybka praca…

Niezmiennie wyjazd za granicę jest kuszący dla osób bezrobotnych, którym zależy na szybkim znalezieniu nowej posady. Szczególnie w małych miejscowościach możliwości zatrudnienia są ograniczone. Tymczasem na rynku zachodnim ciekawych ofert jest dużo więcej, można się o tym przekonać przeszukując internet lub korzystając z pomocy firm pośredniczących w zatrudnieniu. Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów są opiekunki dla osób starszych w Niemczech. Wiele kobiet, ale także mężczyzn, maj szansę znaleźć ofertę pracę dla opiekunki w Niemczech odpowiadającą ich oczekiwaniom i umiejętnościom.

Legalne zatrudnienie…

Praca opiekunki w Niemczech to także gwarancja bezpieczeństwa. Zatrudnianie pracowników „na czarno” w Niemczech jest przestępstwem, za które zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, grożą wysokie kary. Kontrola nielegalnego zatrudnienia odbywa się także w prywatnych mieszkaniach. Seniorzy i ich rodziny nie chcą narażać siebie i bliskich na nieprzyjemności, dlatego decydują się na współpracę z opiekunkami, które pracują legalnie. Dla samych opiekunek w Niemczech to równie ważne, bo mają pewność opłaconych składek emerytalnych oraz ubezpieczenia. Pod tym względem polskim pracodawcom wiele można zarzucić.
Wbrew pozorom legalny wyjazd za granicę nie musi wiązać się z ogromem formalności. Opiekunki w Niemczech, które wyjeżdżają z LAXO Care, mogą liczyć na pomoc i doświadczenie pracowników biura.

Wysokie zarobki…

Duże znaczenie ma także wysokość zarobków. W Polsce opiekunki osób starszych i chorych z wieloletnim doświadczeniem zarabiają najniższą krajową. Często, żeby wypracować cały etat muszą opiekować się dwoma lub trzema osobami, co przekłada się na ilość obowiązków.
U naszych zachodnich sąsiadów wynagrodzenie dla opiekunek jest uzależnione od umiejętności i znajomości języka i sięga nawet do 1 500 euro. To 2-3 razy więcej niż w kraju. W wielu przypadkach panie, które decydują się na opiekę nad osobami starszymi w Niemczech w czasie świąt, mogą liczyć na dodatkowe premie.
Warto też podkreślić, że w czasie kontraktu polska opiekunka nie jest narażona na dodatkowe koszty, bo zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie leżą po stronie pracodawcy. Niektóre firmy zatrudniające opiekunki osób starszych w Niemczech np. LAXO Care pokrywają także koszty dojazdu do domu podopiecznego i powrotu.

Pomoc i wsparcie…

Niemcy bardzo szanują pracę polskich opiekunek. Przede wszystkim na początku współpracy ustalają zasady np. dotyczące czasu wolnego, zakresu obowiązków, które są skrupulatnie przestrzegane. W przypadku bardzo chorych seniorów, pracę opiekunki seniorami w Niemczech wspiera szereg specjalistów np. pielęgniarka, rehabilitant, podolog.
Opieka nad seniorem w Niemczech to przede wszystkim praca, która wymaga profesjonalnego podejścia. Nie rzadko jednak zdarza się, że codzienne przebywanie z seniorem i jego bliskimi owocuje bliższymi relacjami. Polki nawiązują kontakty, które utrzymywane są także po zakończeniu kontraktu.

Wielki świat…

Wyjazd za granicą to także okazja, żeby „wyrwać” się ze swojego miejsca zamieszkania, poznać kawałek świata i zainwestować w swój rozwój. Pobyt i praca opiekunki w Niemczech to najlepszy sposób na podszkolenie umiejętności językowych, co niewątpliwe będzie dużym atutem w CV. Podczas kontraktu opiekunki mają również okazję poznać niemiecką kulturę, obyczaje i kuchnię. Niektóre opiekunki osób starszych w Niemczech wykorzystują swój czas wolny, żeby zwiedzać ciekawe miejsca, lokalne muzea, zabytki architektury itp. Zdarza się, że opiekunki podróżują także ze swoim podopiecznym i jego rodziną.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!