Co zabrać ze sobą w długą podróż autokarem?

Przygotowanie do wyjazdu

Większość osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy w charakterze Opiekuna, zazwyczaj wybiera podróż autokarem lub busem. Choć taka podróż trwa zwykle długo to jest dziś o wiele wygodniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak, kilkugodzinna trasa może dać się we znaki nawet najwytrwalszym podróżnikom. Warto ułatwić sobie sprawę i w podróż zapakować do bagażu podręcznego przedmioty, które ułatwią oraz umilą czas spędzony w autokarze bądź busie.

Jeśli zastanawiasz się co zabrać ze sobą w taką podróż, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które pomogą przetrwać nawet najdłuższą podróż autobusem. Co zatem warto zabrać ze sobą? Spójrzcie poniżej!

Dokumenty i kontakty

W Waszej podręcznej torbie podróżnej nie może zabraknąć dokumentów – biletu, dowodu tożsamości, umowy z agencją oraz telefonów i adresów do agencji, koordynatora i rodziny, z którą będziecie pracować.

Kosmetyczka z potrzebnymi środkami higienicznymi

Szczególnie na długich trasach ważna jest higiena osobista. Warto mieć przy sobie małą kosmetyczkę, której zawartość umożliwi choć odrobinę odświeżyć się. Co spakować do takiej niewielkiej kosmetyczki?

Podczas podróży świetnie sprawdza się:

 • pasta oraz szczoteczka do zębów;
 • niewielki ręcznik, najlepiej szybkoschnący;
 • płyn antybakteryjny;
 • opcjonalnie: dezodorant.

W trakcie długiej podróży autokarem kierowcy muszą co jakiś czas robić przerwy. Zazwyczaj co 3-4 godziny będziecie mogli na chwilkę wyjść, skorzystać z toalety czy zapalić papierosa. Piloci poinformują was na bieżąco, gdzie i jak długo będzie trwała przerwa – uważnie wysłuchajcie tych wiadomości. Nie każdy postój odbywa się jednak w czystych warunkach. W łazienkach na autostradzie może być brudno lub zabraknąć wody. W samym autokarze również lepiej umyć ręce przed czy po posiłku.

Podręczna apteczka

Ból głowy, brzucha, nudności, biegunka, a może skaleczenie? Wszystko to oraz wiele innych dolegliwości może przydarzyć nam się podczas podroży autokarem. Nie pozwólcie, aby sytuacja Was zaskoczyła, a tym samym zepsuła Wasz wyjazd. Dodatkowo, jeśli na co dzień zażywacie jakieś leki na receptę, koniecznie pamiętajcie o ich zabraniu, gdyż podczas pobytu za granicą możecie mieć problem z zaopatrzeniem się w nie.

Przede wszystkim komfort

Nocna droga pozwala na chwilę wytchnienia i zdrzemnięcia się. W ten sposób czas mija zdecydowanie szybciej, a podróż upływa przyjemniej. Jednak wieczorami w autokarze może być zimno. Nawet jeśli podróżujemy w środku lata, to klimatyzacja może dać się we znaki. Niestety nie zawsze uda się ją ustawić tak, by zadowolić wszystkich pasażerów. Dodatkowo ubranie, w którym podróżujemy powinno być wygodne i nie krępować ruchów.

Ponadto w autokarze często ciężko jest o wygodną pozycję do spania. Warto zatem pomyśleć o niewielkiej poduszce, najlepiej nadmuchiwanej, żeby nie zajmowała dużo miejsca. Ostatecznie, jako poduszkę można też wykorzystać torbę lub bluzę. Osoby mające problem z zaśnięciem mogą zabrać ze sobą stopery do uszu i opaskę na oczy. Dzięki nim odizolują się odrobinę od otoczenia i będą mogły odpocząć.

Butelka z wodą i lekkostrawne przekąski

Podczas długiej jazdy autokarem z pewnością poczujecie głód, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w prowiant. Przede wszystkim zabierz butelkę z filtrem, aby można było ją napełniać podczas postoju. Dodatkowo przyda się również na miejscu pracy.

Nie zapomnijcie również o pożywnych przekąskach, które pomogą przetrwać wam podróż. Nawet jeśli autokar zatrzyma się co jakiś czas na stacjach paliw, pamiętajcie o długich kolejkach i wysokich cenach. Nie zawsze też jedzenie serwowane tam przypadnie Wam do gustu. Postarajcie się, aby w waszym plecaku znalazły się tylko znane i sprawdzone produkty, gdyż eksperymenty mogą zakończyć się dla was problemami żołądkowymi lub nawet biegunką. Nie zabierajcie z sobą ciężkostrawnych produktów, po których będziecie czuć się ciężko i nieprzyjemnie. Nie bierzcie również produktów łatwo psujących się. Zrezygnujcie z jedzenia wydającego intensywny zapach (jajka, ryby, kabanosy), warto mieć na uwadze fakt, iż nie jesteście sami w autobusie i nie wszystkim odpowiadają tego typu zapachy podczas podróży.

Ładowarka/powerbank

Współczesne telefony bardzo szybko rozładowują się. Winne temu są aplikacje, rozmowy poprzez komunikatory, słuchanie muzyki, oglądanie filmów etc. Nie dopuście do sytuacji, w której bateria w telefonie Wam padnie i stracicie przez to kontakt z rodziną czy koordynatorem z agencji opiekunek. Spakujcie do bagażu podręcznego ładowarkę oraz naładowanego powerbanka.  Może zdarzyć się tak, że gniazdko pod waszym siedzeniem nie będzie działać. Warto więc mieć wyjście awaryjne w postaci powerbanka.

Słownik polsko-niemiecki

Zaletą takiej dłuższej podróży jest możliwość stopniowego przygotować się do nowych warunków – macie wtedy czas na rozmyślanie i planowanie najbliższych tygodni. Warto ten czasy wykorzystać również na powtórkę zwrotów grzecznościowych czy najważniejszych słówek w języku niemieckim. Nawet jeśli czujecie się przygotowani pod względem językowym, stres może sprawić, że zapomnicie poszczególne zwroty czy słówka.

Sposób na nudę podczas podróży autokarem

Skutecznie „zabić” czas i kilkaset kilometrów można na różne sposoby. Możliwości jest naprawdę wiele: krzyżówki, sudoku, mandale (relaksacyjne kolorowanki dla dorosłych). W tej sytuacji dobrze sprawdza się również książka czy film na laptopie. Jeśli chcecie zaoszczędzić  miejsca w bagażu to zamiast tradycyjnej książki warto wziąć czytnik ebooków lub tablet z audiobookami.

Przed podróżą warto sobie zgrać playlistę z ulubionymi utworami, słuchanie muzyki pozwala się wyciszyć, a niektórym nawet zasnąć. Na laptopie lub tablecie można oglądać ulubiony serial lub grać w gry czy włączyć film. Warto mieć przy sobie słuchawki, aby nie przeszkadzać współtowarzyszom podróży.

W co się spakować?

Jeśli już wiemy, jakie rzeczy zabieramy do autokaru, pozostaje decyzja w co je zapakujemy. Odradzamy twarde walizki, które sprawdzają się doskonale w luku, ale wewnątrz autokaru będą stanowić problem. Mogą np. nie zmieścić się pod siedzeniem lub na półce. Lepszym rozwiązaniem będzie miękki plecak lub torba, którą można upchnąć w jakieś niekoniecznie foremne miejsce. Nie polecamy też zabierać swojego najlepszego, wyjściowego plecaka, ponieważ niestety kładąc go na podłodze pod siedzeniem ktoś może go niechcący podeptać.

Zanim wyjdziecie z domu, upewnijcie się, czy spakowaliście wszystko i ruszajcie w drogę.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!