Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech to praca dla mężczyzny?

Przygotowanie do wyjazdu

Wokół zajęcia, jakim jest opieka nad osobami starszymi, w ostatnim czasie narosło sporo mitów. Może ono bowiem kojarzyć się wyłącznie z aktywnością przeznaczoną stricte dla kobiet lub dla osób posiadających duże doświadczenie i specjalne predyspozycje. Nic w tym dziwnego! W większości przypadków to właśnie kobiety pracujące wcześniej w podobnej branży podejmują się opieki nad seniorem. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości i czy mężczyźni mogą ubiegać się o pracę na tym stanowisku? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Praca jako opiekunka osób starszych – dla kogo?

Opieka nad osobami starszymi zaczęła cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród polskiego społeczeństwa. Wysokie zarobki, legalne i stabilne zatrudnienie, zmiana dotychczasowego miejsca zamieszkania, nowe i często lepsze perspektywy… To tylko jedne z wielu kluczowych powodów, dla których Polacy tak chętnie decydują się na wyjazd. Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to jednak spore wyzwanie, a liczne obowiązki czy ograniczenia mogą sprawić, iż nie każdy odnajdzie się w nowej roli. Profesjonalna opiekunka do seniora powinna nie tylko być wyrozumiała i empatyczna, lecz także posiadać pewne predyspozycje ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków.

Kondycja fizyczna i psychiczna mają tutaj ogromne znaczenie i właśnie dlatego przyszli opiekunowie w wielu przypadkach są zobowiązani do odbycia dodatkowych szkoleń. To jednak nie sprawia, iż nasze cechy osobowości czy cechy fizyczne uniemożliwiają nam podjęcie zatrudnienia – zwłaszcza, jeżeli mowa o mężczyznach, którzy są bardzo pożądani na rynku. Nieliczni jednak decydują się na wyjazd… Niesłusznie! Dlaczego mężczyźni mogą, a wręcz powinni rozważyć pracę w roli opiekuna osób starszych?

Oferty pracy w Niemczech – to warto wiedzieć

Choć mężczyźni w roli opiekunów dla osób starszych radzą sobie niemal tak samo dobrze, a niekiedy nawet i lepiej aniżeli kobiety, z łatwością możemy zauważyć, iż znaczna część ogłoszeń jest skierowana ku płci pięknej. Kobiety są zwykle określane mianem bardziej empatycznych czy wrażliwych, a to niekiedy przekłada się na rynek pracy i dostępne na nim oferty. Mężczyźni stanowią bowiem minimalny odsetek w opiece!

Niemniej jednak to właśnie rodziny seniorów mają znamienny wpływ na aktualną sytuację. Co mamy na myśli? Co poniektóre z nich zgłaszają agencjom pośredniczącym indywidualne preferencje dotyczące posiadanego doświadczenia czy właśnie płci pracownika. Niekiedy płeć osoby starszej może również okazać się determinująca… Otóż pomoc w czynnościach higienicznych takich jak przebieranie lub kąpanie może wywołać u seniora dyskomfort i poczucie wstydu, a przecież nie o to chodzi… Wówczas mężczyźni mogą podjąć się pracy z seniorem mężczyzną i odwrotnie.

Opiekun osób starszych – predyspozycje

Zapewne zastanawiacie się, dlaczego mężczyźni tak dobrze radzą sobie w opiece nad seniorem… Choć niewątpliwie zajęcie to kojarzone jest z kobietami, mężczyźni wcale od nich nie odstają. Wręcz przeciwnie! Posiadane przez nich predyspozycje czy dodatkowe umiejętności sprawiają niekiedy, iż radzą sobie po prostu świetnie. W zależności od charakteru potrafią być wyrozumiali, cierpliwi, empatyczni czy przyjaźni, a duże pokłady siły fizycznej mówią same za siebie. Niektórzy seniorzy wymagają bowiem opiekuna, który nie tylko zapewni im codzienną dawkę rozrywki, a także pomoże w codziennych czynnościach. Stąd też tak kluczowa jest kondycja fizyczna potencjalnego opiekuna.

Podnoszenie seniora czy kąpanie go w łazience niedostosowanej do potrzeb osoby z niepełnosprawnością może nieść ze sobą wiele trudności. Nie możemy również pominąć aspektu, jakim jest samopoczucie psychiczne. Dobry opiekun osób starszych powinien cechować się dużą odpornością na stres czy współpracę z tzw. trudnym seniorem. Decydując się na kontrakt za granicą, kandydaci nie mają pewności, na jakiego podopiecznego trafią. Co za tym idzie? Muszą być doskonale przygotowani na różnorakie okoliczności. Bez tego ani rusz!

Jak widzicie, opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcie i dla kobiet, i dla mężczyzn. Płeć nie ma tutaj znaczenia, a zaś predyspozycje, pewne cechy osobowości, indywidualne preferencje, nabyte wcześniej doświadczenie i umiejętności. Pracy w tym właśnie charakterze może bowiem podjąć się każda osoba, która widzi się w roli opiekuna!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!