Czy opiekunka osób starszych powinna nosić odzież medyczną?

Przygotowanie do wyjazdu

Budowanie relacji z podopiecznym opartej na zaufaniu i zrozumieniu to długotrwały proces. Niemniej jednak warto sobie pomóc i zadbać o dobre pierwsze wrażenie, które może mieć znamienny wpływ na dalszą współpracę. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dotyczący dress code’u. Jak powinna ubierać się opiekunka osób starszych i czy odzież medyczna to konieczność?

Opieka nad starszymi – o tym pamiętaj

Opieka nad osobami starszymi to bez wątpienia bardzo wymagające, a jednocześnie niosące ze sobą sporo satysfakcji zajęcie. To jednak czekać na was będą nowe obowiązki i wyzwania, którym nie każdy będzie w stanie podołać. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, a współpraca z seniorem była miła i przyjemna, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób ubierania. Co mamy na myśli?

Praca opiekunki w Niemczech polega m.in. na niesieniu pomocy podopiecznemu przy wykonywaniu codziennych czynności. I choć podawanie leków do trudnych nie należy, sprawa wygląda inaczej, gdy mówimy o kąpaniu podopiecznego czy podnoszeniu go. Strój opiekunki nie powinien krępować waszych ruchów czy sprawiać znacznego dyskomfortu. Wręcz przeciwnie! Wskazane jest, aby opiekunka osób starszych stawiała na naturalne, a zarazem elastyczne materiały, które ułatwią wykonywanie swoich obowiązków. Czy jednak obowiązuje konkretny dress code?

Jak powinna ubierać się opiekunka osób starszych?

Decydując się na podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Nie mamy tutaj oczywiście na myśli, abyście spakowały do walizki całą swoją szafę! Upewnijcie się jednak, iż w bagażu znalazły się niezbędne ubrania i akcesoria, które będziecie mogły z łatwością dopasować do okoliczności. Inny strój sprawdzi się podczas spaceru z seniorem, a jeszcze inny w trakcie gotowania czy ubierania podopiecznego. Niech nie zabraknie schludnych i czystych ubrań, które będą świadczyły o waszym profesjonalizmie i podejściu do pracy. Możecie śmiało zabrać ze sobą domowe ciuchy – oczywiście, o ile są one w bardzo dobrym stanie. Nie zapomnijcie także o ubraniu odświętnym. Wizyta w kościele, urodziny podopiecznego czy okres świąteczny to idealna okazja, by zrezygnować z odzieży pracowniczej. 

Opieka nad starszymi a odzież medyczna – czy to konieczne?

Odzież medyczna stanowi podstawowy element wyposażenia wśród pracowników ochrony zdrowia. Branża opiekuńcza rządzi się natomiast swoimi prawami, a co za tym idzie, noszenie specjalistycznych ubrań nie jest obowiązkowe. To jednak warto zadbać o pracowniczy strój! Jeżeli domowe ubrania nie wchodzą w waszym przypadku w grę, możecie śmiało zainwestować w wysokiej jakości odzież medyczną. Tym sposobem zabezpieczycie się przed zabrudzeniami i różnego rodzaju zakażeniami.

Odzież medyczna została zaprojektowana tak, aby nie tylko ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków, lecz także zapewnić pełną swobodę i bezpieczeństwo. W zależności od waszych potrzeb sprawdzi się oczywiście inne rozwiązanie. Jedni wybiorą komplet składający się z bluzki i spodni, drudzy zaś postawią na fartuch. Co istotne, wybrane rozwiązanie należy dopasować do charakteru pracy oraz wykonywanych obowiązków. Jeśli zatem zdecydujecie się na zakup odzieży medycznej, zwróćcie na ten aspekt szczególną uwagę.

Jak nas widzą, tak nas piszą! Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem… Pracując jako opiekunka osób starszych, niekiedy to właśnie takie małe detale mogą mieć największe znaczenie. Strój powinien być czysty, a jednocześnie wygodny. W ubraniu pracowniczym powinniście czuć się dobrze i komfortowo. Pamiętajcie o tym!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!