Demencja starcza a choroba Alzheimera – jak je rozróżnić?

Zdrowie podopiecznych

alzheimer a demencja starcza

Pracując jako opiekunka do osób starszych w Niemczech, doskonale zdajesz sobie sprawę, jak duża odpowiedzialność na tobie spoczywa. Niezależnie od stanu zdrowia twojego podopiecznego, zajęcie to nie należy do łatwych. Znajomość chorób i dolegliwości często dotykających seniorów jest bowiem konieczna. Nie tylko ułatwi ci pracę, lecz także pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Czym jest demencja starcza? Czym choroba Alzheimera? Jak je rozróżnić? Odpowiadamy!

Opiekunka do osób starszych a rozwój medycyny

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było możliwości przeprowadzenia badań czy zrobienia zdjęć mózgu. Na obecną chwilę rozwój medycyny poszedł w takim kierunku, iż brak jakichkolwiek ograniczeń. Co więcej, lekarze dysponują o wiele większą wiedzą, a rozpoznanie chorób nie stanowi bowiem problemu. W tym artykule skupimy się na często spotykanych u seniorów dolegliwościach. Jeżeli dopiero rozpoczynasz pracę jako opiekunka osób starszych, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Demencja starcza – czym jest?

Demencja starcza, innymi słowy otępienie, nie jest klasyfikowane jako choroba sama w sobie. Demencja jest jednostką, w wyniku której dochodzi do nagłego obniżenia funkcji poznawczych oraz wykonawczych. Osłabia pracę mózgu i wpływa niekorzystnie na jego sprawność. Można by rzec, iż jest to naturalny proces starzenia się mózgu, choć nie zawsze wiąże się z podeszłym wiekiem.

Objawy demencji starczej

Objawy otępienia są stosunkowo podobne do klasycznych oznak Alzheimera. Dlatego też bardzo łatwo je ze sobą pomylić. Co istotne, są to dwie zupełnie odmienne jednostki chorobowe o różnorakim podłożu. Demencja starcza zazwyczaj objawia się ogólnymi zaburzeniami mowy oraz problemami z orientacją w terenie. Typowe dla otępienia symptomy mogą również obejmować zmiany nastroju i zachowania, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, nieprawidłowe postrzeganie rzeczywistości, problemy z rozumieniem i oceną sytuacji, a przede wszystkim chwilową utratę pamięci.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest bardzo podstępną przypadłością. Rozwija się na wiele lat przed wystąpieniem pierwszych objawów i wówczas dopiero atakuje organizm. Co istotne, bardzo ciężko jest ją rozpoznać. Pierwsze symptomy są zwykle mylone z naturalnymi problemami poznawczymi, które wraz z wiekiem dają o sobie znać. Alzheimer zwykle dotyka osoby po 65. roku życia, niestety coraz więcej młodych osób cierpi na tę przypadłość. Choroba ta prowadzi do gromadzenia się w mózgu białek, które tworzą swego rodzaju struktury. Struktury te natomiast przyczyniają się do utraty połączeń między komórkami nerwowymi, a to ostatecznie prowadzi do ich uszkodzenia. W miarę pogłębienia się dolegliwości proces przekazywania sygnałów do mózgu jest nieefektywny, a chorujący pacjenci stopniowo tracą funkcje poznawcze i samodzielność.

Objawy choroby Alzheimera

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy w początkowej fazie choroby, jest regularne zapominanie ostatnich wydarzeń czy znajomych osób oraz powtarzanie tych samych czynności w krótkim odstępie czasu i gubienie przedmiotów. Osoby chore mogą również mieć spore problemy z komunikacją werbalną lub cierpieć na depresję. Nietypowe zachowania, tj. rozdrażnienie czy narastający niepokój mogą świadczyć o dolegliwości.

Demencja starcza a choroba Alzheimera – różnice

Choć różnice są znikome, demencja starcza jest czymś zupełnie innym. Co więcej, choroba Alzheimera zawsze postępuje. Pomimo leczenia i należytej opieki nad seniorem, choroba ta z biegiem czasu ulega pogorszeniu. Można ją tymczasowo opóźnić. Niemniej jednak wciąż nie opracowano metody, która przyniosłaby całkowitą ulgę pacjentom. W przypadku demencji sprawa wygląda nieco inaczej. Niektóre postaci demencji mogą ulec wycofaniu, o ile leczenie zostanie wdrożone stosunkowo szybko.

Co zrobić, gdy zauważymy pierwsze symptomy u podopiecznego?

W przypadku rozpoznania pierwszych symptomów zarówno demencji, jak i Alzheimera, należy niezwłocznie udać się z naszym podopiecznym do lekarza. Wcześnie wykryte schorzenie daje nam spore szanse na zahamowanie postępów choroby. Bez względu na diagnozę, chory wymaga troskliwej opieki, by żyć bezpiecznie i szczęśliwie jak najdłużej.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!