Demencja u seniora – najważniejsze informacje

Zdrowie podopiecznych

Demencja, czyli inaczej otępienie to choroba mózgu, na którą cierpi bardzo duża liczba osób starszych. W żaden sposób nie jest to choroba, którą można się zarazić. Występuje ona ze względu na nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w mózgu człowieka, zwłaszcza w późnych latach życia. Dziś przedstawiamy tekst w całości poświęcony opisowi tej choroby. Znajdują się w nim najważniejsze informacje, niezbędne do pracy opiekunki seniora z demencją.

Demencja: przyczyny

Jak już wspominaliśmy, demencja to choroba mózgu i wynika z zachodzących w nim nieodwracalnych zmian. Przyczyny tej choroby są bardzo zróżnicowane i nie da się ich zawsze przewidzieć. Demencja dotyka najczęściej ludzi starszych, jednak nie ma reguły co do wieku, w którym pojawiają się jej objawy. Demencja jest upośledzeniem umysłowym i jak wiele chorób mózgu nie jest jeszcze odpowiednio zbadana i rozpoznana. Istnieją leki, które na początku rozwoju choroby spowalniają jej postęp, jednak im bardziej zaawansowane stadium, tym trudniej o cofnięcie się choroby. Zazwyczaj nie da się całkowicie wyleczyć chorego. Otępienie ma zazwyczaj charakter postępujący i z wiekiem nasilają się objawy. Jednak nie jest to regułą, a także skala postępu jest bardzo zróżnicowana.

Najważniejsze objawy demencji

Demencja kojarzy się nam z zapominaniem. Jest to bardzo słuszne skojarzenie, ponieważ osoby cierpiące na otępienie zapominają czasem bardzo podstawowych kwestii. Są to tzw. zaburzenia funkcji poznawczych. Pierwsze objawy demencji skutkują zapominaniem o wykonywaniu jakiejś czynności w niedalekiej przeszłości. Osoba starsza gubi fakty i wydarzenia, które przez wiele lat były dla niej znaczące. Może się zdarzyć, że nie wie, jak bliski ma na imię czy gdzie mieszka. Kolejne postępowanie choroby ma dużo cięższe skutki. Senior zapomina, co robił przed chwilą, nie rozpoznaje bliskich oraz okolicy, w której mieszka. Podstawowe dane zamazują mu się w pamięci. Demencja na najbardziej zaawansowanym poziomie powoduje, że senior nie będzie wiedział o podstawowych potrzebach fizjologicznych, co oznacza, że będzie całkowicie zdany na opiekę osób trzecich.

Demencja: rodzaje

Otępienie może być powodowane różnorodnymi chorobami i zazwyczaj z nimi utożsamia się jego rodzaje. Poszczególne choroby obejmują bowiem inne sfery mózgu, czemu prawie zawsze towarzyszy demencja. Często spotykanym jest otępienie o typie alzheimerowskim. Wiąże się, zwłaszcza w początkowym stadium z kłopotami w zapamiętywaniu nowych informacji. Otępienie czołowo-skroniowe ma zwykle skutki w zaburzeniach emocjonalnych i osobowościowych. Otępienie w chorobie Parkinsona oraz bardzo podobne otępienie z ciałkami Lewy`ego może generować spowolnienie reakcji organizmu, oraz przetwarzania informacji. Towarzyszą im również zaburzenia w ocenie rzeczywistości. Rodzaje te są jednak bardzo umowne i badanie ich wciąż nie jest skończone. Informacje te wynikają jedynie z obserwacji jednostek chorobowych i pogrupowania ich w najczęściej występujące grupy objawów.

Opieka nad osobą starszą z demencją nie należy do najłatwiejszych. Początkowe objawy tej choroby nie są stosunkowo uciążliwe i niebezpieczne dla seniora, jednak gdy choroba postępuje, trzeba stale obserwować swojego podopiecznego oraz zadbać o jego bezpieczeństwo.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!